Конспект уроку - Ганчіркова лялька

Предмет: Професійно-трудове навчання (швейна справа).

Місце уроку у структурі освітнього процесу: Урок за навчальним планом, 7 клас, Розділ «Рукоділля».

Форма уроку: Комбінований урок

Цілі:

  • Освітня – дати короткі відомості про історію походження ляльки; познайомити учнів зі значенням ляльки на Русі; навчити виготовляти ляльку;
  • Розвиваюча – розвивати пізнавальний інтерес до історії народного фольклору та творчості, до історії українського народу; використовувати набуті знання та вміння у практичній діяльності;
  • Виховуюча – виховувати любов до української культури та традицій, формувати естетичний смак.

Обладнання та методичне обладнання:

  • Мультимедійне обладнання;
  • ПрезентаціяДодаток ;
  • Виставка «Тряпична лялька»;
  • Інструкційна картка з виготовлення ляльки «Травниця»;
  • Інструменти та матеріали для практичної роботи (ножиці, голки, тканина, нитки, мереживо, синтепон, лікарські пахучі трави).

Очікувані результати:

  • засвоєння знань про традиції українського народу;
  • Уміння відрізняти обрядових ляльок від ігрових та ляльок – оберегів;
  • Вміння виготовляти ляльок з підручного матеріалу

Етапи уроку:

  1. Орг. момент
  2. Повідомлення теми, цілей уроку. Актуалізація знань
  3. Новий матеріал
  4. Фіз. хвилинка
  5. Практична робота
  6. Закріплення вивченого матеріалу
  7. Аналіз та оцінка робіт, підсумок уроку
  8. Повідомлення теми, цілей наступного уроку

Хідуроку

I. Організаційний момент.

Перевірка облікового складу класу.

Перевірка готовності учнів до уроку.

II. Повідомлення теми, цілей уроку. Актуалізація знань.

Вчитель: Ви любите грати в ляльки? Граючи з лялькою, ми й не помічаємо, як відкриваємо собі світ, як отримуємо нові знання від спілкування з нею.

Здається, що лялька, як іграшка, завжди була. І ми не замислюємось, коли вона з'явилася. Якою вона була? З чого і як шили ляльку? Які таємниці вона зберігає?

Запитань багато і, щоб знайти на них відповідь, сьогодні ми вирушимо подорожувати у світ ганчір'яних ляльок, щоб не лише познайомитися з історією ляльок, а й навчитися робити лялькових ляльок так, як їх робили наші прабабусі.

III. Вивчення нового матеріалу.

Слайд 2

Учитель: На Русі в ляльки грали і дівчатка, і хлопчики (навіть царі). Ганчіркова лялька була найпоширенішою іграшкою. Ляльок берегли: виростає дівчисько, стає мамою і передає свою ляльку доньці. Ганчіркова лялька жила в кожній родині, в деяких будинках їх налічувалося до сотні. Діти робили їх самі, вони починали «крутити», тобто. робити ляльку років із п'яти. Граючи в ляльки, дівчатка вчилися шити, вишивати, прясти.

Усіх ляльок вбирали в гарні сукні, які робилися з особливим змістом – кожне вбрання означало щось своє. Але в будь-якому вбранні мав бути червоний колір.

Питання до учнів: А хто знає, що символізує, означає червоний колір?

Червоний колір – колір сонця, здоров'я, радості, тепла, так само вважали, що червоний колір оберігає від пристріту та бід.

Питання до учнів: Подивіться уважно на цих ляльок, при їх розгляді хтось помітив одну особливість цих ляльок? Чим вонисхожі? Що їх поєднує?

Усі ляльки робилися безликими, тобто. не мали обличчя, вважалося, що в безлику ляльку не може вселитись злий дух і нашкодити власникові ляльки.

Слайд 3

Народні ляльки ділилися на три групи:

  • Ляльки-обереги;
  • Обрядові ляльки;
  • Ігрові ляльки.

Питання до учнів: Хто може пояснити значення цих ляльок? А хочете докладніше дізнатися про ці ляльки?

Учитель: У цьому мені допоможуть мої помічниці - дівчатка, які знають все про ляльку і навчилися їх виготовляти.

Слайд 4

1-а учениця: Ляльки-обереги передавалися від матері до дочки, вони були наділені особливою силою, енергією сім'ї та допомагали своїм новим господарям під час негараздів, рятували від нечистої сили, приносили в будинок щастя.

Лялька на щастя Своє призначення вона отримала завдяки своїй довгій косі - символ жіночого початку. Вважається, що якщо носити таку ляльку із собою – тобі супроводжуватиме успіх і знайдеш своє щастя.

Пеленашка Найперший оберіг немовляти. Його робили перед появою малюка з думками та молитвами про нього. Така лялька оберігала сон малюка.

«Кубишка-травниця» Ця лялька наповнювалася запашною лікарською травою. Її підвішували в кімнаті над ліжком, щоб трав'яний дух відганяв злих духів хвороби.

Слайд 5

2-я учениця: Обрядових ляльок дуже шанували, ставили їх у хаті в червоний кут. Вони мали релігійне значення.

Вважалося раніше, що лялька «Родючість» допомагала мати достаток і хороший урожай. Так само цю ляльку називали Московка, Сьома Я (родина). Лялька має шістьох дітей, прив'язаних до пояса.

Нерозлучники Це весільна лялька. Чоловіча та жіночафігура символічно об'єднана спільним плечем, щоб справи разом робилися, і одна на одну покластися можна було.

Семик і Семичиха Народні обрядові ляльки, що уособлювали собою господарчість, гостинність, порядність. На свято Трійці їх вручали найгостиннішим господарям.

Слайд 6

3-я учениця: Ігрові ляльки призначалися для забави дітям. За старих часів, в українському селі, улюбленою іграшкою була лялька, зроблена з ганчір'я.

Лялькам приписувалися різні чарівні властивості: вважалося, що вони могли захистити людину від злих сил, прийняти на себе хвороби та нещастя, допомогти доброму врожаю. Багато ляльок - талісманів дбайливо зберігалися в сім'ї, передавалися з покоління в покоління разом з традиційними прийомами їх виготовлення.

Слайд 7

Учитель: Наші дівчатка теж захоплюються виготовленням ляльки, подивіться скільки їх. І сьогодні ми пропонуємо разом із нами виготовити ляльку «Кубишку – травницю».

IV.Фіз. хвилинка.

Але спочатку я пропоную трохи розім'ятися. Мої помічниці проведуть фіз. хвилинку, а ви повторюйте рухи за ними.

Всі рухи розминки повторюємо без запинки! Гей! Пострибали на місці. Ех! Руками махаємо разом. Ехе-хе! Прогнули спинки, глянули на черевики. Еге-ге! Нахилилися до підлоги ближче. Повернися на місці вправно. У цьому нам потрібна вправність. Що, сподобалося, друже? Завтра буде знову урок!

V. Практична робота.

Слайд 8

Учитель: Для виготовлення ляльки нам знадобиться тканина, нитки, мереживо, лікарська трава, інструменти: ножиці, голка. А так само інструкційна карта послідовного виконання нашої ляльки, яка допоможе їївиготовлення.

Але перш ніж приступити до роботи, а ви працюватимете з колючими та ріжучими інструментами, що ми повинні згадати? Правильно, правила безпечної роботи з ножицями та голкою.

Слайд 9

Вступний інструктаж з техніки безпеки.

Слайди 10–15

Докладна технологічна карта виготовлення «Кубишки-травниці».

Учитель

  • ділить учнів групи для колективної роботи;
  • інструктує учнів про перебіг роботи з допомогою слайду презентації, у якому зображені етапи послідовного виконання завдання;
  • прикріплює до кожної групи помічниць, які розподіляють індивідуальні завдання кожному за учня;
  • проводить поточний інструктаж у процесі виконання практичної роботи.

Слайд 16

Послідовний план виготовлення ляльки.

VI. Закріплення вивченого матеріалу.

Учитель :

  • Як називається лялька, яку ми сьогодні навчилися виготовляти? («Кубишка-Травниця»)
  • Навіщо вона служила, яке було її призначення? (Вона оберігала від хвороб).
  • А з якими ще ганчірковими ляльками ви сьогодні познайомилися? (Обрядовими та ігровими).
  • Розгляньте експонати нашої виставки та вкажіть, які відносяться до обрядових, а які до ігрових та оберегів.

Слайд 17

VII. Аналіз та оцінка робіт учнів. Підсумок уроку.

Вчитель підбиває підсумок уроку, разом із учнями робить висновок, виставляє оцінки.

Висновок: Якщо зайти в магазин дитячих іграшок, то, звичайно, розбігається погляд від великої кількості гарних ляльок. Але найулюбленішою лялькою завжди буде тільки та, яка зроблена своїми руками, пожвавлена ​​власною фантазією, в ній будещось таке, від чого теплішає погляд. Така лялька стане незвичним подарунком для ваших близьких.

Питання:

  1. Скажіть, будь ласка, вам сподобалося виготовляти ляльку?
  2. Ви можете зробити таку ляльку самостійно?
  3. Чи знадобляться вам надалі знання з виготовлення ляльки?