Дитячі витівки з вогнем та їх наслідки
Анкета на тему "Оздоровлення дітей"
Телефон для довідок
Статистика відвідувань
Заняття "Дитячі витівки з вогнем та їх наслідки"
Мета: узагальнення знань за правилами пожежної безпеки.
Завдання:
- Освітні: формування системи понять про протипожежну безпеку, первинні засоби пожежогасіння, послідовність дій при пожежі;
- Розвиваючі: розвиток мовлення; розвиток умінь: узагальнювати, робити висновки; розвиток комунікативних умінь: працювати у колективі, викладати свою думку; формування психологічної готовності вихованців до дій за умов виникнення пожежі; розвиток пізнавального інтересу до теми через практичне застосування знань практично.
- Виховні: виховання свідомої дисципліни, почуття товариства; сприяти моральному вихованню учнів. виховувати почуття впевненості у собі в екстремальній ситуації та відповідальність за життя інших людей.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Здрастуйте, хлопці. Погляньмо, з яким настроєм ви прийшли сьогодні на заняття. У вас на столах лежать різнокольорові круглі листочки із зображенням сумної та веселої мордочки. Поверніть табличку стороною вгору, яка відповідає вашому настрою. Дякую.
I. Теоретична частина
А) Вступне слово
Учитель: Виходячи з теми, визначте, про що йтиметься в нашому занятті, на які питання ми повинні будемо відповісти, які поняття розглянути?
(Діти називають питання та поняття теми заняття – які причини пожежі, яка поведінка дітей може призвести до неї, що потрібно робити, щоб запобігти пожежі в будинку тощо)
Учитель : ВідкриттяСпосіб добування вогню було значною перемогою людини над природою. Ось як говориться про значення вогню у легенді про Прометея.
- У давнину, коли всім світом правил Зевс, люди, що тільки-но розселилися на землі, були слабкими, безсилими, полохливими. Вони не вміли ні думати, ні розуміти, що бачили навколо. З жахом дивилися вони на грозові хмари, палючий сонце, безкрає море і високі гори. Від усього, що їх лякало, люди ховалися до печер. Не було в них тоді ні житла, ні сімейного осередку: люди не варили їжу, не грілися біля вогню. І було таке життя жалюгідним існуванням. Пошкодував людей своїм великим серцем титан Прометей та сміливо порушив заборону Зевса: не давати людям вогню. Пробравшись у палац, титан узяв невелику іскру вогню і, сховавши її в порожньому стеблі очерету, приніс людям на землю. З того часу засяяли яскраві вогники багаття на землі. Біля них збиралися люди цілими сім'ями, смажили м'ясо, грілися, танцювали. Тепер люди зажили веселіше та дружніше, і титан Прометей щиро цьому тішився. Він навчив людей приборкувати вогонь, плавити мідь, кувати зброю. Завдяки Прометею люди навчилися думати і, мабуть, уперше відчули себе людьми.
Учитель: Подарувавши людям вогонь, Прометей подарував їм можливість піднятися над світом тварин. Але з того часу людство багато тисяч років наполегливо працює над проблемою пожежної безпеки, досі так і не досягнувши її абсолютного вирішення.
Пожежі виникають скрізь – на підприємствах, у транспорті, у лісах, під землею, у житлових будинках та громадських будівлях. За даними МНС, за рік відбувається близько 300 тисяч пожеж, вигоряє 2,5 млн. квадратних метрів житла (це невелике місто), лісові пожежі охоплюють близько 1 млн. гектарів лісу. У вогні гинуть і зазнають травм десятки тисяч людей. Все, щонакопичено роками завзятої праці, вогонь протягом кількох хвилин перетворює на попіл. Матеріальна шкода від пожеж складає багато мільярдів рублів. Особливо небезпечні спалахи у місцях масового перебування людей: метро, театри, клуби, лікарні, готелі, навчальні заклади тощо.
1470 р. – сталася пожежа в Москві (залишилося лише 3 двори);
1493 - пожежа в Кремлі (згоріла вся Москва);
1812 р. – пожежа в Москві, викликана безчинством мародерів (знищено 2/3 міста);
1845 р. у театрі міста Контона у Китаї. У вогні загинули тоді 1670 чоловік.
1972 2010р. – торф'яні пожежі у Підмосков'ї (усю Москву заволокло димом);
1977 р. – пожежа у готелі «Україна», загинуло 37 постояльців та 5 співробітників, госпіталізовано 52 особи;
1992 р. – пожежа у Пензенському училищі культури та мистецтв (загинули 8 осіб);
1993 р. – пожежа на Камському автомобільному заводі (країна втратила головного постачальника великовантажних автомобілів).
1999 р. сталася пожежа в адміністративній будівлі Управління внутрішніх справ м. Самари. Тоді 67 людей загинули, понад 200 постраждали, 20 зникли безвісти.
Пожежі призводять до великих матеріальних втрат:
-перетворюють на попіл житлові та промислові будівлі;
-знищують лісові масиви;
-знищують урожаї сільськогосподарських культур;
-У пожежах гинуть люди.
Б) Бесіда з питань:
Вчитель: Давайте коротко згадаємо, що ви знаєте про пожежну безпеку?
– Як ви вважаєте – вогонь наш друг чи ворог? (Вогонь – наш друг, якщо з ним правильно поводитися, і може стати нашим ворогом, якщо поводитися з ним недбало).
– Які дитячі витівки можуть призвести до пожежі? (Забудькуватість при користуванні з електроприладами, гра зісірниками, петардами.)
1) Від чого може статися пожежа?
- Гра дітей із сірниками;
- неправильне поводження з електроприладами, електроплитою, газовими плитами;
- Несправність електропроводки, пічного опалення;
- Використання газових плит для обігріву сушіння білизни;
– застосування та розведення відкритого вогню у квартирі (будівельні та зварювальні роботи, використання піротехнічних засобів;
- Неправильне зберігання легкозаймистих речовин, предметів побутової хімії (Причини пожежі виносяться на дошку).
2) Чим небезпечна пожежа?
-Пожежі призводять до великих матеріальних втрат;
- перетворюють на попіл житлові та промислові будівлі;
- Знищують лісові масиви;
- знищують урожаї сільськогосподарських культур;
- у пожежах гинуть люди.
3) Що потрібно робити, якщо почалася пожежа у школі?
Припинити заняття та під керівництвом вчителя організовано, без паніки, покинути будівлю школи через евакуаційні виходи. Рішуче припиняти паніку серед молодших школярів, не втрачати самовладання та витримки.
4) Що потрібно робити, якщо почалася пожежа в будинку?
Тренінг “Зателефонуй пожежному”
Ти про пожежу почув,
Скоріше про це дай сигнал
Сміливо трубку в руку взяти,
«101» зумій набрати
І назвати ще потім
Місто, вулицю та будинок,
І квартиру, де мешкаєте,
І з яким вона замком,
І ще сказати: «Даю
Вам прізвище своє,
У якого стою».
– За яким номером треба дзвонити та як пояснити, що сталося? Зателефонуйте.
5) Чим можна загасити невелике вогнище загоряння?
Вогнегасником, водою, засипають піском та іншими підручними засобами.
6) Чи можна гасити водою електроприлади, що знаходяться під напругою?
Не можна, треба спочатку їх знеструмити.
7) Як можна знеструмити електроприлади?
Висмикнути шнур з розетки або вимкнути електрику на щиті у під'їзді, або вивернути пробки (в приватному будинку). (Додаток 2. Слайд 10)
8) Хто з вас знає, як правильно долати задимлені місця?
Закрити носа і рота мокрою тканиною і, тримаючись ближче до підлоги, рухаючись уздовж стіни один за одним пробиратися до виходу. (Додаток 2. Слайд 11)
Фізкультхвилинка
Учитель: А зараз ми з вами пограємось у гру на увагу. Я питатиму, а ви, якщо згодні, відповідайте «ЦЕ Я, ЦЕ Я, ЦЕ ВСІ МОЇ ДРУЗІ!», а якщо ні, то встати і плескати в долоні.
Хто, почувши запах гару, повідомлять про пожежу?
Хто з вас помітивши дим, закричить «Пожежа! Горимо!»?
Хто з вас пустує з вогнем, вранці, ввечері та вдень?
Хто, почувши газ у квартирі, зателефонує «04»?
Хто від маленької сестрички непомітно сховає сірники?
Хто з вас пустує з вогнем? Визнайте чесно в тому!
Хто багать не розпалює та іншим не дозволяє
Учитель : Отже, на які питання ми вже дали відповіді? (Діти відповідають)
ІІ. Практична частина
Учитель: Хлопці, ви показали чудові знання з пожежної безпеки. Тепер ми закріпимо їх на практичних завданнях. Пожежа – це біда. Щоб вона ніколи не прийшла до вашого будинку, давайте повторимо правила запобігання пожежам.
1. Сюжетно-рольова гра.
Віталік сидить біля грубки, запалює дрова.
- Не горять ... Сирі, напевно. Нині я їх бензинчиком. Ой! Вибухнуло! Пожежа! (Мишиться за класом, ховається під стіл).
Вчитель: Ви уважно дивилися, атепер постарайтеся визначити, чи правильно зробив наш герой. Як би ви вчинили у цій ситуації? Перерахуйте їх. Отже, помилки Віталіка… (використовував бензин, сховався під стіл, не зателефонував 101).
2. Скоромовки та прислів'я
Учитель: А зараз я пропоную вам зібрати прислів'я і пояснити його значення. Діти отримують конверт на парту, де складено слова, які потрібно з'єднати в прислів'я або приказку:
Дим без вогню не буває.
Сірники не чіпай – у них вогонь.
Не май звички носити в кишені сірники.
У вогні та залізо плавко.
Солома з вогнем не дружить.
Підсумок заняття
Учитель: На маленьких паперових язичках полум'я я пропоную вам закінчити фразу і прикріпити на дошку навколо зображеного багаття:
На занятті я дізнався, що пожежа може виникнути через...
На занятті я зрозумів, що під час пожежі потрібно…
Я згадав з уроку ОБЖ і закріпив на занятті, що існують такі прилади для гасіння пожежі, як…
Я виніс із заняття, як слід ховатися у разі пожежі …
Мені стало відомо, що при задимленні потрібно…
Я зрозумів, що запальнички та сірники…
Я згадав, що за легендою вогонь людина отримала від...
Заняття довело мені, що свічки та бенгальські вогні можуть…
На занятті я засвоїв основні правила поведінки на ...
Учитель: Хлопці, подивіться яке чудове багаття у нас вийшло. Де б ви хотіли побачити це багаття? (В осередку каміна. Ведучий прикладає це багаття до каміна). Нехай добрий, теплий вогонь вогнища зігріває вас домашнім затишком і ніколи не приносить лиха! Ніколи не ставайте причиною пожежі: не грайте зі сірниками, запальничками та іншимиджерелами вогню; не кидайте у вогонь снаряди, не лийте гас, бензин та інші займисті рідини, не залишайте в лісі непогашене багаття.
Узагальнення:
Щоб у ваш дім
Вогонь – давній друг людини,
А без доброго вогню
Обійтися не можна дня.
Він надійно товаришує з нами,
Гонить холод, жене морок,
Він привітне полум'я
Піднімає наче прапор.
Всім вогонь добрий потрібен
І за те йому шана,
Що хлопцям гріє вечерю,
Ріже сталь і хліб пече.
Учитель: У вас на столах лежать таблички із зображенням сумної та веселої мордочки. Якщо ви з сьогоднішнього заняття дізналися для себе щось нове та корисне, поверніть табличку тією стороною вгору, де зображено веселу посмішку, якщо ні, то зворотною стороною. Дякую.