Коментар до статті 363 Митного кодексу Митного союзу
Стаття 363 ТК МС. Сфера застосування цього розділу
Коментар до статті 363 ТК МС:
Одним із завдань утворення митного союзу та створення єдиної митної території є забезпечення вільного переміщення товарів у рамках митної території Митного союзу, що викликає необхідність створення уніфікованих процедур переміщення товарів та закріплення даних процедур у правових актах.
Аналізуючи правове регулювання зазначеної митної процедури, слід зазначити значення Кіотської конвенції. Цей документ встановлює стандарти, які є базовими для держав, які приєдналися до Конвенції. Значну роль правовому регулюванні переміщення запасів також грають міжнародні угоди. У них містяться норми, що регулюють питання сплати податків і мит при переміщенні запасів на територію Договірних Держав.
-------------------------------- У цьому випадку до поняття "водне судно" включаються морські (річкові) судна , судна внутрішнього плавання, судна плавання "річка - море", судна на підводних крилах, судна на повітряній подушці та маломірні судна, включаючи самохідні та несамохідні ліхтери та баржі.
Норми, що містяться в главі 50 ТК та регулюють митні операції щодо запасів, не поширюються на товари, що знаходяться на транспортних засобах, що експлуатуються фізичними особами для особистого користування.
Мається на увазі, що використання (споживання) запасів здійснюється під час перебування транспортного засобу на митній території. Щодо припасів, що завантажуються на морські (річкові) та повітряні судна, у потяги для подальшого вивезення з митної території, то вони зазвичай не оподатковуються вивізними митнимимитами чи аналогічними зборами, оскільки вважаються експортованими.
Митний кодекс Митного союзу у п. 2 ст. 363 закріплює, що переміщення запасів через митний кордон здійснюється без сплати мит, податків та без застосування заходів нетарифного регулювання. У цьому випадку слід зазначити, що законодавство України містить низку норм, що закріплюють звільнення запасів від оподаткування та митними зборами. Законодавство про податки та збори містить положення про звільнення від сплати внутрішніх податків (ПДВ) - при митному декларуванні ввезення припасів та вивезення припасів з території України (підп. 3 п. 1 ст. 151 ПК РФ; підп. 3 п. 2 ст. 151 НК РФ). Підпункт 8 п. 1 ст. 164 ПК Україна встановлює оподаткування ПДВ запасів, вивезених з території України, із застосуванням податкової ставки 0% . Звільнення від сплати митних зборів при ввезенні (вивезенні) запасів містять і положення Федерального закону "Про митне регулювання в Україні" (п. 12 ч. 1 ст. 131).
-------------------------------- При застосуванні цього підпункту статті НК Україна необхідно враховувати, що ця норма поширюється виключно на паливо та паливно-мастильні матеріали, необхідні для забезпечення нормальної експлуатації повітряних та морських суден, суден змішаного (річка – море) плавання.
Кодекс Республіки Казахстан "Про митну справу в Республіці Казахстан" закріплює надання пільг зі сплати митних зборів для "предметів матеріально-технічного постачання, спорядження, палива, продовольства та іншого майна, необхідного для їх експлуатації під час прямування в дорозі, у пунктах проміжної зупинки або придбаних за кордоном у зв'язку з ліквідацією аварії (поломки) даних транспортних засобів" (підп. 1 п. 1ст. 122).
Митний кодекс Республіки Білорусь нормативно встановлює, що приміщення запасів під митну процедуру ввезення запасів і під митну процедуру вивезення запасів не тягне за собою виникнення податкового зобов'язання зі сплати ввізних мит і податків (п. 4 ст. 142, п. 4 ст. 145).
Слід зазначити, що регулювання використання запасів здійснюється відповідно до глави 50 ТК, за винятком випадків поміщення їх під митні процедури випуску для внутрішнього споживання або експорту.