Конспект уроку на тему - Вогонь
Розділи: ОБЖ
Цілі:
- Дізнатися, як виглядає небезпека та чому вона виникає.
- Розвивати загальний кругозір та культуру пожежобезпечної поведінки учнів.
- Виховувати дбайливе ставлення до свого життя; винахідливість, зібраність.
Хід уроку
Організаційний момент: перевірка готовності до уроку.
Довгоочікуваний дзвінок - Починається урок. Ось книжки на столі, зошити. Не хочеться грати сьогодні у хованки. І дозвілля дмуть на корабель паперовий - Сьогодні в класі у хлопців Урок дуже важливий!
Повідомлення теми та цілей уроку:
- Вам добре відомі ці рядки з казки К.І.Чуковського "Плутанина":
А лисички взяли сірники, До моря синього пішли, море синє запалили. Море полум'ям горить. 10 Вибіг з моря кит: 10 - Гей, пожежники, біжіть! Допоможіть! Допоможіть!
- Як ви вважаєте, чому я почала урок з цих рядків? - Сьогодні ми говоритимемо про нашу безпеку. Ми намагатимемося відповісти на запитання “Вогонь – наш друг чи ворог?”, як виглядає небезпека і чому вона виникає.
Робота на тему уроку.
- Хлопці, як з'явився вогонь на землі у людини? - Як давно це сталося? - Навіщо потрібен був вогонь людині? - Я попросила групу наших шефів - п'ятикласників написати казку про вогонь. Бажаєте дізнатися, що в них вийшло?
Казка про Вогник.
Жив-був Вогник. Він був сином мами Блискавки.
Як будь-який малюк він був часом добрим, чуйним і слухняним.
Вогник захищав первісну людину від диких тварин, допомагав їй на полюванні заганяти мамонтів та бізонів у ями та пастки.
Він висвітлював у ночі дорогу мандрівникам – запалювавфакела і скіпки. А потім люди придумали ліхтарі, і Вогник запалював їх вечорами, освітлюючи вулиці та дороги.
Але Вогник міг бути пустуном, непосидою і пустуном. Він дуже любив веселитися у залишених без нагляду багаттях, печах, свічках, гірляндах новорічних ялинок.
Велику радість приносили йому ігри з Вітром. Як чудово, коли можна розсипатися тисячею іскор, піднімати язики полум'я до самого неба! Як весело потріскували дрова, а потім і дерева, коли Огонек обіймав їх своїми жаркими обіймами! Щоправда, йому було шкода тих, хто гинув і мчав геть від диму і полум'я звірів і птахів.
Він милувався собою, коли Вітер роздмухував полум'я у квартирах та будинках. Це так гарно! Щоправда, страждає людина. Але що вдієш.
Ось таким був наш Вогник. Собі він дуже подобається. А вам?
Фізмінутка.
Ми працюємо чудово. Відпочити не проти зараз. І зарядка до нас звично На урок приходить у клас. Вище руки, вище ноги, Усміхнися веселіше! Ми пострибаємо як зайчики, Одразу станемо всі бадьорими! Потягнулись і зітхнули. Відпочили? Відпочили!
- Як трапляються пожежі?
Пожежа в квартирі, в будинку, на дачі може виникнути і з нашої вини, і через стихію. Якщо ми необережно звертаємося вдома з вогнем, користуємося зіпсованими електроприладами або просто включаємо в одну розетку і пилосос, і холодильник, і електрочайник, - чекай на пожежу. Не потрібно сушити випрану білизну над газовою плитою або розігрівати на ній вогненебезпечні рідини (лаки та фарби). Під Новий рік та Різдво не варто приносити додому куплені на ринках феєрверки, хлопавки та бенгальські вогні, а ще краще – не користуватися ними і у дворі: вони дуже небезпечні! Не залишати на ніч телевізор увімкненим.
- Назвіть причини пожеж.
Причинипожеж:СЛАЙД №2
- Блискавки.
- Природні катаклізми.
- Несправність газових та електроприладів.
- Залишені без нагляду електроприлади, газові прилади, печі.
- Ігри зі сірниками, запальничками. (Робота з плакатом)
- Горючі матеріали (бензин, фарба тощо).
- Сушіння білизни над газом.
- Петарди, свічки, феєрверки, новорічні прикраси.
- Велика кількість включених до однієї розетки електроприладів.
"Запам'ятати твердо потрібно нам - пожежа не виникає сама!" В.Маяковський.СЛАЙД №3
Якщо раптом пожежа виникла, то телефонувати зобов'язаний вмить, як і всякий громадянин у частину до пожежників “01”.
- Які дані має повідомити той, хто телефонує в пожежну частину? СЛАЙД №5
Все це потрібно вимовляти швидко, без запинок.
- Якщо сталася пожежа у квартирі, як треба діяти?СЛАЙД №6, 7
Головне не панікувати, а діяти рішуче та швидко. Якщо вогонь спалахує і захоплює все більшу площу, необхідно негайно залишити квартиру. Виходячи з квартири, перекрийте газ, закрийте двері в кімнату, що горить, і в квартиру. Полум'я зменшиться без доступу кисню. Іти з квартири тільки знаючи, що там нікого не лишилося. Особливо треба стежити за маленькими дітьми та тваринами. Від диму вони ховаються у шафах, під столами, ліжками і найчастіше не відгукуються. Рухаючись задимленою квартирою, можна заблукати і в себе вдома - пам'ятай про цю небезпеку. По задимлених коридорах пробирайся рачки або поповзом - внизу менше диму. Звернися за допомогою до сусідів, які перебувають на вулиці. Викликай "01" або службу порятунку.
- Як треба діяти, якщо загорівся телевізор, праска чи новорічна ялинка? (Робота з плакатом) СЛАЙД № 8
- Як уберегти органидихання від диму?СЛАЙД № 7
Часто на пожежі люди гинуть не від полум'я, а від диму та гарячого повітря. Часом вистачає кількох ковтків, щоб знепритомніти або перестати боротися за життя. Тому захищайтеся від диму. У задимленому місці можна дихати лише через мокру щільну матерію, шарф, шапку.
-Що потрібно робити якщо горить у під'їзді чи іншій квартирі, щоб дим не потрапив у вашу квартиру?
Якщо дим у під'їзді, постарайся спершу з'ясувати, що відбувається. Однак це робити потрібно обережно: вийшовши з квартири, обов'язково прикрий за собою двері, інакше квартира стане величезним димарем. Якщо дим заважає дихати, не намагайся спуститися вниз. Повертайся в квартиру, повідом сусідам і дзвони "01" та батькам, повідомляй про те, що трапилося. Зачини двері, забий щілини мокрими ганчірками, вийди на балкон, закрий балконні двері, подавай знаки рятувальникам, чекай пожежників.
- Чи можна скористатися ліфтом під час пожежі?
Ні, спускатися тільки сходами. У разі розповсюдження пожежі по всій будівлі ліфт може зупинитися і перетворитися на страшну пастку.
Фізмінутка.
Ми трошки відпочинемо, встанемо, глибоко зітхнемо. Руки в сторони, вперед, Нас ще робота чекає. Руки вниз, на пояс, вгору, Втікаємо ми від усіх. Побіжимо швидше до класу, Там послухаємо розповідь.
- Пожежі виникають лише у тих місцях, де живуть, навчаються, працюють люди?
- Звичайно, часто трапляються пожежі і в лісі, куди люди виїжджають на відпочинок, за грибами та ягодами, на полювання. У Хабаровському краї та в районі нашого міста Комсомольська – на Амурі часто бувають лісові пожежі.СЛАЙД № 9
Дуже небезпечналісова пожежа, її жертвою можуть стати величезні площі дерев та лісові жителі. Лісовіпожежі бувають двох видів:низові та верхові. При низових пожежах вигоряє лісова підстилка, трава, чагарник і молода поросль. А ось старі дерева найчастіше виходять із вогню цілими.Низова пожежа- тихохід, що рухається зі швидкістю 2-3 метри за хвилину.
Верхові пожежі виникають у суху погоду за сильного вітру, коли вогонь поширюється на крони дерев (переважно хвойних). Швидкість верхової пожежі при помірному вітрі можна порівняти зі швидкістю кур'єрського поїзда — близько 100 метрів за хвилину. Приверховій пожежіліс вигоряє повністю.
Дії в зоні пожежі:СЛАЙД № 10
Дуже підступна в нашому краї тихапожежа на торфовищах. Ця пожежа – підземна. У його причині винні і люди, і блискавки, і навіть. ніхто, тому що торф може спалахнути сам і горіти без доступу повітря, навіть під водою! Якщо полум'я під час невеликої низової пожежі можна збити, захльостуючи його гілками листяних порід, заливаючи водою, затоптуючи ногами, то верхову та торф'яну пожежу загасити практично неможливо. Торф'яні пожежі гасять, перекопуючи торф, що горить, і поливаючи його дуже великою кількістю води, але окремі осередки все-таки зберігаються.
Вихід із задимленого лісового масиву:
Якщо ти опинився поблизу вогнища пожежі, негайно попереди всіх людей, що знаходяться поблизу, і постарайся залишити небезпечну зону. Виходити треба на дорогу, широку просіку, узлісся, до водойми. Рухатися слід перпендикулярно напряму поширення вогню. Якщо обставини заважають уникнути вогню, найкраще увійти у водойму або залишатися на відкритій галявині, накрившись мокрим одягом. Дихати потрібно повітрям біля землі (він менш задимлений), прикриваючи рот і ніс марлевою пов'язкою або мокрою ганчіркою.
Закріплення вивченого:
Гра "Хрестики - нулики" (робота в парах)
Позначте червоним кольором причини небезпеки у квартирі, у навколишньому середовищі.
| Об'єкт | Причина | |
| Люди | Техніка | Інші причини |
| Праска | ||
| Пекти | ||
| ТБ | ||
| Ялинкова гірлянда | ||
| Ліс | ||
| Густий дим на сходах | ||
| Блискавка |
Підсумок уроку:
- Назвіть причини виникнення пожеж. - Як правильно викликати службу “01”? - Які найважливіші правила безпеки ви запам'ятали? - Як потрібно діяти, якщо у квартирі виникла пожежа? - Як діяти в лісі, якщо ви потрапили до зони пожежі? - Згадайте питання, яке я поставила вам на початку уроку “Вогонь – наш друг чи ворог?”
Домашнє завдання:
- Намалювати малюнок на тему: "Запам'ятати твердо потрібно нам - пожежа не виникає сама!"
- Написати розповідь “Чому потрібно бути обережним з вогнем.”