Нет повести прекраснее на свете, чем повесть о Ромео и Джульетте…”

Аналіз п'єси Шекспіра у 8-му класі. 2 години

Цілі. Допомогти учням зрозуміти сенс трагедії У. Шекспіра «Ромео та Джульєтта»; розвивати навичку виразного читання; вивчати зіставляти твори різних видів мистецтва; удосконалювати навичку аналізу драматичного твору; закріпити поняття "сюжет", "експозиція", "зав'язка", "кульмінація", "розв'язка"; розширювати світогляд, розвивати естетичну сприйнятливість, формувати інтерес до творчості Шекспіра.

Епіграфи до уроку:

Кохання завжди прекрасне і бажане,

Особливо коли вона несподівана.

Любов сильніша за смерть і страх смерті, тільки нею, тільки любов'ю тримається і рухається життя. (І. С. Тургенєв)

Хід уроку

Слово вчителя: сюжет трагедії мистецтво

Є у світі літератури імена героїв, які знайомі всім, навіть якщо людина не читала самого твору. Ці імена стали символами якихось вічних цінностей: честі, шляхетності, відданості, кохання. Над ними не владні ні люди, ні смерть.

Наприкінці XVI століття, точніше — 1596 року англійський драматург Вільям Шекспір ​​створив п'єсу, яка стала безсмертною, дала життя балету Сергія Прокоф'єва, опері Шарля Гуно, безлічі малюнків. Сюжет її був переосмислений чеським письменником Карелом Чапеком, вірш про героїв трагедії створила українська поетеса XX століття Маргарита Алігер, існує низка екранізацій трагедії, одна з наймальовничіших належить італійському режисерові Франко Дзефіреллі.

Найцікавіше полягає в тому, що У. Шекспір ​​не сам вигадав сюжет цієї п'єси, а запозичив його у давньоримського поета Овідія, який у збірці «Метаморфози» (перетворення) розповів історію Пірама та Фісби. Мало хтопам'ятає Овідія та його героїв, а ось імена Ромео та Джульєтти ми вживаємо як символи відданості та беззавітного кохання.

У чому секрет шекспірівського таланту? Сьогодні ми спробуємо відповісти на це запитання.

Розмова з класом

1. З чого починається п'єса? Який персонаж з'являється на сцені? Чи не здалося вам це дивовижним?

(У пролозі на сцену виходить хор і у своїй промові коротко повідомляє сюжет усієї п'єси.)

Давайте прочитаємо пролог.

2. Визначте тему трагедії «Ромео та Джульєтта».

(Це твір про жорстокість світу, про силу кохання, про дорослішання юних героїв.)

3. Де відбувається дія?

(Події розгортаються в Італії, у Вероні та Мантуї.)

4. Що ми дізнаємося про життя Верони на початку твору?

(У цьому місті багато років триває ворожнеча двох сімейств, причина її давно забута, правителю Верони і жителям це протистояння вже давно набридло, оскільки воно приносить багато бід, але, як і раніше, ллється кров.)

Давайте послухаємо фрагмент із балету Сергія Прокоф'єва «Ромео та Джульєтта», який називається «Монтеккі та Капулетті».

5. Як ви вважаєте, який настрій втілено в цій музиці?

Учитель.Це прозвучала тема ворожнечі, уривок називається «Монтеккі та Капулетті».

6. Отже, в чому незвичайність ситуації, яка постає перед нами у п'єсі?

(10) (У творі зображується, як закохуються один в одного члени ворогуючих сімейств, наймолодші представники прізвищ Монтеккі і Капулетті. Їх почуття здатне подолати ворожнечу.)

7. Згадайте, що таке сюжет, і виділіть його елементи у трагедії У. Шекспіра.

(Сюжет — система подій у творі. Експозиція — зображення зіткнення Монтеккі таКапулетті, бесіда Бенволіо і Ромео, підготовка до балу в будинку Капулетті. Зав'язка – зустріч Ромео та Джульєтти на балу у Капулетті та народження кохання. Кульмінація - сцена в склепі, коли кожен герой, вважаючи свого коханого померлим, вирішує піти з життя. Розв'язка - розповідь брата Лоренцо і примирення сімей.

8. Що є методом характеристики героїв у драматичному творі?

9. Давайте простежимо, як створюються образи головних героїв, які змінюються під впливом свого кохання. Що говорить Ромео про кохання на початку трагедії, до знайомства з Джульєттою?

Нестрункі збори струнких форм,

Холодний жар, смертельне здоров'я,

Безсонний сон, який глибший за сон.

Ось яка, і гірша за льод і камінь,

Моє кохання, яке тяжке мені.

Що таке кохання? Безумство від чаду,

Гра вогнем, що веде до пожежі,

Зайнялося море сліз,

Роздуми — заради необдуманості,

Змішування отрути та протиотрути.

Я втратив себе і я не тут.

Ромео немає. Ромео не знайдуть.

10. Чому герой так відгукується про кохання? В чому справа?

(10) (Ромео визнається, що закоханий у якусь Розаліну, яка не відповідає на його почуття, і це змушує його страждати.)

11. Коли ми вперше зустрічаємо Джульєтту? Про що йде мова?

(Перша зустріч з героїнею відбувається у сцені розмови Джульєтти з матір'ю, яка повідомляє дівчині про увагу до неї графа Паріса. Мати просить дочку звернути увагу на молодого нареченого, на що Джульєтта відповідає:

Ще не знаю. Потрібно зробити пробу.

Але це лише для вас.

Юна героїня ще не думала про кохання, про шлюб, вона спокійна.)

12. Згадайте, скільки років Джульєтте?

(Про вік героїні мидізнаємося з промови її годувальниці: "Їй немає ще чотирнадцяти років".)

Давайте послухаємо уривок із балету С. Прокоф'єва, який називається «Джульєтта-дівчинка».

(Можливо, драматург хотів підкреслити, що любов може прийти в будь-якому віці, головне, щоб людина була готова любити. Він вибирає юну героїню, щоб показати силу почуття: Джульєтта поводиться сміливо і рішуче.)

14. Як і де спалахує почуття молодих героїв?

(10) (Кохання виникає раптово під час випадкової зустрічі Ромео і Джульєтти на балу у Капулетті, куди герой з'явився в надії зустрітися з Розаліною. Важливо, що герої закохуються, не знаючи імен один одного. Коли вони впізнають правду, це не зупиняє їх. )

(Відеофрагмент з фільму Ф. Дзефіреллі «Ромео і Джульєтта» - зустріч.)

15. Зачитайте уривки з тексту, в яких герої говорять про свої враження один від одного.

Я втілення ненависної сили

Недоречно з незнання полюбила.

Що можуть обіцяти мені часи,

Коли я так захоплена ворогом?

16. Що заважає їхньому коханню?

(Кохання героїв заважає ворожнеча їх сімейств.)

17. Як любов впливає на героїв: як поводяться Ромео та Джульєтта до і після знайомства?

(10) (Ромео до зустрічі з Джульєттою говорить дуже багато і красиво про свою любов до Розаліни. Коли він зустрічає дочку Капулетті, він починає діяти, оскільки справжнє почуття вимагає рішучості. З мрійливого юнака він перетворюється на сміливу, мужню людину, здатну приймати рішення та відповідати за свої вчинки.

Такий шлях проходить і Джульєтта, вона змінюється ще сильніше: спочатку вона була покірною дочкою, тепер повстає і бореться за свою любов.

Кохання в трагедії постає яквеликий вихователь: герої дорослішають, приймають важливі рішення, беруть він відповідальність.)

18. Як молоді герої ставляться до ворожнечі своїх сімейств? Яка подія відіграла фатальну роль у долі героїв?

(10) (Вони оцінюють один одного не за ім'ям, а за якостями. “Коли Ромео не звався б Ромео, він зберігав би всі милі переваги свої…” – каже Джульєтта.

Їм не зрозуміла ворожнеча, яка заважає з'єднанню. Через грубість і кровожерливість кузена героїні Тібальта, який убив друга Ромео - Меркуціо, герой виявляється вигнаним з Верони.)

19. Чи хотів Ромео загибелі Тібальта? Чому?

(Ромео не хотів битися з Капулетті: закохавшись, він по-іншому дивиться на світ, у Тібальті він бачить родича своєї юної дружини і не бажає йому зла.)

20. У чому герої бачать сенс життя?

(Для них найвищою цінністю є любов. Тому вони не можуть залишитися у світі один без іншого, тому вони обирають смерть. Навіть їхні слова схожі.

Джульєтта, приймаючи зілля, дане їй ченцем Лоренцо, вигукує: “І твоє здоров'я п'ю, Ромео!”

Ромео перед смертю, випиваючи отруту, каже: "П'ю за тебе, любов!")

21. Чому гинуть герої?

(Світ, в якому вони живуть, ще не готовий до гармонії, примирення, доброти та любові.)

Звернімося до тексту: прочитайте розв'язку (з розповіді ченця Лоренцо).

22. Чи є сенс у загибелі героїв?

(Після смерті юного подружжя ворогуючі сім'ї примиряються. Загибель дітей переконує батьків у тому, що їхня ворожнеча — страшний пережиток часу і вони покарані за зло.)

23. Давайте звернемося до наших епіграфів. Чи відповідають вони змісту нашого уроку?

(Юні герої У. Шекспіра радісно зустріли своюлюбов, яка увійшла до їхнього життя несподівано. Вони не змогли жити один без одного, віддавши перевагу смерті, але їх загибель розплющила очі їхнім батькам; Шекспір ​​показав, що любов дійсно сильніша за смерть.)

Учитель.Трагедія - це драматичний твір, в якому зображується зіткнення героя зі світом, його загибель і аварія ідеалу. Але в п'єсі Шекспіра немає трагедії кохання, почуття героїв тріумфує, хоча самі вони гинуть, обстоюючи свій ідеал.

За традицією, перекладачі Шекспіра завжди останню фразу представляють так:

Ні повісті сумніше на світі,

Чим повість про Ромео і Джульєтту.

Але, я думаю, ми можемо запропонувати свій варіант заключного рядка, адже історія юних героїв живе у віках, не залишаючи байдужими нікого, а імена Ромео та Джульєтти викликають у нас найзахопленіші почуття, повагу до їхньої стійкості та вірності.

Ні повісті прекрасніше у світі,

Чим повість про Ромео і Джульєтту.

Домашнє завдання.Написати відгук про трагедію У. Шекспіра.

Пунктуація > Шпаргалки українською > “Немає повісті прекрасніше на світі, ніж повість про Ромео та Джульєтту…”

Популярні есе

8 Клас Тема 1. 1. Які методи дослідження використовуються в навчальних закладах? а) довідниковий; б) експедиційний; вдрадиційний; г) аеро та

На сцену під музичний супровід виходять учасники агітбригади. Учень 1. Хоч іноді, хоч раз у житті На самоті з природою

Мій улюблений день тижня, хоч як це дивно, - четвер. Цього дня я ходжу зі своїми подругами до басейну.

Нові твори

Екзаменаційні твори

Кожен поет, письменник створює у своїй творчості особливий світ, в рамках якого намагається образно переосмислити проблеми, що хвилюють його, знайти їх

Я люблюУкраїну Пізнавально-розважальний захід Ведуча: Здоровенькі були, любі друзі! Доброго вам здоров'я Правда, чудові ці фрази? Вони нас зближують

КОНЦЕПЦІЯ ВПРОВАДЖЕННЯ МЕДІА-ОСВІТИ В УКРАЇНІ Схвалено постановою Президії Національної академії Педагогічних наук України 20 травня 2010 року, Протокол № 1-7/6-150

1 Ахматова писала о Пастернаке так: Он награжден каким-то вечным детством, Той щедростью и зоркостью светил, И вся земля была