Життя та творчість В
Презентація до уроку
Місце уроку: узагальнення та систематизація знань.
Мета уроку:
Освітні:
Розвиваючі:
- пробуджувати почуття співпереживання, вчити оцінювати вчинки, відрізняти хороше від поганого;
- сприяти розвитку в дітей віком почуття гумору, промови, мислення.
Виховні:
- виховувати інтерес до читання літератури, творчості В.Ю. Драгунського.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань (узагальнити та систематизувати знання учнів за творами В.Ю. Драгунського).
Обладнання: плакати з прислів'ями, малюнки з розповідей В.Ю. Драгунського, портрет В.Ю. Драгунського. Тематична виставка книг «Майстер посмішки», Слайд на тему: «Життя та творчість В.Ю. Драгунського».
Хід уроку
I. Активізація уваги.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
ІІІ. Налаштування» на сприйняття.
(включити презентацію «Життя та творчість В.Ю. Драгунського»).
Після закінчення школи працював токарем на заводі, шорником, човнярем, бакенщиком. З 1931–1936 років навчався акторському ремеслу у «Літературно-театральних майстернях» студії А. Дикого. З 1935 року розпочалася його акторська біографія: він був артистом театру та естради, кілька років керував театром «Синя пташка» (1948–1958 р.). Слайд 4
Колектив його миттєво прославився. А ще Віктор Драгунський працював Дідом Морозом на ялинках. Слайд 5
Був він так само клоуном у цирку на Кольоровому Бульварі, рудим клоуном у кошлатій рудій перуці. А клоуном бути дуже важко, адже він має вміти і фокуси показувати, і сальто робити, і канатом ходити, і танцювати, іспівати і з тваринами вміти спілкуватися. Віктор Драгунський усе це вмів.
Під час Великої Вітчизняної війни (1941–1945) був у ополченні, потім виступав із фронтовими концертними бригадами. Лише п'ятдесят вісім років відміряла йому доля, але здається, що він прожив кілька життів.
Драгунський прожив одне, але на диво різноманітне, насичене, напружене і цілісне життя. Йому випала рідкісна доля - бути ні на кого не схожим, створити свій стиль і в житті, і в творчості.
Коли у Віктора Драгунського народився син – Денис, з ним почали траплятися всілякі кумедні історії. Драгунський став ці історії записувати, і вийшли «Денискіни оповідання».
Ці оповідання принесли письменнику заслужену славу. Батько в цих оповіданнях – сам Віктор Юзефович, а Дениска – це його син, який, подорослішавши, став успішним літератором, і в ньому важко знайти риси колишнього хлопчика, який міг самозабутньо полюбити «Дівчинку на кулі» та брехати про «Пожежу у флігелі» . У його оповіданнях світле і ніжне почуття завжди здобуває перемогу над плоскою та великоваговою житейщиною.
«Деніскині оповідання» гарні не тільки тому, що з незвичайною точністю передають психологію дитини: у них відбилося світле сприйняття світу. У центрі оповідань стоять: допитливий і діяльний Дениска, та його друг мрійливий, повільний Ведмедик. Тільки літературна творчість змогла увібрати в себе весь його величезний життєвий досвід, знання та розуміння людей, підсумовувати все впізнане та висвітлити ніжною любов'ю до людей, маленьких та дорослих, та наділити довгим життям. Так воно й сталося!
Його книги читають не тільки в Україні, але й в Україні, і в Молдавії, і в Узбекистані, і в Азербайджані, і в Норвегії, і в Чехії, і в Німеччині, і навіть в Японії.
IV. Перевірка знань,закріплення.
1. Розповідь «Він живий і світиться…».
- Чому Віктор Драгунський так назвав цю розповідь? Відповідь: у цьому оповіданні йдеться про живий світлячок, який лежав у глибині коробочки і світився.
- Чи дорогий для Дениски був його новенький іграшковий самоскид? Чому? Відповідь: самоскид був новий. Він сам звалював пісок, у нього була ручка, яку можна крутити. Цей самоскид подарував Дениську тато.
- Ну, була – не була! Знай мою доброту! Ведмедик простяг Дениську сірникову коробку з маленьким світло-зеленим вогником. Чи справді Мишко був таким добрим? Відповідь: Ведмедик просто хотів будь-яким способом отримати від Дениски новенький самоскид.
- Як ви вважаєте, чому так вчинив Денис? Чому він самоскид поміняв на світлячку? Відповідь: хлопчик не думав про зиск, він думав про світлячку. Бо він живий! І світиться ... І, це не забаганка хлопчика - це його перемога над твердим розрахунком приятеля.
Це підтверджують слова з тексту:
Мама: «Але як ти вирішив віддати таку цінну річ, як самоскид, за цього черв'ячка? Чим же він кращий?
Я відповів: «Як ти не розумієш? Він живий і світиться. »
Висновок: нереальне сяйво світлячка, схожого на зірочку, горить десь у незбагненній далечіні і водночас, лежить тут, на долоні, – це сяйво виявляється стократ дорожчим за таку цінну річ, як новенький іграшковий самоскид. Чому світлячок кращий? Бо він живий! І світиться.
І це не забаганка хлопчика, що зачекався у темному дворі своєї мами. Це перемога над твердим розрахунком приятеля, для якого життя є зведення правил арифметики: за самоскид він віддає одну марку Гватемали, дві Барбадоса і плавальний круг, що лопнув на додачу.
2. Розповідь «Таємне стає явним»
(Читанняуривка тексту).
Я почув, як мама сказала комусь у коридорі: — … Таємне стає явним. І коли вона увійшла до кімнати, я запитав: — Що це означає, мама: «Таємне стає явним?». - А це означає, що якщо хтось чинить нечесно, все одно про нього це дізнаються, і буде йому соромно, і він понесе покарання, - сказала мама. - Зрозумів.
Денис ліг спати і весь час думав: як так виходить, що таємне стає явним?
– Якось Денис вилив з вікна тарілку манної каші, і вона потрапила на капелюх дядечку, який ішов фотографуватись. Чому це сталося і що було згодом, ви вже знаєте.
Після всього того, що сталося, мама подивилася Денису в очі. Вона дивилася довго-довго і потім спитала:
– Ти це запам'ятав на все життя? І я відповів: - Так.
- Хлопці, як би ви надійшли на місці мами Дениски?
- Може, варто було Дениську прочитати мораль і пояснити, що так робити більше не варто?
- Чи зрозумів Денис сенс слів: «Таємне стає явним» без пояснення мами?
Відповідь: Денис все зрозумів відразу ж, як тільки побачив незнайомого чоловіка, що увійшов, у капелюсі з кашею на голові.
Який епізод у цьому оповіданні вам здався найцікавішим?
Як ви розумієте сенс цього прислів'я: «Шила в мішку не приховаєш»?
Чи можна співвіднести це прислів'я з оповіданням «Таємне стає явним»?
Чому могла навчити ця історія з манною кашею Дениса Кораблева?
Висновок: неприємна історія, що трапилася, з манною кашею, звичайно, навчила Дениса Корабльова спочатку думати, а потім робити. Він зрозумів, що всі погані вчинки рано чи пізно стають відомими.
3. Розповідь «Головні ріки»
– Зараз ми поговоримо про ще одну розповідь В.Ю.Драгунський «Головні річки», який, допоможе вам позбутися інших недоліків.
- Який настрій викликав читання оповідання «Головні річки»? Відповідь: читання цієї розповіді викликало інтерес до самої розповіді, почуття гумору, сміх і бажання прочитати розповідь до кінця.
- Чому з Дениською в школі трапилася така погана історія? Відповідь: Дениска так завозився зі змієм і космосом, що зовсім забув про все на світі. Він думати перестав про якісь там уроки.
- Яку він клятву дав собі? Відповідь: і я тепер дав клятву, що навчатиму уроки завжди. До глибокої старості.
- Як ви вважаєте, чи виконає Денис цю клятву? Чому так вважаєте? Відповідь: гадаю, що цю клятву Дениска обов'язково виконає, т.к. цей урок він запам'ятає все життя.
- Який уривок із розповіді вам здався найсмішнішим? (Прочитати уривок тексту).
– Кораблів! Що ти? Їди до дошки. І я бадьоро завів: Зима. Селянин тріумфуючи, — це Пушкін, — сказала Раїса Іванівна. — Так, — сказав я. - Я тебе питаю: що я поставила? 16 Тут Мишко зробив наївне обличчя і сказав: - Та що він, не знає, чи що, що ви Некрасова задали? Це він не зрозумів питання Раїса Іванівна. Це Ведмедик у такий хитрий спосіб примудрився мені підказати.
- Чи допомогли Дениську підказки друзів? Відповідь: підказки друзів нашого героя не допомагають, т.к. він удома зовсім не брався за уроки. Підказкою можна скористатися лише тоді, коли ти вчив уроки і просто трохи забув, або втратив головну думку оповідання.
- Чи траплялися з вами чи з вашими знайомими подібні історії?
- Над чим вас може змусити замислитись ця історія? Відповідь: цей безглуздий випадок, який стався з Денисом Кораблевим, може змусити замислитисякожну дитину. Якщо не хочеш бути смішним і виглядати безглуздо в очах своїх товаришів – навчай уроки щодня.
- Який урок виніс Дениска з усього, що сталося?
Висновок: Дениску Корабльова, що трапилася з ним історія, навчила завжди виконувати уроки.
Це підтверджують слова самого Дениса Корабльова:
- Хоча мені іде дев'ятий рік, я тільки вчора здогадався, що уроки треба вчити. Любиш, не любиш, хочеш, не хочеш, ліньки тобі чи не ліньки, а вчити треба. Це закон. А то можна в таку історію вляпатись, що своїх не впізнаєш.
Конкурс перший «Чий це портрет?»
1. «…вона, мабуть, і є Дюймовочка, яка вона була маленька, мила і незвичайна».
Відповідь: Танечка Воронцова. "Дівчинка на кулі".
2. – Досить! Не намагайся, не вийде. Коли вже не знаєш, не соромся. Виправь це жахливе враження, яке ти справив читанням віршів Некрасова.
- Назви мені найбільшу річку Америки. Скажіть, кого так вичитувала вчителька Раїса Іванівна і за що?
Відповідь: Дениса Корабльова, який не вивчив уроки. "Головні річки".
3. Як називається це оповідання? Назвіть ім'я дівчинки.
– П'ять років дівчинці, а каже «розшуки». - Я правильно сказала! Це в мене зуб вивалився і свистить. Я хочу сказати «розшуки», а в мене висвистується «розшуки».
Відповідь: Оленка. «Зачарована буква».
4. Він любить багато різних різниць: булки, плюшки, батон та кекс. Дуже любить пельмені, ватрушки, кільку, сайру. Бутерброди прямо, з чим попало, про халву не говоритиму. Усією душею люблю морозиво.
- Ти любиш цілий продуктовий магазин? - Запитав Борис Сергійович. - А люди? Кого ти кохаєш? Чи із тварин? - Ой, мало не забув! - Ще кошенят! І бабусю!
Чий це портрет? Як називаєтьсяце оповідання?
Відповідь: Ведмедик. «Що любить Ведмедик».
Конкурс другий. «Хто найуважніший?»
- На що Дениска виміняв світлячка? Відповідь: на самоскид. "Він живий і світиться".
- Якого кольору ока у мами Дениски? Відповідь: Зелені, як аґрус. «Таємне стає явним», «Гусяче горло».
- Яка літера зачарована і чому? Відповідь: літера «Ш» «Зачарована літера».
- Прізвище Ведмедика? Відповідь: Слонів.
- Що купив Дениска у магазині, перш ніж потрапив до цирку? Відповідь: помідори, сметану.
- Назвіть циркові оповідання В. Драгунського. Відповідь: «Мотогонки по прямовисній стіні», «Дівчинка на кулі», «Не гірше за вас, циркові», «Слониха Лялька», «Рівне 25 кіло».
- Прізвище Дениски? Відповідь: Корабльов.
- Вірш, якого поета, не вивчив Дениска? Відповідь на. Некрасова. «Головні річки»
– Так, безглуздий випадок, стався з героєм оповідання «Головні річки» Денисом Кораблевим і Дениска витягнув із цього позитивний урок.
– Який урок виніс Дениска з усього, що сталося? (Якщо не хочеш бути смішним і виглядати безглуздо в очах своїх товаришів – навчай уроки щодня).
– Думаю, що цей урок може стати у нагоді кожному з нас.
V. Підведення підсумків уроку.
– про життя та творчість, якого письменника ми сьогодні говорили на уроці?
- Назвіть розповіді, про які ми говорили сьогодні на уроці;
- Назвіть, які розповіді В.Ю. Драгунського ви прочитали додатково, про які ми не говорили на уроці;
- Яка з оповідань В.Ю. Драгунський вам сподобався найбільше і чому?