ПИТАННЯ 48 Назвіть поняття, правові основи, види референдумів у Республіці Білорусь
Відповідно доКонституції РБ(ст.ст. 73—78) для вирішення найважливіших питань державного та суспільного життя можуть проводитисяреспубліканські та місцеві референдуми (народне голосування) .
Референдум - один із найважливіших інститутів безпосередньої демократії.
Основні питання організації та проведення референдумів у РБ регулюються Конституцією (розділ 3), Виборчим Кодексом РБ (розділ 7). Референдум дає можливість громадянам висловити свою волю безпосередньо. Шляхом голосування.
Стаття 111 ІК РБ визначає референдум як спосіб прийняття громадянами РБ рішень з найважливіших питань державного та суспільного життя.
Стаття 112. Запитання, що виносяться на референдум
На республіканський референдум можуть виноситися найважливіші питання державного та суспільного життя РБ.
На місцевий референдум можуть виноситися питання, що мають найважливіше значення для населення відповідних адміністративно-територіальних одиниць та віднесені до компетенції відповідних місцевих Рад депутатів, виконавчих та розпорядчих органів.
На республіканський референдум не можуть виноситися питання:
- які можуть спричинити порушення територіальної цілісності Республіки Білорусь;
- пов'язані з обранням та звільненням Президента РБ, призначенням (обранням, звільненням) посадових осіб, призначення (обрання, звільнення) яких належить до компетенції Президента РБ та палат Національних зборів РБ
- про прийняття та зміну бюджету, встановлення, зміну та скасування податків;
- про амністію, про помилування.
На місцевийреферендум не виносяться питання мають значення для РБ в цілому, питання, врегульовані законодавчими актами РБ, а також питання, пов'язані з призначенням на посаду, затвердженням на посаді або звільненням з посади, що належать до компетенції місцевого виконавчого та розпорядчого органу чи його керівника.
Референдуми проводяться шляхом загального, вільного, рівного та таємного голосування.
Класифікація референдумів:
1) за масштабами проведення розрізняють референдумреспубліканський та місцевий;
2) за змістом -конституційні, тобто. за проектом конституції чи поправок до неї, законодавчі, тобто. за проектом закону та звичайні, тобто. з інших питань;
3) за ступенем необхідності -обов'язкові, тобто. які проводяться на обов'язкову вимогу конституції чи іншого закону, іфакультативні, тобто. що проводяться на розсуд органів влади чи виборців;
4) за зобов'язуючою силою своїх результатів -розв'язують, тобто. викликають обов'язкові юридичні наслідки, таконсультативні.
ПИТАННЯ 49 Охарактеризуйте порядок підготовки, призначення та проведення референдуму в Республіці Білорусь. Назвіть юридичну силу рішень, ухвалених референдумом.
Республіканські референдуми
Призначаються:
- Президентом Республіки Білорусь у з власної ініціативи;
- на пропозицію обох палат парламенту - Палати представників та Ради Республіки;
- на пропозицію не менше 450 тис. громадян, які мають виборче право, у тому числі не менше 30 тис. громадян від кожної з областей та м. Мінська.
Республіканський референдум призначається указом Президента, у якому зазвичайпередбачається: дата проведення референдуму; юридична сила рішення, ухваленого референдумом; формулювання винесеного на референдум питання (питань); інші організаційні заходи щодо забезпечення проведення референдуму. Якщо на референдум виноситься законопроект, він додається до указу Президента Республіки Білорусь про призначення референдуму.
Дата проведення референдуму встановлюється пізніше трьох місяців із дня видання указу Президента про призначення референдуму.
Дата проведення референдуму встановлюється пізніше трьох місяців із дня видання указу. Указ про призначення референдуму, текст законопроекту або проекту іншого рішення, винесеного на референдум, публікуються у пресі та оприлюднюються в інших засобах масової інформації у порядку, що встановлюється Президентом.
Відповідно до ІК Республіки Білорусь на республіканський референдум не можуть виноситися питання :
- які можуть спричинити порушення територіальної цілісності РБ;
- пов'язані з обранням та звільненням Президента, призначенням (обранням, звільненням) посадових осіб, призначення (обрання, звільнення) яких належить до компетенції Президента та палат Національних зборів;
- про прийняття та зміну бюджету, встановлення, зміну та скасування податків;
- про амністію, про помилування (ч. 3 ст. 112 ВК РБ).
Президент вправі відхилити пропозицію проведення референдуму, якщо вона відповідає вимогам ІЧ та інших актів законодавства. Рішення Президента про відхилення референдуму оформляється указом.
Умови та порядок проведення референдуму відповідає умовам та порядку проведення виборів.
Комісія визнає референдум таким, що відбувся, якщо в голосуванні прийнялоучасть більше половини громадян, які внесені до списків для голосування. Комісія визнає рішення ухваленим, якщо за нього проголосувало більше половини громадян, які взяли участь у голосуванні.Рішення про прийняття, зміну та доповнення Конституції Республіки Білорусь вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість громадян, внесених до списків для голосування.
1. Місцевими представницькими органами з власної ініціативи
2. на пропозицію не менше 10% громадян (звернення до місцевих представницьких органів), які мають виборче право і проживають на відповідній території.
Якщо громадяни виступають з ініціативою проведення місцевого референдуму, ними утворюється ініціативна група у складі осіб, які мають право брати участь у референдумі, в кількості:
- в області та місті Мінську – не менше 50 осіб;
- у районі, місті, районі у місті – не менше 20 осіб;
- у селищі, сільраді – не менше 10 осіб.
Не виносяться питання
- які можуть виноситися на республіканський референдум, мають значення для РБ загалом;
- питання, пов'язані із призначенням на посаду, затвердженням на посаді або звільненням з посади, що належать до компетенції місцевого виконавчого та розпорядчого органу або його керівника (ч. 4 ст. 112 ВК РБ).
У другому випадку організації:
1. Документи про проведення місцевого референдуму, подані ініціативною групою, та питання, запропоноване на референдум,направляються місцевим виконавчим та розпорядчим органом на укладення до відповідного обласного, Мінського міського органу юстиції,які перевіряють відповідність питання, яке виноситься на референдум, вимогамзаконодавства та дотримання порядку утворення ініціативної групи.
2.Питання, запропоноване на місцевий референдум, з урахуванням висновку відповідного обласного, Мінського міського органу юстиціїі складу ініціативної групи реєструються відповідним місцевим виконавчим та розпорядчим органом. Протягом 30 днів з дня звернення за реєстрацією ініціативної групи видається свідоцтво про реєстрацію, зразок підписного листа, а членам ініціативної групи відповідні посвідчення.
3. Якщо виконавчим та розпорядчим органом встановлено, що зібрано необхідну кількість достовірних підписів,ініціативна групаз проведення місцевого референдумустановить заключний акт та подає його до відповідного виконавчого та розпорядчий орган, який передає його до місцевої Ради депутатів.
Рішенняпро призначення обласного, Мінського міського, районного, міського, селищного, сільського референдуму приймається відповідноюмісцевою Радою депутатів,
а рішення про призначення районного референдуму в місті з районним розподілом -міською Радою депутатівне пізніше 30 днів з дня внесення відповідно до вимог ІЧ та інших актів законодавства такої пропозиції (ст. 127 Вибір кодексу РБ).
Рішення, прийнятімісцевим референдумом,підписуються керівником відповідного місцевого виконавчого та розпорядчого органу.
У реєстраціїініціативної групи з проведення місцевого референдумувідмовляєтьсяу разі порушення вимог ВК та інших актів законодавства.
Відмова може бути оскарженау місячний строк у районний, міськийсуд.
Юридична сила рішення, ухваленого референдумом, визначається указом Президента про призначення референдуму. Рішення, прийняті референдумом, можуть бути змінені лише шляхом референдуму, якщо інше не буде визначено референдумом. Якщо виконання рішення, прийнятого референдумом. Потрібно видання будь-якого правового акта, він має бути прийнятий протягом п'яти місяців з дня набрання чинності рішенням, прийнятим референдумом. Юридична сила рішення, прийнятого місцевим референдумом, визначається рішенням місцевої Ради депутатів про призначення референдуму.