П’єса м
Мета: визначити особливості жанру, композиції та конфлікту у п'єсі м. Горького «На дні»; показати за допомогою аналізу драматичного твору новаторство письменника; удосконалювати навичку аналітичної роботи з текстом, здатність узагальнювати та робити висновки; створити проблемну ситуацію та допомогти учням сформувати думку про цибулю, її роль у п'єсі та вплив на судь інших героїв; формувати активну позицію у будь-якій життєвій ситуації, уміння співпереживати. обладнання: підручник, текст п'єси, ілюстрація до п'єси, портрет м. Горького, афіша п'єси «На дні».
I.Організаційний етап
ІІ.Актуалізація опорних знань
1. робота з хронологічною таблицею життя та творчості
♦ Які факти біографії письменника знайшли свій відбиток у його творчості?
2. Слухання кількох творчих робіт
(див.Домашнє завданняпопереднього уроку)
ІІІ.Постановка мети та завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності
IV. Робота над темою уроку
1. вступне слово вчителя з елементами розмови
♦ У чому полягає своєрідність драматичного твору? за
Чому це найскладніший для сприйняття рід літератури?
♦ Перш ніж приступити до вивчення п'єси, затримаємось на назві п'єси, афіше до неї, познайомимося з дійовими особами. Наявність конфлікту зазначено вже у назві п'єси та афіші. Звернемося до афіші. Поговоримо про імена, прізвища. Сила імені величезна. В одній із старовинних пісень співається: «Ти скажи, молодець, яким ім'ям звуть. а на ім'я тобі можна місце дати».
Š Ознайомтеся зі значеннями імен персонажів. чи можна сказати, що м. Горький вірний класицистській традиції називати дійових осіб «іменами, що говорять»? аргументуйте свою відповідь.
Що моглозалучити глядачів – сучасників м. Горького – назву п'єси «На дні»?
Які асоціації виникають у вас у зв'язку з прізвищами Попіл, Кліщ, Бубнов, Сатин, ім'ям цибулі? Чи є в них натяк на риси їхньої особистості, рід занять, долю?
Сатин — у цьому імені звучання слова «сатана». Але яке випробування вигадає він? можливо, Сатін відчуває людину можливістю нової віри?
Š Про що говорить рід занять дійових осіб?
Який вік нічліжників? Про що це каже?
Барону 33 роки. Це вік Ісуса Христа. Чому м. Горький (а ми знаємо, що у великого художника нічого не буває випадковим) дає вік Христа одному з нелюбимих героїв із прізвиськом Барон? Можливо, аналізуючи п'єсу, розкриваючи образ героя, ми відповімо це питання.
Чому одні дійові особи названі лише на прізвище, інші — на ім'я, треті — повністю, із зазначенням роду занять?
2. «театр під час уроку»: читання 1-го акту з ролям
(У драмі велике значення приділяється появі героїв, їх перші репліки значущі.)
Завдання. Під час читання передайте інтонацією характер свого героя; після прочитання 1-го акта дайте йому характеристику.
Сатин з'явився не зі словами, а з гарчанням. Його перша репліка говорить про те, що він картковий шулер та п'яниця. Він колись служив на телеграфі, був освіченою людиною. Він вимовляє незрозумілі для оточуючих слова. "Органон" у перекладі означає "зброю", "орган знання", "розум". (Можливо, Сатін має на увазі, що отруєний не людський організм, а сама розумність життя.) Сікамбр - це давньогерманське плем'я, означає «темна людина». Цими словами Сатін показує свою перевагу над іншими нічліжниками.
Актор - п'яниця, що постійно згадує своє акторське минуле. Віннеобразливий, нікому не робить зла, допомагає анне, шкодує її. Цитування ним класичних творів свідчить про користь героя. Він воліє самотність, суспільство себе, вірніше, своїх дум, мрій, спогадів. Характерні ремарки для його реплікам: «помовчавши», «раптом хіба що прокинувшись». У нього немає імені (його звали Сверчков-Заволзький, але «ніхто цього не знає»). Як потопаючий він хапається за будь-яку соломинку, якщо вона створює ілюзію цього імені, індивідуальності. "Мій організм отруєний алкоголем". ремарка «з гордістю» багато що пояснює: ось і я маю те, чого немає в інших.
Бубнів. З перших реплік проявляється тугодумність, байдужість героя. В. Лузький, який виконував у мХт роль Бубнова, згадує розмову з Горьким: «мене він просив у 3-му акті бути ще тупішим».
Кліщ. У 1-му акті — двічі ремарка «похмуро». Це найпохмуріша постать. Він тверезо і похмуро дивиться на життя.
Настя в 1-му акті з'являється з романом «фатальне кохання». (Газети писали, що такі бульварні романи становили традиційну «культуру» міської повії.) Вона вже знайшла «підманюючий обман» до приходу луки.
Лука з'являється зі словами: «Доброго здоров'я, народ чесний». На запитання Василіси: "Ти хто такий?" відповідає: «Той, що проходить… Мандрівний».
Узагальнення учител я
- У 1-му акті ми зустрілися з усіма героями п'єси. Ці люди здебільшого байдужі один до одного, часто не чують, що кажуть інші, не намагаються зрозуміти. У 1-му акті говорять всі персонажі, але кожен, майже не слухаючи інших, про своє. Різні голоси – різні люди – різні інтереси. Справді, кожен живе в цьому підвалі так, як йому хочеться, кожен стурбований власними проблемами (для когось це проблема свободи, для когось проблема покарання, для когось проблема здоров'я,виживання в умовах). розвиток конфлікту починається з появи цибулі. Драматург розмірковував про проблему людини багато років. Ймовірно, поява цибулі у першій дії п'єси — кульмінаційний момент цієї дії не тільки тому, що герой намічає одну з головних проблем — як ставитись до людини; поява луки - найбільш яскравий момент ще й тому, що від нього тягнуться промені-думки до наступних дій драми.
3. Створення та вирішення проблемної ситуації (у групах)
Завдання для 1 групи. м. Горький писав, що «п'єса робиться, як симфонія: є основний лейтмотив та різні варіації, зміни його». Яку тему ви вважаєте лейтмотивом п'єси «На дні» та чому? Покажіть, як названий вами лейтмотив варіюється у драмі м. Горького.