План уроку - Синтаксичний розбір складнопідрядної пропозиції - українська мова, уроки

Урок української мови на тему «Схиляння особистих займенників»

Розробила та провела : вчитель української мови та літератури Коновалова Софія Олександрівна

Цільова аудиторія: 8 клас

Тип уроку: урок-практикум

Мета уроку : освітні: продовжити вивчення теми, вчитися правильно схиляти особисті займенники, замінювати іменники в реченні відповідним за змістом займенником, вставляти відповідні займенники, визначати їх відмінок;

Корекційно-розвиваючі: розвивати слухомовне сприйняття, усне мовлення, орфоепію, орфографічну пильність, увагу, пам'ять, мислення.

Виховні: Виховувати вміння слухати вчителя та один одного, акуратність під час листа, інтерес до української мови.

Мовний матеріал : особисті займенники, іменник, відмінок, пропозиція.

Обладнання : дошка, проектор, презентація, таблиця відмінювання особистих займенників.

Перегляд вмісту документа «План уроку "Синтаксичний розбір складнопідрядної пропозиції"»

Урок української мови на тему «Синтаксичний розбір складнопідрядної пропозиції»

Розробила та провела: вчитель української мови та літератури Коновалова Софія Олександрівна

Цільова аудиторія: 10 клас

Тип уроку: урок-практикум

Мета уроку:освітня: Закріпити навички порядку усного та письмового синтаксичного розбору складнопідрядної пропозиції;

Корекційно-розвиваючі: розвивати слухомовне сприйняття, усне мовлення, правильну вимову, увагу, пам'ять, мислення.

Виховні: Виховувати вміння слухативчителі та один одного, акуратність при листі, інтерес до української мови.

Мовний матеріал: синтаксичний розбір, складнопідрядна пропозиція, підрядний союз, підрядна пропозиція, послідовне підпорядкування, однорідне підпорядкування.

Обладнання: дошка, проектор, презентація, індивідуальні завдання на картках.

Хід уроку: 1. Організаційний момент.

Слухатимемо і відповідатимемо на запитання:

- Яке сьогодні число?

- Який сьогодні день тижня?

-Який день тижня був учора?

-Який зараз урок?

ІІ. Мовна зарядка. Робота зі звуком [ч] (слайд 1):

Який сьогодні черговий звук?

Будемо добре говорити:

Синтаксичний аналіз складнопідрядної пропозиції.

Слухайте. Яка тема уроку? (Слайд 2)

Відкрийте зошити, запишіть число та тему уроку.

Цільова установка (слайд 3):

Що сьогодні ми робитимемо на уроці?

Будемо знаходити складнопідрядні пропозиції, розставляти в них розділові знаки;

Робити усний та письмовий синтаксичний розбір складнопідрядних речень.

Актуалізація опорних знань.

Робота за екраном.Будемо слухати і відповідати на запитання:

– Які пропозиції називаються простими?

– Які пропозиції називаються складними?

-Назвіть види складних речень.

- Які пропозиції називаються складносурядними?

-Які пропозиції називаються складнопідрядними?

- З якими пропозиціями ми сьогодні працюватимемо?

2. Робота з планом синтаксичного аналізу складнопідрядної пропозиції (слайд 4).

Пропозиція помети висловлювання(оповідальна, запитальна,спонукальний);

За емоційною забарвленістю (окликувальне, неокликувальне);

Граматичні основипростих пропозицій у складі складної пропозиції;

Знаходженняголовної пропозиціїтадодаткових пропозицій;

визначеннявиду придаткових(визначальні, изъяснительные, обставинні);

Визначеннявиду підпорядкування(однорідне, послідовне, паралельне).

(Учні за пунктами розповідають порядок синтаксичного аналізу складнопідрядної пропозиції)

Робота за екраном Слухайте:

- Які бувають пропозиції щодо мети висловлювання?

- Назвіть види підпорядкування.

3. Аналіз пропозиції (слайд 5).

Прочитайте речення. Що спочатку робитимемо? (вставляти пропущені літери та розділові знаки)

Він часто всп..минал як веч..ром вони пили чай з с..буд як у цей час кружляв сніг за вікном як було т..пло в той день.

- Ця пропозиція проста чи складна?

- Назвіть граматичні основи речення.

– Скільки простих пропозицій входить до складу складної пропозиції?

- за допомогою яких спілок пов'язані прості пропозиції?

- Який це вид пропозиції?

- Назвіть головну пропозицію.

- Назвіть додаткові речення.

- Визначте вид підпорядкування.

- Запишіть пропозицію у зошит. Робитимемо синтаксичний розбір.

(Один учень виконує синтаксичний розбір біля дошки, інші в зошитах)

Закріплення. Робота з пропозиціями (слайд 7):

Знайти складнопідрядні пропозиції, виписати їх, зробити синтаксичний розбір.

Со(?)нце вже зниклоза гор..зонтом але в кімнаті було св..тло від включе(н,нн)ої лампи.

Вода в цей спекотний (пів)день бл..стела і іскрилася осв.

11 Ми вийшли з дому, коли в усіх вікнах погасли вогні.

Хлопці з інт..ресом див..трелі на кішку яка причаїлася в кущах с..рені де с..делі в..робьї.

- що потрібно зробити?

- Які пропозиції ви не виписуватимете? Чому?

- Прочитайте складнопідрядні речення, зробіть їх усний синтаксичний розбір.

Розвиток слухо-мовленнєвого сприйняття.

Робота за екраном.Будемо слухати і повторювати:

Робота з текстом (слайд 9):

Прочитайте завдання: «Знайти у тексті складнопідрядні речення, виписати їх, зробити синтаксичний розбір». Що будемо робити? Послухайте текст.

Зимовий віч..р. З неба тихо падають сніжинки а (в) далеко чути сміх д.. тій. Вони поспішають на гірку яка знаходить(?)ся в с..сідньому дворі.По вулицях йдуть п..ш. Хто(то) н..сет позов(с,сс)тве(н,нн)ую ялинку а хтось н..сет подарунки. У вікнах видно ог..ньки р. рлянд. Всі чекають що ось (ось) настане праз (?)нік що в кожен дім прийдуть рад..сть і волш..бство.

Відповідатимемо на запитання:

- Про що йдеться у тексті?

- У цьому тексті є складнопідрядні речення? Прочитайте їх.

- робитимемо синтаксичний розбір першої складнопідрядної пропозиції усно, а другої складнопідрядної пропозиції письмово – біля дошки та у зошитах.

-Яку тему сьогодні вивчали?

– Що сьогодні робили на уроці?

- Які пропозиції називаються складнопідрядними?

Оцінювання діяльності учнів.

Домашнє завдання – виконати завдання на картках,зробити синтаксичний розбір пропозицій.