Конспект заняття «Дивовижний світ скла»

Мета: Ознайомити дітей зі способом отримання скла.

Завдання:

1. Розвивати в дітей віком пізнавальний інтерес, розумову діяльність: вміти міркувати, робити висновки;

2. Вчити проводити елементарні досліди та експерименти зі склом;

3. Розширювати словниковий запас дітей;

4. Виховувати акуратність під час роботи зі склом.

Хід заняття.

Діти, послухайте мої загадки, відгадайте їх і тоді ви дізнаєтесь, з чим ми працюватимемо сьогодні.

А вдар — розіб'юся.

Дуже тендітно та прозоро

На користь людям призначено

На віконцях просте,

А у пляшечках кольорове.

Не біжить, не ллється,

А вдариш – розіб'ється.

Вихователь підводить дітей до столу, де розставлені невеликі скляні предмети та просить їх назвати. (Діти називають, а вихователь узагальнює предмети, говорячи про те, що вони зроблені зі скла, тобто як їх можна назвати одним словом.)

Далі вихователь поступово викладає на свій стіл прозорі та кольорові камінці та пояснює дітям, що скло буває кольорове та прозоре.

Вихователь: Хлопці, які предмети з кольорового та прозорого скла ви знаєте? А зараз я розповім вам, як виготовляють скло.

Людина давно навчилася робити предмети зі скла. Скло винайшли багато років тому. У глиняний горщик насипали пісок, золу, трохи фарби і все це довго варили на вогні, поки не вийшло блискуче тісто. Майстру-склярові дуже допомогла глиняна паличка. Одним кінцем палички він голив розплавлену масу, а в отвір іншого кінця дмухав і видував скляний міхур, як ви дмухав мильні бульбашки. Видаючи бульбашки, майстер надавав їм різну форму (виходили вази, судини,флакони, намистини). У давнину віконне скло ще не вміли робити. У будинках, замках і навіть у королівських палацах були маленькі вікна. Замість скла вставляли папір, просочений воском або олією, щоб він не розмокав від дощу. В Україні на вікна натягували плівку бичачого міхура. Але одного разу майстер-скляр видмухував велику скляну кулю, обрізав з обох боків кінці, утворилася труба, і поки вона була тепла, розрізав її і розгорнув на столі. В результаті вийшов скляний лист. Перше скло було нерівне, каламутне, але воно дуже цінувалося. Спочатку скляні вікна були лише у будинках багатих людей. Минав час, і люди придумали машину, яка витягала з плавильної печі рідку скляну масу у вигляді широкої стрічки. Застиглу скляну стрічку, що затверділа, розрізали на частини, виходив лист скла. Наразі збудовано сучасні підприємства для виготовлення скла. Подивіться ще раз на стіл і назвіть виріб, який вам сподобався.

- Хлопці, назвіть ще предмети зі скла у нашій групі, яких немає на столі. (Вікно, лампочки). Ну а зараз давайте пройдемо до нашої лабораторії і трохи поекспериментуємо, щоб докладніше дізнатися про властивості скла. Але спочатку ми повинні запам'ятати та вивчити одне найголовніше правило поводження зі склом.

Зі склом будь обережний –

Адже воно може розбитися.

А розбилося – не біда,

Адже є вірні друзі:

Жвавий віник, брат - совок

І для сміття бачок –

Вмить уламки зберуть,

Наші руки збережуть.

Давайте переконаємось у правильності цього правила. (Виховник у спеціальній коробочці упускає скляну склянку, і він розбивається.) Якщо скло б'ється, значить воно крихке. Запам'ятали, що зі склом треба працювати акуратно та дбайливо. А зараззайміть свої місця.

Досвід №1

Діти кладуть у прозору склянку кольорові камінці тим самим показуючи, що скло має властивість прозорості.

Експеримент №2

Вихователь пропонує взяти в руки скляні предмети, що лежать на столах, і доторкнутися до них. Запитує, які навпомацки скляні предмети. (Діти відповідають, що гладкі, холодні, ребристі.)

Експеримент №3

Діти разом із вихователем демонструє водонепроникність скла, навіщо на склянку наливає воду, переконуються, що скло не пропускає воду, тобто. воно водонепроникне.

Експеримент №4

Вихователь пропонує дні трохи вдарити олівцем по скляному предмету і послухати, як воно звучить. (Скло видає дзвінкий звук.) Порівнюють простий келих і кришталевий.

Далі вихователь розповідає, що скло може бути різної товщини, тому воно вирізняється міцністю. (Показує кілька прикладів: тонкий, товстий, кришталевий.)

Вихованець: Молодці, впоралися із завданнями. Тож чим ми сьогодні займалися? (Відповіді дітей.) Що ви завжди повинні пам'ятати під час роботи зі склом? (Відповіді дітей.) Це правило завжди буде у нашій лабораторії як багато інших. Дякую всім за роботу.