Зовнішня будова листа

Назва роботи: Зовнішня будова листа

Категорія: Конспект уроку

Предметна область: Педагогіка та дидактика

Опис: Мета: Познайомити учнів з різноманітністю листя особливостями їхньої зовнішньої будови; навчити розпізнавати листя за типами жилкування розташування на стеблі розрізняти просте і складне листя. Обладнання: кімнатні рослини.

Дата завантаження: 2014-06-11

Розмір файлу: 20.02 KB

Роботу скачали: 0 чол.

Урок біології у 6 класі. Тема «Зовнішня будова листа»

Мета: Познайомити учнів з різноманітністю листя, особливостями їхньої зовнішньої будови; навчити розпізнавати листя за типами жилкування, розташування на стеблі, розрізняти просте і складне листя.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: кімнатні рослини; гербарні набори рослин із різними видами листових пластинок (на кожну парту); таблиця «Просте та складне листя».

I. Організаційний момент.

II. Перевірка знань.

1. Вивчаючи курс біології 6 класу, ми продовжуємо знайомство з квітковими рослинами. Які органи мають квіткові рослини? Що називають втечею? Що таке коріння?

2.Серед понять, вивчених минулого уроці, виключіть «3 зайве»:

Головний вузол черговий

Бічний чохлик міжвузля

Втеча пазуха листа супротивне

-Які ще бувають види коріння? - Чим утворений чохлик? У чому роль?

-Що називають міжвузлям?

3. Наступне завдання «ЩО? ДЕ? НАВІЩО?». Дайте повні визначення понять: вузол; рубець; конус наростання; нирка.

4. «Перевір себе» - складіть схему «Види нирок» (за становищем на втечі)

5. Чи зможете ви пояснити, чому нирка це зачаткова втеча?

6. «Що це означало?» - Розшифруйте запис:В-Г-Т-Т-ВН-Е; Г-Н-Р-Т-ВН-Е

7. На гілках щільні грудочки, в них сплять клейкі листочки.

Про що мова? У чому відмінність вегетативної (листової) нирки від квіткової нирки?

(З неї розвивається лист)

Грецький учений Теофраст близько 300 років до нашої ери запитав себе: «Навіщо рослинам листя? Невже, щоб прикрашати гілку пальми, винограду, левку?». Саме з Теофраст і почалося вивчення листа. Що стало відомо про лист з часів Теофраста, ми дізнаємось на сьогоднішньому уроці, тема якого «Зовнішня будова листа».

III. Вивчення нового матеріалу:

Ми знаємо, що корінь - це якір, насос і комора. А яку роботу виконує аркуш? (Відповіді учнів) Щоб перевірити правильність наших припущень, звернімося до підручника стор.105. Записуємо в зошит 1 висновок: лист - це частина втечі, яка - утворює органічні речовини; - бере участь у газообміні; - Випаровує вологу.

2. Різноманітність листя.

Чи у всіх рослин листя однакове? Озирніться навкруги, навіть серед кімнатних кольорів цього кабінету ми не знайдемо 2-х точних копій. Вони відрізняються формою, розмірами, кольором свого листя. А якщо вирушити у подорож, то…

* Найбільше розсічене листя ми виявимо на островах в Індійському океані біля пальми рафії. Вони досягають 20 м і перевершують за розмірами усі породи дерев.

*Вікторію регію індіанці називають «пташина сковорідка», тому, що у цієї рослини велике листя із загнутими до верху краями. По величезному листю Вікторії регії бігають птахи. У воді, що збирається на її листі, птахи купаються, як у ванні. Один лист може витримати вантаж 35 кг.

* Плавуча ряска волфіа аррхіза - найменша квітуча рослина у світі. Розмір його листочків становить лише 0,5-1,2 мм у поперечнику.

*У кактусів же листя перетворилося на колючки.

За формою листя може бути округле, овальне серцеподібне, навіть голчасте. Форма краю листової платівки так само різноманітна. Подивіться рис. 79 &23, яким може бути край листа?

Робимо 2 висновок: листя рослин різноманітні за розмірами та формою.

3.Зовнішня будова листя.

Справді, листя різних рослин відрізняються одна від одної. Але між ними багато спільного. У цьому ми зараз переконаємось.

-Більша частина листя має зелене забарвлення. Розглянемо листок берези. Він складається з листової пластинки і черешка. На листовій платівці є жилки листа. Черешок з'єднує основу листа зі стеблом. Таке листя називають черешкове. При основі листа часто розвиваються прилистки. Робимо малюнок у зошит.

-У алое, пшениці, кукурудзи черешка немає. Листя як би «сидять» на стеблі і називаються сидячими.

-Розгляньте гербарні зразки, назвіть рослини з сидячим листям.

Висновок 3: Все листя має листову пластинку з жилками та основу. Листя може бути черешкове або сидяче.

4. Просте та складне листя.

Звернемося до гербарію. Порівняйте листя дуба, вікторії, горобини чи шипшини. У чому їхня відмінність? Біля берези, дуба, смородини лист має одну листову пластинку і називається простим. Які рослини на малюнку 80 вашого підручника мають просте листя?

Складне листя складається з декількох листових пластинок, з'єднаних із загальним черешком. На малюнку 81 показано складне листя шипшини, каштана, акації, квасолі. Під час листопада платівки складного аркуша опадають не одночасно.

Висновок 4: Залежно від числа листових пластинок листя буває просте і складне.

5. Жилкування листя.

Навесні, прибираючи старе листя, можна знайтинезвичайне листя, що складається з одних жилок. Що сталося з листовою платівкою? Чому збереглися жилки аркуша? Що таке жилки?

Жилки - це провідні судини листа. Вони проводять поживні речовини та надають листу міцності. Виділяють 3 типи жилкування листя:

-у одного листя жилки утворюють суцільну сіточку. Це сітчасте жилкування. Таке жилкування у листя берези, яблуні, тополі, дуба, смородини.

-в інших жилки розташовуються паралельно одна одною. Це паралельне жилкування. Такий тип жилкування мають злакові рослини: овес, пшениця, кукурудза, жито.

Якщо жилки розташовані у вигляді дуг, як у подорожника, аспідістри, жилкування називається дуговим. Малюнок 82.

Зробимо 5 висновок: існують різні типи жилкування листя.

Зараз вам належить виконати лабораторну роботу. На ваших столах гербарні набори, інструктивні картки та контрольні листи для звіту. Результати роботи занесіть до таблиці. На виконання роботи 5 хвилин.