Педарозвиток, Публікація педагога на тему Опис зовнішності добре знайомої людини

"Опис зовнішності добре знайомої людини"

конспект уроку

Автор: Єгорова Ніна Олександрівна, вчитель української мови та літератури, МОУ "Лісно-Конобеївська середня школа", с. Лісове Конобєєво, Шацький район, Рязанська область

Урок розвитку мови: «Опис зовнішності добре знайомої людини».

українська мова. 8-й клас.

Мета уроку:- систематизувати набуті учнями знання про опис; - підготувати дітей до самостійного твору-опису зовнішності; - розвивати у дітях спостережливість і увагу, сприяти збагаченню промови учнів портретної лексикою, вивчати вибірці «портретної лексики». Обладнання: фото, портрети людей; героїв із літературних творів.ХІД УРОКУ

Організаційний момент, запис дати, теми уроку.

Відпрацювання правильного вживання словосполучень у реченні (усно)

Склади пропозицію, в якій буде описана зовнішність дівчинки зеленими

очима, каштановим волоссям, круглим овалом обличчя. (Зеленоока,

круглолиця дівчинка з каштановим волоссям).1. Хлопчика з карими очима, чорним хвилястим волоссям, довгим овалом обличчя. (Кареглазий довголикий хлопчик з чорним кучерявим волоссям.) 2. Старого високого, худого, очі сталеві, волосся сиве. (Високий, худий старий, сивий, зі сталевими очима.) 3. Літньої жінки - брюнетки, повної, з сірими очима. (Повна, літня брюнетка з сірими очима.) 4. Маля – біле волосся, блакитні очі, рожеві щоки, круглий овал обличчя. (Біловолосий, рожевощокий малюк, з блакитними очима на круглому обличчі.)4.

Складання опорного складного плану та його запис у зошит.

Читання вчителем кращих творів попередніх класів.

Домашнє завдання. Підготувати чорновий варіант твору.

Твір «Мій дід» (зразок)Я хочу розповісти вам про свого діда. Мій дід, зізнатися, дивовижна людина. Я належу до нього з деякою іронією. А чому? - Запитайте ви мене. Слухайте. Начебто, звичайний дідок. Але не для мене. А що у ньому особливого? У діда пишна шевелюра, в яку вже давно залізли сиві волоски. Я жодного разу не бачив людину похилого віку з такою «левиною» головою, як у мого діда. А очі! Вони в нього незвичайні, дивовижні з лукавкою та хитрункою, в них захована якась таємниця, відома одному йому. Я часто заглядаю в них, намагаючись її розгадати, але не вдається. Ми з дідом добре ладнаємо, а щороку восени життя моє стає «солодким». Здивувались? А вся справа в тому, що саме восени дідусь парить для мене цукрові буряки. Я бачив, як він над нею чаклує. Спочатку промиє кожну в гарячій воді, потім очистить, поріже шматочками і – в чавунній. І все з жартами-примовками. Ставить буряки в грубку, а наступного дня приходь, онуку, ласуй. Ви вже зрозуміли, що дід у мене дуже весела людина. Він носить весь тягар життя якось легко, і це йому допомагає. «Подумаєш, труба покосилася, біда велика, зараз поставимо на місце!». А як почне жартівливі пісні співати – від сміху валишся. Обличчя його в ці хвилини молодшає. Я теж намагаюся діду не поступатися, буває жартую над ним. Дід іноді ображається, але я ж це не зі зла! А він зиркне на мене своїми величезними очима, прикритими густими довгими віями – одразу замовкнеш. Ви знали б, який він у мене працьовитий і сильний. Ще б! Один ходить у ліс, дровишкизаготовляти – сухостій. Одного разу зрубав тридцять дерев за один раз. Радість розливалася по обличчю струмками, розправляючи зморшки. А останнім часом дід зачитався. Навіть бабуся на нього свариться. Мовляв, засліпнеш! Але дідусь все одно щодня знаходить час на книгу. Тоді він нікого не чує та не бачить. Обличчя стає зосередженим, уважним. Я дуже люблю свого дідуся, а він – мене.