Класна година - Толерантність - шлях до миру
Мета:
- дати визначення толерантності;
- визначити якості толерантної людини;
- сприяти вихованню в учнів толерантного, милосердного, терпимого ставлення до інших людей.
Форма проведення: проектна діяльність.
Хід заняття.
Світ – це всесвіт. Світ – це наша земля. Це наша країна. Наше сибірське містечко. Наша школа. Світ – це я. Який різноманітний світ навколо нас. Ми всі такі різні: дорослі та діти, блондини та брюнети, добрі та злі, товстенькі та худі, лисі та з кісками, розумні та не дуже. І всі ми повинні жити та розуміти один одного. Існує таке гарне слово «толерантність» (слово з'являється на дошці). Як ви його знаєте?
Визначення толерантності
- Описати толерантність досить важко, можливо через те, що в різних мовах вона визначається по-різному. (знімають визначення з інформаційного поля, прикріплюють до плаката)
В англійськійтолерантність– «готовність і здатність сприймати без протесту особистість».
У французькому – «повага свободи іншого, його способу думки».
В арабській – «прощення, поблажливість, співчуття, терпіння».
У перській – «готовність до примирення».
український словник трактує це слово як толерантність – здатність терпіти щось чи когось. Бути витриманим, вміти миритися з існуванням будь-кого, зважати на думку інших, бути поблажливими.
Смислова підтримка
- «Не роби іншому того, від чого боляче тобі».
- «У всьому, як хочете, щоб з вами чинили люди, так чиніть і ви з ними».
- «Вважай успіх сусіда своїм успіхом, а втратусусіда своєю втратою».
- «У щастя і стражданні, в радості і горі ми повинні ставитись до всіх істот, як ставимося до самих себе».
– Передайте ці думки своїми словами.
- Який загальний зміст є у цих висловлюваннях?
- Люди повинні бути поблажливими один до одного, толерантніше, поважати думку інших. Вони мають бути толерантними один до одного.
- Але ж у толерантності має бути обличчя! Як ви думаєте, як має виглядати толерантність? Спробуймо скласти образ толерантності.
Образ толерантності (робота у групах)
Хлопці можуть намалювати образ, зробити аплікацію, зліпити композицію із пластиліну, використовувати фотографії, м'які іграшки.
Після виконання завдання, кожна група захищає свій образ толерантності.
Учні розглядають свої плакати, висловлюють свою думку.
- На землі повинні дружити маленькі та великі, товсті та худі, білі та чорні, кішки та собаки, дорослі та діти, Африка та Євразія, … вони повинні вміти домовлятися між собою.
Якості толерантності (робота у групах)
- Образ толерантності ми склали. Тепер давайте спробуємо дати характеристику людині, яка має толерантне ставлення.
У вас на столах лежать конверти із різними якостями людини. Спробуйте вибрати п'ять якостей, які, на вашу думку, відповідають людині з толерантним ставленням.
Конверт 1: поблажливість, зловтіха, егоїзм, конфлікт, доброта, повага, розуміння, миролюбність, безсердечність, співчуття, великодушність, нетактовність.
Конверт 2:доброта, сердечність, хвастощі, рівність, грубість, милосердя, зазнайство, співчуття, прихильність, повага, великодушність.
Конверт 3:миролюбність, безсердечність, прощення, рівність, повага, милосердя, запальність, діалог, роздратування, сердечність, конфлікт, великодушність.
Конверт 4: підтримка, миролюбність, співпраця, рівність, співчуття, скупість, брехня, згода, заздрість, милосердя, великодушність, доброта.
Якості, які найчастіше трапляються, кріпляться на плакат.
-А чи можемо ми змінити себе? Чи можемо ми виховати у собі ті якості, про які сьогодні говоримо? Як ми можемо це зробити?
Гра «Разом ми допоможемо один одному вирости»
- Хлопці, встаньте, будь ласка, у коло один за одним. Приколіть чистий аркуш паперу на спину попереду учню, що стоїть. Візьміть фломастери і напишіть своєму товаришеві щось добре про нього. Наприклад: дякую за те, що ти такий добрий та уважний друг. Мені подобається, як ти смієшся і жартуєш. Ти чудово допомагаєш іншим.
Збережіть ці компліменти на згадку, щоб отримувати задоволення, перечитуючи їх щоразу, коли ви сумніваєтеся у собі. А насамкінець вслухайтеся в ці рядки вірша А.Усачова «Дивовижний гномик».
Біля річки стояв дивовижний будиночок. У тому будиночку жив дивовижний гномик. До статі росла в нього борода, А в тій бороді проживала Зірка.
Не знав ні турбот, ні тривог цей гном. Зірка освітлювала весь будинок І піч топила, і кашу варила, І казки йому перед сном говорила...
І гном із захопленням чухав у бороді, Що було, звичайно приємно Зірці. Годувалась вона лише крихтами хліба, А вночі гуляти відлітала на небо.
Так йшли потихеньку року і століття... Але скінчилося в будинку одного разу борошно. І гном, розпрощавшись із насидженою грубкою, На світанку вирушив у місто за річкою.
А в місті томуне носили борід. -Ха-ха, Хо-хо-хо! - почав сміятися народ - Ось опудало! - Кожен йому казав. І гном злякався. І бороду поголив.
І на підлогу впала його борода, І тут же його закотилася зірка. У річки тепер є звичайний будинок. Живе в цьому будинку звичайнісінький гном.
Знову відросла в нього борода, але більше до нього не повернулася Зірка.
Нехай ваша зірочка завжди живе з вами, дивовижна, неповторна, незалежна та доброзичлива.