Конспект інтегрованого заняття упідготовчій групі на тему «Магія електрики»
Конспект інтегрованого заняття у підготовчій групі на тему: «Магія електрики»
Мета:
- Дати уявлення дітям про електрику, електроенергію, розширюючи уявлення дітей про те, де "живе" електрику та як вона допомагає людині.
- Вчити розуміти зв'язок між минулим та сьогоденням, аналізувати, порівнювати, пізнавати.
- Закріплювати правила безпечної поведінки у поводженні з побутовими електроприладами.
- Ознайомити із причиною появи статичної електрики.
- Сприяти оволодінню прийомами практичної взаємодії з навколишніми предметами, розвиваючи розумову активність, спостережливість.
- Виховувати бажання заощаджувати електроенергію, розвивати інтерес до пізнання навколишнього світу;
- Підвищувати якості знань дошкільнят у сфері профілактики електробезпеки за допомогою занять;
Матеріал: пластмасові палички за кількістю дітей, шматочки вовняної тканини, мультимедійне обладнання, електрична куля, набори картинок з побутовою технікою, годинник.
Словник: електрика, електроенергія, електроприлади, електричний струм, дроти, батарейка.
Попередня робота: бесіди про побутові електроприлади, розгляд відповідних картинок, вивчення правил безпечної поведінки при поводженні з електроприладами.
Форми роботи: б еседа, розгляд, спостереження, експериментування, відгадування загадок.
Хід заняття.
Вольт: Дорогі хлопці, привіт, я прийшов до вас за допомогою, допоможіть.
Вольт: Ой, вибачте, я не представився, я професор Вольт!
А що у вас трапилося?
Вольт: У мене в лабораторії зниклоЕлектрика. Поверніть мені його.
Вихователь: Для початку розберемося, що таке електрика і де її можна зустріти
Труджуся я невтомно, милі діти,
Кручу вентилятор, грію праску.
І виделкою мене дістають із розетки.
Хоч я не оселедець, ні перчик, ні цибуля.
Так само як воду і газ передають трубами, електричну енергію передають на великі відстані по кабелю під землею або по проводах над землею. Ланцюжок опор з натягнутими ними проводами називається лінія електропередачі (чи навіть ЛЕП).
Я просила вас подивитися і сказати які бувають опори? (Дерев'яні, бетонні або металеві). А що спільного між ними? (Вони дуже високі). Чому? (По проводах біжить дуже сильна електрика) Їх розміщують так, щоб людина не могла випадково торкнутися проводу.
Перш ніж потрапити до кожного будинку, проводами електроенергія надходить на різні енергооб'єкти. Найбільший – високовольтні розподільчі підстанції. Це ціле містечко електричного обладнання, обнесене парканом. Як ви вважаєте, що означає «Високовольтний»? (Електрика тут дуже високої сили.)
Трансформаторні підстанції
Майже у кожному дворі є трансформаторна підстанція. Вона перетворює сильний електричний струм на більш безпечний і відправляє до квартир. Ці будиночки з цегли, бетону або металу нічим не примітні, але теж становлять небезпеку. Не дарма на кожних дверях намальовано попереджувальний знак – жовтий трикутник із блискавкою.
Розподільні щити
Далі електричний струм йде до будинків. У під'їзді або біля стін будинку розташовані залізні шафи, на яких жовтий трикутник попереджає: це небезпечний об'єкт! Такі щити завжди закриті на замок, щоб хтось із цікавості не піддававсвоє чи чуже життя небезпеки!
Хлопці, пам'ятайте: енергооб'єкти – не місце для ігор та розваг!
Як називають людей які працюють з електрикою?
Енергетики – це навчені люди, які вміють поводитися з електрикою.
Вихователь: Хлопці, а давайте професора навчимо відтворювати «електричний ланцюг»
Гра "Струм біжить по проводах" - динамічна пауза.
Діти встають у коло, беруться за руки, по черзі піднімають руки вгору, дійшовши до вихователя, у зворотному порядку опускають їх униз, кажуть слова:
До далеких сіл, міст,
Хто йде по дротах
Вольт: Хлопці, а ви знаєте, що у природі теж можна зустріти електрику. Діти. Так, є такі риба - електричний скат, у хвості якого накопичується електричний струм, який він використовує для того, щоб убити або приголомшити свій видобуток. Запас електроенергії достатній для роботи дванадцяти електричних лампочок.
Електричний вугор – все тіло, яке має електричний заряд.
Блискавка – це також потужний заряд електрики. Блискавку створює електрику, що народжується в хмарах. Темна похмура хмара складається з крапельок води і кристаликів льоду вони труться один про одного і електризуються. А внаслідок цього тертя виникає електричний розряд величезної сили.
Вихователь. У нашому залі є електрика. З яких предметів можна здогадатися наявність електрики?
Діти: вимикачі, розетки, світильники.
Вихователь. Зараз електрика є у кожному будинку. Він – наш помічник. З його допомогою працюють усі електроприлади. А ось багато років тому людина не знала, що електрикою можна користуватися. Важко доводилось. Повернімося в минуле і подивимося, як люди обходилися без електрики.
Дидактична гра «Що було і що зараз»
Мета: розширювати світогляд дітей, розвивати уяву, мова.
Костер - електроплита, віник - пилосос, корито - Пральна машинка і т.д.
Наші помічники – електроприлади вони оточують нас усюди. Вони, як добрі чарівники, допомагають нам усюди. Без них людині було б важко.
- А які та як вони працюють, відгадають хлопці.
Кросворд
1. То назад, то вперед ходить, блукає пароплав,
А за ним така гладь – ні зморшки не видно.
Зупиниш – горе, продирить мор… (праска).
2. Пил знайде і вмить проковтне.
Чистоту для нас наводить.
Довгий шланг, як хобот, ніс, Килимок чистить ... (Пилосос)
3. Подивися на мене
У череві спекотно у мене,
А в носі моєму дірка.
Коли все в мені вирує,
З неї пар валить ... (чайник)
У кросворді виходить ключовим словом – струм.
Скільки букв, у слові струм, які голосні, які приголосні. У якому зі слів найбільше букв, як ми дізнаємося? Порахуємо. Найбільше букв у слові – пилосос, а найменше – праска.
Вольт. Молодці хлопці. А ви не допоможете мені розібратися з картинками та іграшками.
Дидактична гра «Знайди пару»
Мета: розширювати світогляд дітей, розвивати уяву, мова.
Електроплита - каструля, пральна машина – брудний фартух, торт – міксер, ковбаса – холодильник, волосся – фен, праска – пом'ята сукня.
Вольт: Хлопці, щоб електрика не перетворилася на ворога необхідно дотримуватися правил.
Давайте ще раз разом повторимо ці Правила.
А допоможе нам у цьому м'яч – балакун.
Кому м'яч у руки влучив, той правило назвав
1. Виходячи з дому, необхідно вимкнути телевізор, магнітофон,праска та інша побутова техніка. Увімкнені та залишені без нагляду електроприлади можуть спричинити пожежу.
2. Не можна тягнути руками електричний провід, потрібно брати лише вилку.
3. У жодному разі не можна підходити до оголених дротів і торкатися до них. Це є небезпечним для життя.
4. Не можна торкатися мокрими руками до електроприладів.
5. Не вставляйте в розетку ніякі предмети.
Гвоздики та пальчики
У розетку не вставляти.
Це кожен має знати!
6. Не можна використовувати електроприлади з пошкодженими проводами.
Вольт. А є електрика безпечна, тиха, непомітна. Воно живе всюди, саме собою, і якщо його зловити, то з ним можна пограти.
Експериментальна діяльність
Електричний заряд живе у вакуумі, і торкаючись рукою до колби, всі атоми прямують назустріч, але ми розряд не отримуємо його стримує скло.
Статична електрика.
Порвіть дрібно папір, візьміть пластмасові палички і доторкніться ними до папірців. Що ви бачите? А зараз ми зробимо звичайні чарівні палички, і вони будуть притягувати. Візьміть шматочок вовняного клубка і натріть паличку. Повільно піднесіть її до папірців і потихеньку підніміть. Що трапилося? Чому? Висновок: електрика живе, в одязі.
У мене на столі годинник, він різний чи однаковий, а що в них спільного? вони не ходять чому? Справді, вони не мають батарейки. Потрібно вставити батарейку правильно плюс до плюса, а мінус до мінуса. Годинник заробив? Чому? Коли ми вставили батарейку, через годинник пішов електричний струм, і вони заробили.
Висновок: у батарейках живе безпечна електрика. - У яких ще предметах є батарейки, безпечна електрика?
- Молодці! Сьогодні винавчилися робити предмети чарівними.
Вольт. Дякую вам хлопці ви мені допомогли згадати, що електрика довкола нас. Мені зателефонували та повідомили, що електрику повернули до лабораторії. Я поспішаю працювати. До побачення.
1. (Що нового дізналися.) Запитання – помічники:
- Де "живе" електрику?
- Електрика – наш друг чи ворог?
- Що буде, якщо електрика скінчиться?
Тому, хлопці, треба електроенергію берегти. А як це зробити? (Йдучи гасити світло, відключати електроприлади, без потреби не включати світло скрізь і т.п.).
2. (Про що розповімо малюкам та батькам.) Давайте намалюємо правила на папері та покажемо та розповімо про них в інших групах.
3. Тож давайте, друзі, візьмемося дуже дружно.
Електрику берегти та економити треба!
1. Загальноосвітня програма дошкільної освіти ВІД НАРОДЖЕННЯ ДО ШКОЛИ: за редакцією Веракси Н.Є., Комарової Т.С., Васильєвої М.А., - М.: Мозаїка – синтез, 2014.
2. Як забезпечити безпеку дошкільнят під редакцією К. Ю. Беллою В. Н. Зимоніною, Л. К. Кондрікіної-М Просвітництво 2004.
3. Організація дослідно – експериментальної роботи у ДНЗ Ніщеєва В.А. ТОВ «Видавництво «Дитинство-Прес» 2012р.
4. Організація експериментальної діяльності дошкільнят: Методичні поради під ред. Прохоровий Л.М. М. "Аркті", 2004р.
5. Дитяче експериментування І.Е. Куликовська, Н.М. Совгір. ТОВ «Видавництво «Дитинство-Прес» 2003р.
6. Експериментальна діяльність дітей середнього та старшого дошкільного віку, Тугушева Г.П. Чистякова А.Є. ТОВ «Видавництво «Дитинство – Прес.
7. Незвідане поряд, О.В. Дибіна, Н.П. Рахманова, В.В. Щетиніна, вид. Сфера, 2013.