Конспект відкритого уроку з математики 1 клас - Осі симетрії
Відкритий урок у 1 класі
Тема уроку:Вісь симетрії.
Мета уроку:створити умови для формування уявлення учнів про фігури, що мають одну або кілька осей симетрії.
-навчитися перевіряти практичним шляхом, чи має ця фігура вісь симетрії,
-Опрацювання обчислювальних навичок,
-розвиток логічного мислення,
-Формування в учнів навички контролю та самоконтролю.
1. Організаційний момент.
1) Математичний диктант.
Сума чисел 10 і 8. Різність чисел16 і 7. 5 збільшити на 6. 20 зменшити на 8. По 2 взяти 4 рази.
Самоперевірка. На дошці відповіді: 18, 9, 11, 12, 8.
2) Вирішити приклади
(6+8) - 4; (12-7) +6; (5? 2) +8; (6+8) - 10; (12 -6) +7; (6:3)? 4.
Ціль: закріпити знання властивостей геометричних фігур, розвивати логічне мислення.
У кожного учня на парті набір геометричних фігур. Це 16 маленьких та 16 великих геометричних фігур (коло, квадрат, трикутник, прямокутник) чотирьох видів та чотирьох кольорів.
Гра будується на кшталт доміно. Біля дошки 2 учні. Один кладе на стіл будь-яку фігуру, другий повинен покласти фігуру, що відрізняється від неї лише однією ознакою. У разі неправильного ходу у гравця забирають фігуру. Програє той, хто залишиться без фігур.
3. Повідомлення теми уроку.
Сьогодні навчимося перевіряти практичним шляхом, чи має ця фігура вісь симетрії, домальовувати симетричну частину цієї фігури.
4. Робота над темою уроку.
1) Практична робота 1
Візьміть аркуш паперу та перегніть його навпіл. Добре розгладьте лінію згину та позначте на лінії згину дві точки. Нерозкриваючи аркуша паперу, виріжте будь-який візерунок так, щоб не перерізати лінію згину на відрізку, обмеженому цими точками. Розправте аркуш паперу. Яку фігуру ви набули? Ви бачите, що фігури, розташовані по різні боки лінії згину, абсолютно однакові – вони збігатимуться, якщо лист знову перегнути біля цієї лінії. Вкажіть вісь симетрії.
Розгляньте предмети чи його частини, які у класі. Вкажіть, які мають одну (чи кілька) вісь симетрії.
2) Практична робота 2.

а) Доведіть, згинаючи малюнки по осях, що червоний трикутник має одну вісь симетрії, а жовтий чотирикутник – дві.
(Перегинаючи фігуру по тій чи іншій осі, учень побачить, що частини цієї фігури поєдналися.)
б) Скільки осей симетрії має квадрат? Перегніть його спочатку по одній діагоналі, потім по одній, потім по лініях, що проходять через середини протилежних сторін.
(Учні переконуються, що квадрат має 4 осі симетрії)
в) Скільки осей симетрії має п'ятикутник?
(Має 5 осей симетрії. Кожна з них проходить через його вершину та середину протилежної сторони.
г) Скільки осей симетрії має коло? Перегни його по якійсь із осей.
д) робота у зошиті №4 с.55. Чи є пряма малюнку віссю симетрії прямокутника?
3) Демонстрація малюнків на великих ватманах паперу.
а) Скільки осей симетрії має зірка? (5 осей симетрії)
б) Назвіть пори року. Давайте закриємо очі і уявимо, що ми йдемо осіннім лісом, а під ногами різнокольоровий килим. Дивіться - червоний ліхтарик, піднімаєте - це листок впустила осика; а біля ставка мила івушка розсипала золотисті рибки – листочки – вузькі, довгі, тонкі; далі – жовта зірочка – подарував її клен.Давайте піднімемо листочок клена.
(Показ осіннього листа клена)
Кажуть, що кленовий лист симетричний має єдину вісь симетрії. Якщо його перегнути по цій осі, то обидві частини листа співпадуть. (Показ)
Назвіть ще рослини, листя яких має вісь симетрії.
в) А тепер побуваємо у зимовому лісі. Зима ... Навколо білим-біло. Ось повіяв вітер, і з неба посипалися сніжинки. Кружляють у повітрі і падають на землю – одна красивіша за іншу! Ось квітка з шістьма пелюстками, ось зірочка з шістьма променями, ось найтонша платівка з шістьма гранями! Беззвучно летять вони у тихому повітрі над землею і падають униз. Сніжинки пливуть, гойдаються, шукаючи собі дорогу на землю, тому що їм заважає невидиме повітря. Добре прогулятися зимовим днем у лісі!
Подивіться на цю сніжинку.
Скільки осей симетрії має сніжинка на малюнку?
Я розкриваю бруньки, у зелені листочки.
Дерева одягаю, посіви поливаю,
Звати мене ... (весна)
Нині пора року весна. Назвіть, який зараз місяць.
6) Робота за підручником
Чи мають вісь симетрії зображені малюнку предмети?
8) Робота в зошиті №1, №2 с.54
Робота із дзеркалом.
Назвіть ще літери української абетки, зображення яких мають осі симетрії.
Чим займалися на уроці?
Як перевірити чи має ця фігура вісь симетрії?