Билина як стародавній жанр пісенного фольклору, Відкритий клас
Формування уявлення про билини, як про епічний жанр народної пісні, їх класифікацію
Підручник "Музика" для 3 класу Є. Д. Критська, Г. П. Сергєєва, Т. С. Шмагіна. - М. вид. "Освіта", 2011
Музика. Робочий зошит 3 клас.
Методика роботи з підручником "Музика" 1 - 4 клас О. Д. Критська, Т. С. Шмагіна - М, вид. "Освіта" 2010
Музика. Хрестоматія музичного матеріалу. 3 кл. Посібник для вчителя. Критська Є. Д., Сергєєва Г. П., Шмагіна Т. С.
Фонохрестоматія до підручника "Музика" 3 кл. (Аудіокурс МР3) (1CD)
Про трьох китів та багато іншого. Москва, Дитяча література
Кабалевський Д. Б. " Як розповідати дітям про музику?"
Урок проводиться у 3 класі ІІІ чверті, розділ "Гори, гори ясно". Урок присвячений отриманню нових знань про билини, розширенню знань про богарірів
Ісп підручники: Підручник «Музика» для 3 класу О.Д. Критська, Г.П. Сергєєва, Т.С. Шмагіна. -М.: Вид. »Освіта», 2011
Використовуване обладнання:
Короткий опис:
Урок проводиться у 3 класі ІІІ чверті, розділ "Гори, гори ясно". Урок присвячений отриманню нових знань про билини, розширенню знань про богатирів.
Мета уроку : формування ставлення до билині, як про епічному жанрі народної пісні, їх класифікації.
Завдання уроку:
1) навчальніГ. П. Сергєєва,
-Розширити уявлення про билини;
- сформувати уявлення про декламацію, як прийом художнього та музичного виконання;
- вчити працювати на уроці у груповій та в колективній формі;
-Розвиток творчої уяви, інтонаційно-образного мислення, емоційної пам'яті через сприйняття, а також пластичне інтонування;
- за допомогою музикивиховувати такі якості людської особистості, як: доброта, співпереживання до чужого горя;
- виховувати у молодших школярів інтерес до народної музики;
-нагадати про билини, як, джерело мудрості.
4) комунікативні: - знаходити продуктивну співпрацю з однолітками під час вирішення музично-творчих завдань.
Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.
Основні поняття та нові імена, що вивчаються на уроці: буліна, декламація, богатир, Боян, Садко, М.І. Глінка, Н.А. Римський Корсаков
План уроку:
1. Орг. момент. Активізація уваги.
2. Актуалізація опорних знань учнів на тему уроку.
3. Відкриття нових знань.
4. Перевірка засвоєння нового матеріалу
5. Вокальна робота.
6.Закріплення знань і вмінь учнів з матеріалу, що вивчається.
7. Підбиття підсумків уроку.
Хід уроку:
«У Бояна віщого, бувало,
Якщо співати він починав про когось,
Думка, як сірий вовк, у степу, бігла,
Піднімалася у хмари орлом…»
(«Слово про похід Ігорів», переклад Н. І. Риленкова.)
Хлопці, наша країна має найбагатшу історію. Сьогодні на уроці ми перемістимося на багато століть тому і зустрінемося з дивовижним музичним мистецтвом українського народу. Найдавнішим жанром українських народних пісень є билини, їм понад 1000 років.
Зрозуміти, у чому полягала складність виконання билини, нам допоможе визначення.Билини - це українські народніепічніпісні. Вони розповідають про подвиги богатирів, що борються з чудовиськами або ворожим військом, що виявляють свою силу, молодецтво, хоробрість, кмітливість. Ви, напевно, здивувалися тому, що билина – це пісня, а тим часом, це справді так. Справжнійоповідач билини бере в руки гуслії наспів, не поспішаючи, розповідає про "події давно минулих днів, перекази старовини глибокої". Так називав билини А.С.Пушкін.
Давайте зараз подумки перенесемося в далеке минуле… Горить скіпка, навколо столу сидить величезна родина, на столі нехитре частування, за стінами виє завірюха, у дальньому кутку сидить людина і дуже повільно, плавно співає про героїв своєї батьківщини. Хто ж вони, богатирі, головні герої українського епосу, билини?
Демонстрація репродукції картини В.Васнєцова «Богатирі»
БЛІЦ - ОПИТУВАННЯ:
1.Хто зображений на картині? (Ілля Муромець, Добриня Микитович, Альоша Попович).
2.Хто вони такі і як їх називають? (Це богатирі, захисники своєї землі).
3.Як ви думаєте, кого називають богатирем? (сильну, мужню людину, багату).
4.Яким зображений кожен із богатирів? Зверніть увагу на вираз обличчя кожного з них? (Одному дана сила, іншому – розум, третьому – доброта).
5.На ваш погляд, що важливіше для богатиря із цих трьох якостей? (Лише сила, розум і доброта разом).
Дослідники усної народної творчості вирішили так, що з ім'ям Іллі Муромця пов'язані народні уявлення про силу, з ім'ям Добрині Микитовича – про розум, а з ім'ям Альоші Поповича – про хитрість. Будь-якого ворога переможуть три ці богатирі, бо разом вони і сила, і розум, і хитрість.
Прийом "Ситуаційні завдання"
У чому цінність билин?
Який образ у билинах?
Що несуть силу пісні?
Навіщо потрібні билини?
Не кожному давалося виконувати билини. Казник – виконавець билин, який напереваги з гуслями ходив селами, селами, містами і приносив новини. Він повинен мати спеціальні якості: витривалість, сильний співочий голос,величезна пам'ять, великий обсяг легень, мати стиль декламація. Хоча оповідач використовував при виконанні булин лише кілька мелодій, вони збагачували спів різноманітністю інтонацій, а також змінювали тембр голосу.БАЯНИ, так звали на Русі цих співаків, несли людям правду життя, пісні їх були сердечно красиві, правдиві, чисті.
Ми занурюємося в нашу українську історію все далі. Отже, гусляри, вони ж оповідачі, виконували билини.
Погляньмо, як представив гусляра художник. Розгляд репродукції В.М. Васнєцова "Баян".
Прийом «побачити-змовитися – обговорити»
(Клас ділиться на дві групи, і набирають бали)
1. Як би ви назвали цю картину?
2. Чи подобається вам картина чи ні?
3. Розкажіть про цю картину так, щоб людина, яка її не знає, могла скласти про неї уявлення.
Вчитель підбиває підсумок відповідям дітей.
Відомий український художник Віктор Михайлович Васнєцов створив картину, яка має назву «Баян»
В.Васнєцов говорив, що йому хотілося написати так, щоб картина «звучала, як музика, співалася, як билина, хвилювала, як рідна пісня…»
В операх українських композиторів можна зустріти такого персонажа як Баян. Послухайте "Пісня Баяна" з опери М.І. Глінки «Руслан і Людмила» і опишіть основні риси музики, що прозвучала.
Відповіді учнів: ця музика некваплива, співуча, оповідальна, схожа на казку.
Садко - ще один герой билинного циклу.
Опера «Садко» Н. Римського-Корсакова за жанром – опера-билина. Це яскравий зразок епічної опери, для якої характерно уповільнена, плавна дія, що воскресає дух билинних оповідей. Портрети головних дійових осіб даються у широко розвинених вокальних номерах, картининародного життя та побуту – у монументальних хорових сценах. Музика насичена яскравими опуклими контрастами. Образи казкового підводного царства, які втілюються засобами гнучкої, вибагливої мелодики та незвичайних гармоній, протиставлені картинам реального життя та образам українських людей, в окресленні яких головним виразним засобом є народна пісенність.
Вокальна робота. Настав час самим виконати билину і довести, що виконання билин це справді складно.
Виконується «Билина про Добриню»
Стратегія «Запитання»
У чому складність виконання билини?
Хто герої?
Яка уявна картина виникає при заспіванні билини?
Кому ви доручили виконувати цю билину?
Висновок.
Тест для перевірки знань.
Вставте пропущені слова.
На уроці пролунала музика українських композиторів. Композитора…
(прізвище) та композитора ……. (Прізвище). Ми почули твори М.І. Глінки (назва) та Н.А.Римського-Корсакова (назва).
Також на уроці ми познайомились із картиною українського художника 19 століття (прізвище), яка називається …. .
Прийом «Виберіть правильну відповідь.
- Київським князем
- Новгородським купцем
- Могутнім богатирем
3) Биліна є історичним джерелом (тобто з неї ми можемо черпати інформацію про минуле), тому що…
- в ній відображені реальні люди та факти життя Стародавньої Русі
- її написали вчені-історики Кінець форми
Давайте подумаємо ... (відповісти на запитання)
1. Які здібності потрібно було мати людині для того, щоб бути оповідачем-бояном? Як ви вважаєте?
2. Які спільні риси наілюстраціях ви помітили в українського сказителя Бояна та гусляра Садка?
Домашнє завдання.
Скласти кросворд на тему уроку.Прийом «Винахідні завдання»