Оксиди. Склад молекул, класифікація, здобуття, значення. Оксиди у природі

Розділи: Хімія

Цілі

Освітня:

  • Ознайомити учнів з оксидами, їх складом та класифікацією, розглянути назви оксидів, способи їх отримання, поширення у природі та застосування;

Розвиваюча:

  • Розвивати вміння складати рівняння хімічних реакцій,
  • Сформувати уявлення про фізичні та хімічні властивості оксидів;

Виховна:

  • Виховувати вміння працювати у групі, бажання допомагати одне одному;
  • Любов до предмета хімії, зацікавленість процесами, що відбуваються навколо навколишнього світу.

Устаткування та матеріали: Вода дист. та мінеральна, зразки оксидів

Тип уроку. Комбінований (урок-презентація з комп'ютерною підтримкою з інтеграцією в інші предмети)

Хід уроку

1. Організація класу

2. Мотивація навчальної діяльності

Напевно, складно переоцінити значення речовин, які ми сьогодні вивчатимемо, для нашої планети та для людей. Там, де немає цих речовин, немає життя. Ці речовини утворюють мінерали, руди, глини, рідкий мінерал, який домінує нашій планеті.

Що ж це за речовини, ви відповісте мені через кілька хвилин, коли розгадаєте три загадки.

І так перед вами три скриньки – у них різні речовини, які стосуються теми нашого сьогоднішнього уроку.

? Перед вами скринька №1. Стародавній філософ Фалес з Мілета ще в VI столітті до нашої ери назвав цю речовину першим початком та сутністю всього.

Вона і дощ, і град, і сніг, Туман і ожеледиця, Носій благ, провісник бід - І веселка і лід.

Що це за речовина?

(Учні дають відповідь)

Відповідь проста – це вода

  • Вода покриває 71% площі Землі, або361 млн. км2
  • Об'єм води на планеті становить 1,5 млрд. км 3

Запишіть формулу води в зошит.

? А що у скриньці №2?

Це газ, необхідний рослин для фотосинтезу.

Це газ, що виділяється нами при видиху.

(Учні дають відповідь)

Правильно, це вуглекислий газ.

  • Вміст вуглекислого газу в атмосфері відносно невеликий, всього 0,04-0,03%.
  • Рослини завдяки фотосинтезу засвоюють вуглекислий газ з атмосфери, перетворюючи мінеральні речовини на органічні — глюкозу, крохмаль.
  • У повітрі, що видихається людиною, вуглекислого газу 4%.
  • Запишіть формулу вуглекислого газу.

    ? І остання скринька. Для того, щоб розібратися, що ж у ній, послухайте уривок із вірша А. Ахматової:

    …На моєму рукомийнику позеленіла мідь, але так грає промінь на ньому, що весело дивитися…

    ? Що сталося із міддю? Вона окислилася. Що означає – окислилася?

    Напишіть рівняння реакції окислення міді та отримайте відповідь!

    Ви розгадали три загадки. Отримали три різні речовини. Перше - вода - рідина, без якої немислиме існування життя на землі.

    Друга речовина – вуглекислий газ, газ необхідний рослинам для фотосинтезу, а отже для харчування та життя.

    Третя тверда речовина – оксид міді.

    ? Що ж між ними спільного?

    Учні висувають припущення схожості складу молекул

    1. Складаються з двох елементів
    2. До складу молекул обов'язково входить оксиген

    Такі сполуки називають оксидами.

    3. Пояснення нового матеріалу

    Оголошення теми уроку.

    Запишіть тему нашого уроку: Оксиди, їхня класифікація, отримання, застосування.

    ? То що таке оксиди?

    (Учні формулюють правило)

    Оксиди – складні речовини, які з двох елементів, одне із яких оксиген.

    Оскільки оксиди можуть бути утворені майже всіма хімічними елементами (за деяким винятком), необхідно, щоб не було плутанини, щоб кожен мав свою назву.

    Назви оксидів

    Подивіться на формули оксидів, які записані у вашому зошиті.

    Хімічна назва цих оксидів: оксид гідроген, карбон (IV) оксид, купрум (II) оксид.

    ? Чому в першій формулі ми не вказали валентність, а в другій та третій вказали?

    (учні висувають версію про те, що для елементів з постійною валентністю не треба вказувати, для елементів із змінною валентністю необхідно вказати валентність.)

    За міжнародною номенклатурою назви оксидів походять від назви хімічних елементів із додаванням слова “Оксид”. Якщо елемент має змінну валентність, вона вказується римськими цифрами, взятими в дужки після назви хімічного елемента.

    Вправа “не перерви ланцюжок”.

    (Для кожного учня приготовлена ​​картка з формулою оксиду. Учень піднімає картку, показує всім, і дає назву оксиду. Робота з ланцюжка. )

    ? Розглянемо три формули речовин, розгаданих вами. Чим вони відрізняються? (учні кажуть, що у перших двох формулах першому місці стоїть неметал, а третьої формулі – метал. )

    Даємо визначення кислотним оксидам:

    Оксиди неметалів називають кислотами оксидами.

    ? Чому ці оксиди названі кислотними?

    Оксиди, яким відповідають кислоти (незалежно від того, вони реагують з водою або не реагують) називають кислотними.

    Що між ними спільного?

    Оксиди металів називаютьосновними оксидами.

    Що означає слово основні, поки що не зрозуміло.

    Якщо кальцій оксид (негашене вапно) з'єднати з водою, то вийде нова речовина складу Са(ОН)2 – основа. Його використовують навесні у садах, парках, скверах для побілки дерев.

    Тепер, коли ми познайомилися з основами, стає зрозумілою назва – основний оксид.

    Оксиди, яким відповідають основи (незалежно від того, реагують вони з водою чи не реагують) називають основними.

    Існують амфотерні елементи.

    • Амфотерність – здатність елементів та речовин виявляти подвійні властивості.
    • Амфотерними є Be, Zn, Al та деякі інші елементи.
    • Їхні оксиди та гідроксиди реагують як з кислотами, так і з лугами, утворюючи солі.

    Інформація про поширення оксидів у природі та їх значення.

    "Подорож у просторі та часі".

    (На дошці розгортаємо фізичну картку України)

    А зараз ми вирушимо у подорож. А чи знаєте ви, друзі, що територія Дніпропетровської області та більша частина України, у період так званого міоцену (близько 23,5 – 25 млрд років тому) знаходилася глибоко під водою.

    Коли дно піднімалося, вода спадала, а від останків різних морських тварин залишалася маса кісток та черепашок. Всі ці речовини мають хімічну формулу СаСО3 і утворюються при з'єднанні двох оксидів: кальцій оксиду СаО, що міститься в кістках і карбон (IV) оксиду CO2, що входить до складу повітря, де його обсяг становить 0,03%.

    Багата Україна кварцовими пісками та глиною, до складу яких входять такі оксиди як силіцій (IV) оксид SiO2 та алюміній оксид.

    Пліній вважав, що гірський кришталь “народжується з небесної вологи та чистого снігу”. Однак склад його інший: оксидкремнію (IV) SiO2.

    Кварц, кремінь, гірський кришталь, аметист, яшма, опал — це оксид кремнію (IV). Один із поширених оксидів – діоксид вуглецю CO2. Він міститься у складі вулканічних газів.

    Сухий лід – також CO2. На відміну від водяного льоду, щільний. Він тоне у воді, різко охолоджуючи її.

    Гарячий бензин можна швидко згасити, кинувши в полум'я кілька шматочків сухого льоду.

    Головне застосування сухого льоду - зберігання та перевезення продуктів: риби, м'яса, морозива.

    Цінність сухого льоду полягає не тільки в його охолодній дії, а й у тому, що продукти у вуглекислому газі не пліснявіють, не гниють.

    Оксид хрому (III) - Cr2O3 -кристали зеленого кольору, нерозчинні у воді.

    Cr2O3 використовують як пігмент при виготовленні декоративного зеленого скла та кераміки.

    Оксид цинку – використовується для приготування білої олійної фарби (цинкові білила)

    Фізичні властивості оксидів.

    ? Що таке фізичні властивості?

    Розгляньте зразка оксидів (вода, оксид хрому, оксиди заліза, оксид кальцію, оксид алюмінію та ін.)

    Демонстрація: Взаємодія концентрованої азотної кислоти із цинком – виділяється бурий газ NO2

    (досвід проводиться у витяжній шафі)

    Демонстрація: Відкриваємо пляшку газованої води. Спостерігаємо

    Зробіть висновки про фізичні властивості оксидів.

    (учні самостійно записують основні фізичні властивостіоксидів)

    Отримання оксидів:

    Ми зустрічалися з оксидами, щодо теми “Кисень”. При взаємодії різних речовин із киснем одержують оксиди.

    ? Згадайте, з яких речовин можна одержати оксиди.

    (учні згадують, що оксиди отримують при взаємодії кисню зпростими речовинами. )

    1. Взаємодія простих речовин із киснем.

    ? Дайте визначення простих речовин. На які групи можна поділити прості речовини?

    (відповідь учнів – на метали та неметали)

    Робота учнів.

    Записати рівняння реакцій взаємодії металів з киснем та неметалів з киснем, назвати продукти (робота біля дошки)

    ? Які ще речовини крім простих речовин вам відомі?

    (відповідь учнів – складні речовини)

    ? Дайте визначення складним речовинам

    (учні формулюють визначення складних речовин)

    ? Як горять складні речовини?

    (відповідь учнів – з утворенням двох продуктів, а саме двох оксидів)

    2. Взаємодія складних речовин із киснем

    Робота учнів.

    Записати рівняння реакції взаємодії метану з киснем, назвати продукти (робота біля дошки)

    А зараз я познайомлю вас із новими, невідомими ще для вас способами одержання оксидів.

    3. Розкладання основ

    4. Розкладання кислот

    4. Закріплення вивченого матеріалу

    Перевіримо свої знання - тест

    1. За нормальних умов оксиди – це речовини:

    а) тільки газоподібні б) тільки рідкі в) газоподібні, рідкі та тверді г) тільки тверді

    н) речовини, до складу яких входить гідроген о) речовини, до складу яких входить оксиген п) речовини, до складу яких входять метали

    3. Як називається оксид SO2?

    в) сульфур оксид г) сульфур (II) оксид д) сульфур (IV) оксид е) сульфур (VI) оксид

    4. Які речовини отримаємо під час розкладання CaCO3?

    Відповідь тесту: Вода

    А про воду ми поговоримо на наступному уроці.

    Домашнє завдання.

    Вивчититему. Знайти прислів'я та приказки про воду.

    6. Підведення підсумків уроку.

    • Що впізнали нового?
    • Що було найцікавішим?
    • Про що хотілося б дізнатися більше?
    • Виставлення оцінок за урок.