Хімічні властивості кислот
Презентація до уроку
Мета уроку:
- Освітні:
- познайомити учнів із класифікацією кислот;
- вивчити хімічні властивості кислот.
Обладнання:
- мультимедійна презентація (ПК, проектор)
- штатив для пробірок, пробірки, спиртування, сірники, тримач для пробірок, хімічні склянки, білий екран для демонстрації дослідів
Реактиви:
- Індикатори: лакмус, метилоранж, фенолфталеїн
- Кислоти: соляна та сірчана
- Метали: цинк, залізо, мідь.
- Оксид міді (II)
- Гідроксид натрію
- Солі: сульфат міді (II), хлорид барію, карбонат натрію
План уроку:
1. Організаційний момент (1-2 хв.) 2. Актуалізація знань учнів (3 хв.) 3. Вивчення нового матеріалу (30 хв.) 4. Закріплення (8 хв.) 5. Домашнє завдання (2 хв.)
I. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація знань учнів
Учитель: Цього навчального року ви приступили до вивчення нової для вас науки. Як відомо, хімія – наука про речовини. Які класи речовин вам відомі? (Метали, неметали, оксиди, основи, кислоти, солі)
нана екрані зображено ряд неорганічних речовин. З цього списку виберіть формули лише кислот. (Слайд 1 – Соляна, сірчана, кремнієва кислоти)
– На підставі поданих формул та раніше вивченого матеріалу дайте визначення цьому класу речовин. (Кислоти – це складні речовини, що складаються з атомів водню та кислотного залишку.)
– Сьогодні на уроці ми спробуємо узагальнити вже наявні знання про кислоти та познайомимося з хімічними властивостями кислот. (Слайд 2)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
– Отже, тема уроку: Хімічні властивості кислот (запис у зошитах та на дошці). У кожного з вас на партах є схема, де представлена система координат. (Додаток 1 ). На одній із осей К0 відзначені основні пункти, за якими ми розглядатимемо клас кислоти. Перший пункт нашого плану. Давайте на осі К1 відзначимо відому нам інформацію. На осі К2 відзначимо відомі нам класифікації кислот. Давайте звернемося до слайду (слайд 4): Чим відрізняються кислоти, записані у правому та лівому стовпчиках? Що є основою класифікації? (Наявністю кисню) (Слайд 5) Чим різняться кислоти на цьому слайді? Що є основою класифікації? (кількістю атомів водню) (Слайд 6) Кислоти по розчинності у воді також поділяються на розчинні та нерозчинні. Назвіть приклади кислот, використовуючи таблицю розчинності. (Слайд 7) Кислоти поділяються на стабільні та нестабільні. Як ви думаєте, що означає нестабільні кислоти? (Кисли, здатні розкладатися) Перейдемо до осі К3 - Фізичні властивості кислот. Які фізичні властивості кислот вам відомі? (кислий смак, агрегатний стан, колір) На осі К4 відзначатимемо характерні для кислот хімічні властивості. Однією із загальних хімічних властивостей кислот є діяїх на індикатори. Що таке індикатори? (Речовини, що змінюють забарвлення залежно від середовища – кислотного чи лужного) Які індикатори вам відомі? (лакмус, метилоранж, фенолфталеїн). (Слайд 9). Подивимося демонстраційний досвід: у трьох хімічних склянках міститься соляна кислота. Приллємо у склянки індикатори? Як змінилося фарбування розчинів? (При додаванні лакмусу та метилоранжу розчини набули червоного забарвлення, у разі фенолфталеїну видимих змін не було). Який висновок можна зробити? (Кислоти можна виявити тільки за допомогою лакмусу та фенолфталеїну)
Завдання. На столах вам видано 3 пронумеровані пробірки, в яких знаходяться вода, сірчана кислота та гідроксид натрію. Визначте, в якій пробірці є та чи інша речовина. (Робота в парах).
– Кислоти вступають у ряд хімічних реакцій (Слайд 10), взаємодіють із металами, оксидами металів, основами та солями. Зверніть увагу, що у всіх випадках основним продуктом реакції буде сіль.
1. Взаємодія кислот з металами. У три пробірки помістіть відповідно цинк, залізо, мідь. Налийте однакову кількість соляної кислоти. Що спостерігаєте? (У разі цинку – швидке виділення бульбашок газу, у разі заліза – менш інтенсивне виділення газу, у разі міді ознаки реакції відсутні). Який висновок можна зробити? (Не всі метали реагують із кислотами). Практичним шляхом вченими було з'ясовано, які метали витісняють водень із розчинів кислот. Таким чином було складено ряд Н. Н. Бекетова, який зараз називають електрохімічний ряд напруги металів. Якщо метал перебуває до водню, він реагує з кислотами, якщо після, то – ні. Запишіть відповідні рівняння реакцій:
Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2↑ (реакція заміщення) Fe + 2HCl = FeCl2 +H2↑ (реакція заміщення) Cu + HCl≠
2. Взаємодія кислот з оксидами металів. У суху пробірку помістіть невелику кількість оксиду міді (II), прилийте 2 мл сірчаної кислоти. Обережно нагрійте пробірку, дотримуючись правил техніки безпеки. Що спостерігаєте? (Після реакції розчин став блакитного кольору). Складіть рівняння реакції. Які речовини утворюються внаслідок реакції?
3. Взаємодія кислот із основами. На кожному столі в штативі для пробірок є свіжоприготовлений гідроксид міді(II) синього кольору. Прилийте розчин кислоти до розчинення осаду. Напишіть рівняння хімічної реакції.
4. Взаємодія кислот із солями. У дві пробірки прилийте відповідно розчини хлориду барію та карбонату натрію. Прилийте обидві пробірки сірчану кислоту. Що спостерігаєте? (Випадання осаду білого кольору; виділення бульбашок газу). Напишіть рівняння хімічної реакції.
Для написання рівнянь реакцій кислот із солями слід користуватися рядом витіснення кислот, у якому кожна попередня може витіснити із наступної солі. (Додаток 2 ) На схемі знайдемо вісь К5. Подумаємо, де в житті ми зустрічаємося з кислотами? У шлунковому соку тварин організмів є соляна кислота.
Дія кислот на наш організм:
1) Кислоти знищують хвороботворні та гнильні мікроби, тому впливають на наш імунітет (особливо аскорбінова кислота). Крім того, саме ця властивість дозволяє їх використовувати як консерванти (при маринуванні продуктів). Ви всі чудово знаєте, що кислі ягоди не псуються значно довше, ніж солодкі.
2) Кислоти сприяють розщепленню жирів, тим самим покращують перетравлення їжі.
3) Порушують апетит, загострюють дотик.
Чималокислот у нашій їжі. Фрукти, молочні продукти, соуси, приправи, ліки постачають цілий букет кислот: яблучну, щавлеву, лимонну, молочну та ін.
Оцтова та лимонна кислота застосовується для видалення плям від іржі на бавовняних, лляних та вовняних білих тканинах. 1 чайна ложка на 1 склянку води, підігріти до кипіння і тканину з плямою кілька разів занурити в розчин або пляму протерти розчином, а потім ретельно змити кислоту водою, краще з додаванням кілька крапель нашатирного спирту - для нейтралізації кислоти. (Додаток 3 )
IV. Закріплення
Завдання: складіть можливі рівняння реакцій взаємодії перерахованих речовин із розчином сірчаної кислоти. З літер, що відповідають правильним відповідям, ви складете назву одного з елементів четвертого періоду таблиці Д.І. Менделєєва.