Моделювання під час уроків читання

Тема: В. В. Галявкін: "Жодної я гірчиці не їв".

Мета: створити умови для:

  • розкриття змісту художнього твору
  • формування уявлення про особливості жанру
  • формування художньо – естетичного сприйняття учнів.
  • виховання грамотного учня, що думає.

Хід уроку

I. Емоційна підготовка дітей.

Робота з епіграфом "Скучений день до вечора, коли робити нічого".

Учитель:

Вчитаємось у слова епіграфа до нашого уроку. Хто хоче поділитись своїми думками, про що ці слова?

Діти:

Коли нема чого робити, то день триває довго і стає нудно.

Нудно блукати без діла одному.

Коли щось робиш, час минає швидко.

II. Цілепокладання.

Учитель:

- Прочитайте два визначення літературного жанру на дошці:

Комедія – твір із веселим сюжетом.

Гумор - беззлобно - насмішкувате ставлення до чогось.

Діти:

Ми спробуємо визначити, до якого жанру належить ця розповідь?

Ми з'ясуємо, чого в оповіданні більше – комедії чи гумору?

Чому в оповідання така цікава назва?

ІІІ. Робота над композицією тексту.

Учитель:

- Вдома ви читали розповідь "Жодної я гірчиці не їв". Згадайте, про що і про кого йдеться у тексті?

Діти:

Про хлопчика, який прогулював уроки.

Про те, як учень пропускав заняття у школі.

Це твір про те, що коли всі люди зайняті справою, особливо помітні стають прогульники.

Учитель:

Учень на дошці моделює:

Учитель:

Діти:

  • Ні, треба першим поставити "прогул"
  • Другим пунктом "зустріч у машини"

Вчитель:

- Чи є зайві елементи?

Діти:

Немає епізоду, де йшлося б про зустріч із товаришем.

Учитель:

- Правильно, хлопці. А тепер відновіть модель композиції оповідання у логічній послідовності.

Діти:

IV. Динамічна пауза:

Вправа на релаксацію та увагу.

Вчитель:

Я називатиму дієслова, дії яких можна робити на уроці - ви сядьте, якщо не можна - розпрямитеся і зробіть бавовну над головою.

Читати, писати, рахувати, малювати, думати, впізнавати, запам'ятовувати, відповідати, заучувати, переконувати.

Стрибати, реготати, кричати, битися, лаятись, шуміти, бігати, допомагати, з'ясовувати.

V. Вибіркове читання.

Учитель:

– Прочитайте перший блок.

Діти:

Учитель:

- Знайдіть і зачитайте у тексті уривок, що відповідає цьому блоку

Учні читають:

Сумку я сховав під сходи. А сам за ріг загорнув, на проспект вийшов.

Весна. Сонечко. Пташки співають. Небажання якось до школи. Адже будь-кому набридне. Ось і мені набридло.

Іду, вітрини розглядаю, на весь голос пісні співаю. Спробуй у класі запій - одразу виженуть. А тут співай, скільки твоєї душі завгодно. Так до кінця проспекту дійшов. Потім назад. Добре ходити! Ходи собі та ходи.

Учитель:

Обговоріть у групі цей уривок і дайте відповідь на запитання: що тягне хлопчика на вулицю, чому йому не хочеться до школи?

Очікувані відповіді:

  • хлопчику подобається нічого не робити
  • набридло вчитися,
  • у школі йому було погано.

Учитель:

Наступний блок – у трамваї.

Учні зачитують із тексту:

Сів на трамвай, до каблучки доїхав. Все одно йти нікуди. Краще кататимуся. Втомився ходити.

Друге коло на трамваї зробив. На те саме місце приїхав. Ще коло проїхати, чи що? Не час поки що додому йти. Зарано. У вікно вагона дивлюся. Усі поспішають кудись, поспішають. Куди це все поспішають? Не зрозуміло. Раптом кондукторка каже:

- Плати, хлопчику, знову.

- У мене більше грошей нема.

- Тоді сходи, хлопче. Іди пішки.

- Ой, мені далеко пішки йти!

- А ти марно не катайся. До школи, мабуть, не пішов?

- Звідки Ви знаєте?

- Я все знаю. По тобі видно.

- Видно, що до школи ти не пішов. Ось що видно. Зі школи хлопці веселі їдуть. А ти ніби гірчицею об'ївся.

- Жодної я гірчиці не їв.

- Все одно сходи. Прогульників я не керую безкоштовно. А потім каже:

- Ну, гаразд, катайся. Іншим разом не дозволю. Так і знай.

Але я все одно зійшов. Якось незручно.

Діти:

  • Зі школи хлопці веселі їдуть.

Учитель:

  • Як ви зрозуміли фразу кондуктора: “. ніби гірчицею об'ївся”.

Діти:

  • Він мав сумний вираз обличчя.

Учитель:

Чи зрозумів хлопчик це порівняння?

Діти:

  • Ні, не зрозумів.
  • Він думав, що насправді їв гірчицю.

Учитель:

Діти: Один екскаватор зупинився. Екскаваторник зліз на землю і каже мені:

- До ківша хочеш потрапити?

- Навіщо мені в ківш? Я в кабіну хочу.

І тут я згадав про гірчицю, що кондукторка мені сказала, і почав усміхатися. Щоб екскаваторник думав, що я веселий. І зовсім мені не нудно. Щоб він не здогадався, що я не був у школі.

Він подивився на мене здивовано.

- Вигляд у тебе, брате, якийсь безглуздий.

Я ще більше посміхнувся. Рот мало не до вух розтяг.

- Що ти мені пики будуєш?

- На екскаваторі покатайте мене.

– Це тобі не тролейбус. Це машина робоча. На ній люди працюють. Зрозуміло?

- Я також хочу на ньому працювати.

- Еге, брате! Вчитися треба.

Я гадав, що він про школу. І знову посміхатися став.

А він рукою на мене махнув і заліз у кабіну. Не схотів зі мною розмовляти більше.

Учитель:

Як ви вважаєте, хлопці, до якого висновку підштовхнули хлопчика слова екскаваторника?

Діти:

  • Потрібно вчитися, щоб працювати на машині.
  • Усі тебе засуджують, якщо не вчишся.

Учитель:

Проаналізуйте і скажіть – чому ж нудно хлопчику?

Діти:

  • Він скрізь зайвим виявляється.
  • Із ним ніхто не хоче спілкуватися.

Учитель:

Щоб ви порадили хлопчику, щоб йому не було нудно.

Діти:

  • Завжди ходити на уроки, спілкуватись із однокласниками.

Учитель:

Діти:

  • Показати дітям, що коли ти один і не ходиш до школи, то самому стає нудно і ти нікому не цікавий.

VI. Робота над образом героя.

Учитель:

Який він – наш герой. Спробуємо скласти модель опису. Хто він?

моделювання

Діти:

Учитель.

Який він? Хитрий, дурний, дотепний? Як, на вашу думку, пов'язаний вчинок героя з його характером?

Діти:

  • Він був лінивий, а навчання це праця. -
  • Йому набридло вчитися.
  • Він думав, що нічого не робити краще, ніж навчатися, а виявилося гіршим.

Діти: Так, дівчинку Ніну з оповідання А.П. Гайдара "Совість"

(Попередньо було дано домашнє завдання знайти текст, близький за змістом до оповідання: "Жодної я гірчиці не їв")

VII. Виразне читання з ролей.

Вчитель за бажанням хлопців розподіляє ролі, і вони читають А. П. Гайдар “Совість” Ніна Карнаухова не приготувала уроку і вирішила не йти до школи. поклавши пакет зі сніданком і зв'язку книг під кущ, вона побігла наздоганяти гарного метелика і натрапила на малюка, який дивився на нього добрими, довірливими очима, а тому що в руці він стискав буквар із закладеним у нього зошитом, то Ніна. збагнула, в чому справа і вирішила над ним пожартувати.

- Нещасний прогульник! - суворо сказала вона.

- І це з таких юних років ти вже обманюєш батьків та школу?

- Ні! - Здивовано відповів малюк.

– Я просто йшов на урок. Але тут у лісі ходить великий собака. Вона загавкала, і я заблукав.

Ніна насупилась. Але цей малюк був такий смішний і добродушний, що їй довелося взяти його за руку, і повести через гай. А зв'язка книжок Ніни і сніданок так і залишилися лежати під кущем, бо підняти їх перед малюком було б соромно.

Вишмигнув з-за гілок собака, книг не зачепив, а сніданок з'їв.

Повернулася Ніна, сіла та заплакала. Ні! Не шкода їй було вкраденого сніданку. Але надто добре співали над її головою веселі птахи. І дуже важко було на її серці, яке гризло нещадна совість.

Учитель: Що спільного в цих двох оповіданнях і в чому відмінність?

Учитель: Що ви можете сказати про дівчинку Ніну?

Діти: Їй було соромно за свій вчинок.

Учитель: складемо модель-порівняння хлопців із цих двох оповідань.

діти

VIII. Аналіз кульмінації оповідання

Діти:

  • наприкінці оповідання, коли хлопчику стало сумно.
  • хлопчик бачить, що він нічого не вміє робити, і нікому не цікавий.

Учитель: Чому нас вчить це оповідання?

Діти:

  • Треба ходити до школи та не пропускати уроки.
  • Зараз для нас головне – вчитися, а коли виростимо – працювати.

IХ. Рефлексія: на дошці прислів'я:

1. Незнайко лежить, а знайка далеко біжить.

2. Справі – час, потісі – година.

3. Корінь вчення гіркий, і плід солодкий.

Учитель: Як ви думаєте, хлопці, яке з цих прислів'їв підходить до розповіді В.В.Галявкіна "Жодної я гірчиці не їв" і чому?

Діти: розмірковують у групах і відповідають.

Учитель: Який життєвий урок можна отримати з цього оповідання?

Діти: кожна людина має займатися корисною справою.

Учитель: навіщо нам потрібно було вивчати цей твір?

Діти:

  • щоб замислитися над своїми вчинками
  • зрозуміти, як це добре – вчитися.
  • подивитися на себе – учня з боку.

Х. Домашнє завдання: ( різнорівневе).

1-й ряд. Намалювати в зошитах малюнок до двох останніх рядків.

2-й ряд. Придумати і розповісти що було б, якщо хлопчик пішов би до школи (його настрій, ставлення до природи).

3-й ряд. Спробуйте змоделювати композицію вигаданого оповідання у зошитах.

ХІ. Підсумок уроку. Оцінка навчальної діяльності.

Учитель:

Як, на вашу думку, ми відповіли на поставлене запитання на початку уроку?

Діти:

  • Так, відповіли.

Учитель:

Діти, порадьтеся в групах і з'ясуйте, хто був активнішим на уроці (вчитель висловлює свою згоду чи незгоду та ставить оцінки.)

Учитель:

Кому на уроці було цікаво, захоплююче зберіть на столі ромашку з білих пелюсток, а хто відчував труднощі – з жовтих.Діти:

  • Цей урок змусив замислитись над своїми вчинками.
  • Мені на уроці було цікаво

Учитель: Мені теж з вами було цікаво працювати. Я дякую вам за урок.