Конспект уроку з Суспільствознавства - Підліткова культура - 7 клас
Курс «Суспільствознавство» (7 клас)
Тема уроку «Підліткова культура»
Розробила вчитель суспільствознавства та історії
МКОУ «Нововосилівська основна
Бісенова Аспет Курманбаївна
Тема уроку: Підліткова культура.
Цілі уроку: дати уявлення про поняття культура; пояснити, у якому сенсі підліткове суспільство і культура мають унікальність і відрізняються від суспільства і культури дорослих; продовжувати розвивати навички роботи з підручником; виховувати, прищеплювати високу справжню культуру.
Основне поняття: культура.
Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.
Обладнання: комп'ютер, інтерактивна дошка, підручник «Суспільствознавство»
за редакцією А.І.Кравченко, Е.А.Певцової.
I Організаційний момент.
Перевірка готовності до уроку.
II Актуалізація знань.
Згадайте з курсу 6 класу: Що таке культурна спадщина?
Культурна спадщина-все, що створено предками, збережено та примножено
сучасниками. Це палаци, пам'ятки культури, церковні споруди,
будинки, дороги, вокзали, канали, книги, картини, наукові теорії, легенди,
комп'ютерні програми … Слайд №2
II Вивчення нового матеріалу.
1 Поняття «культура». Види та функції культури.
2 Етична основа культури.
3 Підліткова культура.
1 Культура в перекладі з латинської мови – вирощування, виховання,
освіта, розвиток. Під культурою розуміють історично визначений
рівень розвитку суспільства, творчих сил та здібностей людини,
виражений у типах і формах життя та діяльності людей, у них
взаємовідносинах, а також у створюваних ними матеріальних та духовних
Культура-це багаторівнева система. Виділяютьсвітову та національну-
ні культури, матеріальну та духовну (нематеріальну) культуру.
Матеріальна культура – це все, що створено руками людини: парові
машини, книги, храми, знаряддя праці, будинки, прикраси, залізниці,
мости та багато іншого. Це культура праці та матеріального
виробництва, культура побуту, культура ставлення до власного тіла,
Нематеріальна чи духовна культура – це норми поведінки, закони,
цінності, звичаї, традиції, мова, витвори мистецтва, мода. Це теж
результат діяльності людини, але вони створені не руками, а скоріше
розумом і існують у нашій свідомості.
Духовна культура включає пізнавальну та інтелектуальну
культуру, філософську, моральну, художню, правову,
Таким чином, культура поділяється на певні види, всі вони
Головне завдання культури – всебічний розвиток людини. Культура
ніби пам'яттю людства. Культура несе великий потенціал пізнання
та освоєння людського досвіду.
Культура виконує нормативну функцію. Ця функція спирається на
мораль і право і покликана регулювати поведінку та вчинки людей.
Культура формує певні ціннісні потреби та орієнтації.
2 Етична основа культури.
Основою культури є цінності. Цінність – це значимість об'єктів
У широкому значенні цінностями називаються узагальнені, стійкі
уявлення про щось як про перевагу, як про благо, тобто про те,
що відповідає якимось потребам, інтересам, намірам, цілям, планам
людини, групи людей, суспільства. Слайд №8
Цінності бувають різні. Ми про це вже говорили. Назвітьголовні
Головними цінностями у всі часи були і залишаються Добро,
Справедливість, Любов, Краса, Істина, Свобода. Слайд №9
3 Підліткова культура.
Суспільство підлітків перестав бути єдиної структурою. Вони відрізняються за
віку, статі, матеріальної забезпеченості, національного складу
учасників. Суспільства підлітків можна розділити на формальні та нефор-
мальні. Формальні товариства – це клас, школа, клуби, спортивні
секції, кружки. Формальні товариства зареєстровані, створені при
участі дорослих для виконання важливої суспільної мети, мають статут
і вписані у структуру якихось установ чи організацій.
Неформальні групи (позашкільні) ніде не зареєстровані, вони не мають
статуту та формальних органів влади. Наприклад, компанії за місцем
проживання. Слайд №10
Деякі дорослі вважають, що у підлітків існує власна
культура, інші думають, що підліткова культура – це відбиток
культури дорослих. Мають рацію і ті й інші.
Молодіжна культура (підліткова) – це частина загальної культури
Підлітки створюють культуру зі своєю власною мовою, модою, зі своєю
системою цінностей, яка може відрізнятись від цінностей дорослих.
Ця культура користується схваленням серед ровесників і не завжди
серед дорослих. На формування молодіжної культури впливають і
особливості підліткового віку: схильність до новизни, творчості,
прагнення незалежності, несхожості інших. Підліткову
культуру створюють численні підліткові об'єднання,
розрізняються своїми інтересами, поглядами, способом життя,
формами проведення дозвілля, одягом тавсілякою символікою.
Молодіжний одяг – головна матеріальна риса підліткової культури.
Риса, яка виділяє молодь серед інших груп населення, кидається
в очі – підвищена увага до одягу, зачіски та догляду за собою.
Яскравий одяг, що часто викликає, допомагає підліткам розкрити
і висловити свій характер, своє ставлення до світу, підкреслити свою
індивідуальність. Експериментуючи із зовнішністю, підлітки шукають
власний образ, у якому почувалися б комфортно. Через
одяг, що викликає і непомітний, підлітки прагнуть керувати
враження, яке вони справляють на оточуючих. За допомогою одягу
можна повідомити оточуючих про те, яку роль хоче грати підліток у
життя. Підлітки обирають той одяг, який дозволить їм отримати
визнання чи бути прийнятими у компаніях однолітків.
Молодіжна музика – інша важлива частина підліткової культури.
Існує багато різних стилів популярної музики: поп, ритм-енд-
блюз, реп, рок, фолк, джаз… У піснях порушуються проблеми повсякденного
життя. Найсуперечливіший і суперечливий жанр сучасної музики –
важкий рок або хеві-метал. Цей напрямок нерідко шокує
проти того, щоб їхні діти слухали таку музику. Молодіжна музика
часто є протестом та викликом сучасному суспільству. Слайд №13
Робота із підручником.
Учні читають статтю «Роллер» на стор.135.
Після прочитання відповідають питанням: «Що таке роллеризм?» Слайд №14,15
IV Закріплення вивченого.
1 Чи можна стверджувати, що підліткове суспільство і культура мають
унікальністю та відрізняються від суспільства та культури дорослих?
2 Складіть списокпредметів-символів, що відбивають культуру сучасних підлітків.
V Заключний етап уроку.
1 Отже, хлопці, чого ми навчилися сьогодні?
2 Оцінки за урок.
3 Домашнє завдання: П. 22, стор.132-137, питання на стор.137, практикум.
1 Підручник Суспільствознавство, 7 клас, М.: українське слово, 2007. Автори: А.І.Кравченко,
2 Поурочні плани за підручником О.І.Кравченко, Є.А.Пєвцової. Суспільствознавство, 7 клас. Автор-упорядник Н.С.Кочетов.