Чернова Ніна Сергіївна, вчитель української мови та літератури МАОУ - ДЗОШ №2 - єдово Московської

Всеукраїнський педагогічний портал

ніна

Чернова Ніна Сергіївна, вчитель української мови та літератури МАОУ "ДЗОШ №2" м.Домодєдово Московської області

Урок літератури у 9 класі з оповідання В.П. Астаф'єва

«Фотографія, на якій мене немає»

Цілі :

Осмислити причини звернення письменника до автобіографічного жанру.

Розвивати уявлення про героя-оповідача.

Розкрити роль мовних засобів у створенні літературних образів.

Допомогти знайти життєву опору у вироблених народом духовних цінностях.

Обладнання :

Портрети письменника В.П. Астаф'єва.

Виставка книг В.П. Астаф'єва.

Хід уроку

Підготовлений учень читає:

"По скобленому кухонному столі, ніби по величезній землі, з ріллі, луками і дорогами, на рожевих копитцях скакав білий кінь з рожевою гривою"

Саме тоді на екрані з'являється портрет В.П. Астаф'єва та картинка: пряник у вигляді коня з трояндою гривою

- Чому бабуся Катерина Петрівна подарувала онуку пряник, із мрією про яке він уже попрощався? (Не тільки тому, що Вітя сирота та його треба пошкодувати, а й за своєю природною добротою).

- Який урок витяг з того, що трапилося Вітя? (Не можна обманювати і зраджувати близьких. А треба вміти прощати)

Сьогодні ми звертаємося до розповіді з повісті В. Астаф'єва "Останній уклін". Повість автобіографічна.

Робота із коротким словником літературознавчих термінів.

– Що таке літературна автобіографія? (Спроба повернутися у власне дитинство, воскресити та осмислити найбільш значні відрізки життя та життя як єдине ціле).

(Кожну свою книгу, та й кожен рядок та вчиноксвій переглядаю і прочитую очима своїх друзів, особливо фронтових, щоб не було соромно перед ними за погано, нечесно чи неохайно зроблену роботу, за брехню, за непорядність (В. Астаф'єв).

Робота з оповідання “Фотографія, де мене немає”

Два оповідання входять у повість “Останній уклін”. Запишіть імена героїв розповіді, вчинки та риси характеру, які запам'яталися письменнику. Цю таблицю заповнимо у процесі роботи над оповіданням

Бабуся Катерина Петрівна

Вчитель Євгеній Миколайович

Обіцяв принести туїсок суниці. Натомість поклав траву, а зверху трохи ягід. Зганьбив бабусю, яка продавала ягоди, не знаючи про обман. Побився, пішов із Санькою кататися з овалу, забився, замерз і важко захворів.

Краде овочі на чужому городі. Підмовляє друга на непристойні вчинки, запевняє, що історія з ягодами це не обман. Відмовляється від фотографування, бачачи стан хворого друга.

Запрошує до села фотографа. Рятує дітей від змії.

Пустотливий, піддається на умовляння друга, робить непристойні вчинки.

Любить бабусю. Соромиться своїх вчинків, сумлінний.

Добра і жаліслива, вміє прощати, тонко розуміє сирітську душу дитини. Знає народну медицину. Діяльна доброта.

Безладний і бешкетний.

Гарний, вірний друже.

Ввічливий, сором'язливий. Вміє знаходити спільну мову навіть із лиходієм Левонтієм, допомагає своїм учням, полегшує їхнє життя.

Бесіда, вибіркове читання.

-Яка подія схвилювала сонне життя села Овсянки?

- Чому Вітя захворів? (Вчився погано, а на фотографування хотілося потрапити в перший ряд. Збунтувався, кинувся в бійку. Вирушив з другом кататися з такого урвища, з якого жодна розумна людина ніколи не сталаб кататися).

Прочитайте, як бабуся лікувала онука (с.242-244)

- Чому в цьому епізоді мову бабусі передано з усіма особливостями північних говірок?

“-- Так я й знала! Так я й знала! - прокинулась і забурчала бабуся. -

Чи я тобі, вразила б тебе в душу і в печінки, не казала: "Не стукайся, не

студіся!" - підвищила вона голос. - Так він розумніший за всіх! Він бабусю

послухають? Він добрим словами смердить? Загинуть тепер! Загинуть, худа недуга!

Молодші краще! Хлопці! — Бабуся піднялася з ліжка, присіла, схопившись.

за поперек. Власний біль діє на неї утихомирювально. -- І мене

загинуть.” (Яскравіше уявляєш образ цієї суворої, діяльної та доброї жінки).

Запишіть свої спостереження про мову героїні, про неї саму в таблиці.

Підготовлений учень читає.

Віктор Петрович Астаф'єв не зміг виконати останнього наказу бабусі: "Приїдь поховати - то мене, закрий мої очко".

Сумним, запізнілим покаянням звучать його слова: “Якби це сталося, я б повзком дістався від Уралу до Сибіру, ​​щоб заплющити бабусі очі, віддати останній поклон… Винен перед бабусею, я намагаюся воскресити її в пам'яті, .. розповісти про бабусю людям… Так немає в мене таких слів, які могли б передати всю мою любов до бабусі, виправдали б мене перед нею. Я знаю, бабуся вибачила б мене... Але немає її, і ніколи не буде. І нема кому прощати.”

- Як ви поясните тепер назву повісті? (“Останній уклін” – це запізніле “вибач” бабусі Катерині Петрівні та всім дорогим його серцем людям).

Саньки теж немає на тій фотографії – чому? (Побачивши зовсім хворого Вітьку, він навідріз відмовився фотографуватися: “- Раз так, я теж не піду! Все! - І під схвальним поглядом бабусі КатериниПетрівни пройшов у середню. - Не останній день у світі живемо! - солідно заявив Санька. І мені здалося: не стільки мене, скільки себе переконував Санька. - Ще наймаємось! Ніштя-а-ак! Поїдемо до міста і на коні, може, і на ахтомобілі займемося”).

У будинку бабусі тріумфує порядок, гармонія та краса.

Що згадує письменник? (Сільське вікно. Бабуся рами вставляла в зиму з толком і непомітною красою. І воно ставало свого роду витвором мистецтва).

Бабуся привела онуку любов до квітів, що оживали навесні, дерев.

- Які рядки хочеться прочитати? (С.247-248)

“Я завжди чатував ту мить, ту мить відпочиваючого таїнства – розквіту, і жодного разу чатувати не зміг…”

Такі відкриття ви знайдете у кожному оповіданні повісті.

- Як же з'явилася та фотографія у будинку Віті? (її приніс учитель).

Остання частина розповіді про сільських вчителів, прізвище яких Віктор Астаф'єв не пам'ятав, натомість запам'ятав імена: Євген Миколайович та Євгенія Миколаївна.

– З яким почуттям і що згадує письменник? (У селі поважали “ввічливого, сором'язливого, але завжди готового кинутися вперед та оборонити своїх учнів, допомогти їм у біді, полегшити та покращити людське життя”).

– Які епізоди ви запам'ятали?

Забезпечення дітей навчальним приладдям;

Організація театрального та танцювального гуртків;

Порятунок дітей від нападу змії;

Приїзд фотографа до села.

- Якими стали ці дітлахи, які виросли в бідну, голодну довоєнну пору?

Автор називає їх гордо – сибіряками. І він, письменник, серед них, хоч його немає на фотографії.

- Як ви вважаєте, які риси характеру включив би письменник у поняття “сибіряки”?

– Хто став його моральним орієнтиром?

Попрацюйте із таблицею, зробіть записи.

- Що близько вам у героях оповідання?

В. Астаф'єв назвав "Останній уклін" своєю Заповітною книгою. У ній він висвітлив поняття добро, краса, лад, працю, заповідав прийняти в свою душу і йти з ними життям.

Домашнє завдання. На вибір:

Скласти словник діалектних слів (північних говірок) з оповідання.

Записати інтерв'ю на тему: "Чи є у вас моральні орієнтири?"

"Яким ти хотів би бачити справжнього вчителя?"

Намалювати "бабусине вікно"

Прочитати оповідання, що сподобалися, повісті “Останній уклін”.

Література.

Астаф'єв В.П. Останній уклін, М, 1985

Дедков І. Повернення себе. М, 1978

Мешалкін А.М. Заповітна книга В.П. Астаф'єва: світ дитинства, добра і краси у повісті "Останній уклін". Література у школі. 2007. №3.

В.П. Астаф'єв причетний до всього живого. (Про себе та свою роботу). Література у школі. 1989. №2