Методична розробка з ІКТ Диференціація звуків С-Ш - Світ вчителя - Міжнародний

Україна,Тюменська область м.Лангепас

ЛМ МАДОУ ДСІВ № 2 "Брусничка"

Чепурко Катерина Валеріївна

Методична розробка з ІКТ "Диференціація звуків С-Ш"

Мета: закріпити навички розрізнення та правильної вимови звуків С-Ш

у складах, словах та фразах; розвивати фонематичний слух, закріпити навичку словотвору іменників, що позначають осіб за їхніми заняттями; вивчати освіту іменників з зменшувально-пестливими суфіксами; вправляти у вмінні відповідати питання; розвивати пам'ять, увагу, мислення.

Обладнання: комп'ютерна презентація, предметні картинки, собака, шапка, сумка, шуба, сонце, шипи.

1. Організаційний момент.

Уявіть, діти, що ми зараз у лісі. Покажіть, які там великі дерева.

Діти піднімають руки.

Повіяв теплий вітерець: ш-ш-ш, зашелестіло листя.

Діти швидко-швидко ворушать пальчиками.

Повіяв холодний вітер: с-с-с, захиталися сосни.

Діти погойдуються і махають руками.

Вітер затих - не рухаються більше ні листочки, ні гілки.

Знову повіяв вітер.

Діти знову напружуються, хитають і махають руками, потім знову розслабляються

2. Логопед запитує: «Про які, на вашу думку, звуки ми сьогодні говоритимемо?». (слайд 2)

3. Артикуляція звуків (слайд 3) Логопед просить порівняти звуки С і Ш (Порівняння звуків с, ш за артикуляційними та акустичними ознаками)

Звук Ш – шипить як змія, мова вгорі у формі чашечки, губки «Трубочкою», повітряний струмінь – теплий (контроль долонькою)

Звук С-свистить як «Насос», язик внизу і впирається в нижні зубки, губи в «Посмішці», повітряний струмінь-холодний (контроль долонькою)

4. Характеристика звуків (слайд 4)

5.Мовленнєва зарядка - Вправа«Повторюшка» (слайд 5)

Ша-ша-ша - тато годує малюка.

Шу-шу-шу - я листа тобі пишу.

Са-са-са — лісом бігає лисиця.

Со-со-со - у машини колесо.

6. Дидактична гра «Зміни слово». Словарний матеріал:

доба - жарти миска - ведмедик

каска - кашка байка - вежа

каса - каша маска - Машка

7. Вправа "Шифрувальник" - робота зі схемою (слайд 7)

Логопед просить прочитати склади, спираючись на вказане стрілкою становище мови. Якщо стрілка вниз, то вимовляємо З, і якщо стрілка вгору, то вимовляємо Ш.

8. Словотвір іменників, що позначають осіб на їх заняттях. (слайд 8)

Грає у шахи — шаховист. Грає у волейбол — . Грає на піаніно - Грає в хокей - . Пасе корів-. Піднімає штангу-.

7. Вправа «Склади заблукали».

Логопед читає стиль і просить знайти картинки, що починаються на цей склад (слайд 9)

Потім логопед читає перший склад, а діти додають склади СА або ША (слайд 10) Фізкультхвилинка.

Ми лісом йшли, йшли, йшли,

Сіли, з'їли, далі пішли.

Ми лісом йшли, йшли, йшли

Присядемо на галявині і заспіваємо пісеньку (СА-СА-СА, ША-ША-ША)

Діти імітують рухи за текстом вірша.

Логопед просить дітей відповісти питанням, контролюючи правильність вимови звуків Зі Ш.

  1. Хто веде поїзд?
  2. Що світить вдень?
  3. Як називається людина, яка пасе стадо?
  4. Чим вкрите тіло кішки, собаки?
  5. Яким іншим словом можна назвати маленькі бублики?
  6. Діти прослухали розповідь і засміялися. Яка була розповідь?
  7. Як називаються маленькі цятки на обличчі?
  8. Як називається дорога, якою їдуть машини?
  9. Освіта іменників ззменшувально-пестливими суфіксами (слайди 12-16)
  10. Логопед показує дітям двох іграшкових ведмедів (великого та маленького) і просить назвати предмет для великого ведмедя та маленького ведмежа.

Діти становлять пропозиції із спілкою А.

Великий ведмідь їсть із великої миски, а маленький – із маленької миски тощо.

11. Гра «Подивися і запам'ятай» (слайди 17-18)

12. Підбиття підсумку заняття. Логопед пропонує кожній дитині по 1 картинці, а потім під мелодію, що звучить, діти діляться на 2 команди - команда звуку С і команда звуку Ш. Потім кожна дитина називає свою картинку, чітко промовляючи звуки С і Ш.

Бібліографічний список:

  1. Філічева Т.Б., Чиркіна Г.В. Усунення загального недорозвинення мови в дітей віком дошкільного віку: Практичний посібник. - М.: Айріс-Прес, 2004.
  2. Ніщева Н.В.Система корекційної роботи в логопедичній групі для дітей з ОНР - Вид
  3. Навчіть мене говорити правильно! Посібник з логопедії для дітей та батьків. СПб.: Видавничий дім «Літера, 2001
  4. Чарівний світ звуків і слів (посібник для логопедів). – гуманіт.ізд.центр Владос. - М., 1999
скачати dle 12.1