План-конспект уроку із суспільствознавства (6 клас) на тему урок - quot; Виховуємо характер - quot,

Вкладення Розмір
konspekt_uroka.doc100.5 КБ
prezentatsiya.ppt837.5 КБ

Цільова аудиторія: 7 клас.

Тип уроку: урок відкриття нових знань.

Підручники та навчальні матеріали, що використовуються:

О.Б. Соболєва, Р.П. Корсун. Суспільствознавство: людина в суспільстві: 7 клас: підручник для учнів загальноосвітніх установ, – М., Вентана-Граф, 2013 р.

Обладнання, що використовується: презентація «Виховуємо характер», документ «А.В. Суворов» (як роздаткового матеріалу), додаток 1, додаток 2, картки визначення груп.

Тема уроку: Виховуємо характер.

Мета уроку: підвести учнів до усвідомлення необхідності самовиховання,

самовдосконалення у формуванні характеру.

Предметні: систематизувати знайомий матеріал, робити логічні висновки, відстоювати свою думку; формувати адекватну самооцінку у учнів, толерантне ставлення до оточуючих;

Особистісні: виявляти зацікавленість у особистому успіху, а й у вирішенні проблемних завдань всією групою; висловлювати позитивне ставлення, виробляти свою життєву позицію щодо світу, людей, себе, свого майбутнього. Метапредметні: вміння організувати навчальну співпрацю з учителем та однолітками, працювати індивідуально та в групі, сприяти розвитку пізнавальних інтересів.

Пізнавальні: розкрити сутність понять темперамент, характер; пошук та відбір необхідної інформації, її структурування, вміння орієнтуватися у різноманітності способів вирішення пізнавальних завдань; вміння знаходити в джерелі головне, аналізувати та робитивисновки

Комунікативні УУД: правильно висловлювати свої думки у мові, поважати у спілкуванні співробітництва партнера і себе, вміння чути і слухати партнера, контролювати дії партнера, надавати у співробітництві необхідну допомогу, вміння точно висловлювати свої думки; з'ясувати, чому відбувається формування характеру людини; показати учням, як можна змінити характер людини;

Регулятивні УУД: уміння працювати у групі, висувати версії, вибирати засоби досягнення мети у групі та індивідуально, уміння узагальнювати, робити висновки, давати аргументовану відповідь, працювати з документом;

Особистісні: усвідомлювати мотивацію вчення, виробляти власні світоглядні позиції, оцінювати свої та чужі вчинки в однозначних та неоднозначних ситуаціях (у т.ч. навчальних), спираючись на загальнолюдські моральні цінності, здобуття учнями досвіду роботи в групах, навичок самоаналізу своєї.

Основні поняття: темперамент, характер, індивідуальність, самовиховання.

I. Організаційний момент:

Вчитель пропонує хлопцям розділитись на групи. В основі розподілу принцип відбору.

ІІ. Вивчення нового матеріалу:

План вивчення нового матеріалу:

1. Темперамент. Типи темпераменту.

2. Характер людини. Риси характеру.

3. Як формується характер людини?

1. Вчитель пропонує хлопцям подивитися на слайд №1 та відповісти, що вони бачать? (хтось каже, що бачить молоду дівчину, хтось – стару).

А чому ми бачимо по-різному? А як ми реагуємо на однакові події?

Теж по-різному? Чому?

Вислухавши відповіді хлопців, підводить їх до висновку про те, що всі люди різні і пропонує з'ясувати: «Чим відрізняються людиодин від одного у своїй поведінці?».

У чому допомагають нам емоції, такими різними і неоднаковими?

Отже, вони допомагають у формуванні особистості, характеру. Ось ми і підійшли до визначення назви нашого уроку "Виховуємо характер". А що буде метою, результатом заняття?

Ціль – як виховувати характер.

слайд №2 Зверніть увагу на перське вислів «Чужий розум можна дізнатися в якусь годину, але потрібні роки, щоб дізнатися чужий характер». Ви, напевно, помічали, що одні люди не соромляться висловлювати свої емоції, інші замкнуті, треті уразливі тощо. Чому так відбувається? Одна з причин цього в тому, що люди мають різні темпераменти.

слайд №3 Визначення темпераменту, розповідь про Гіппократ. До вашої уваги пропонуються різні ситуації. Ваше завдання - розглядаючи ситуації, доповнити кожен тип деталями, що бракують.

Ситуація «Увага, капелюх!»

слайд №4 Сангвінік

слайд №5 Холерік

слайд №6 Флегматик

слайд №7 Меланхолік

слайд №8 Приклад із мушкетерами. Робота з роздавальним матеріалом за групами. (Тортілла, Карабас, П'єро, Буратіно)

По виконанню роботи вчитель разом із учнями обговорює завдання

(Відповідає один або кілька учнів).

Далі вчитель підводить хлопців до розуміння те, що розподіл чотирма типу темпераменту є умовним, переважно переважають змішані типи темпераменту. слайд №9 – заповнити таблицю письмово вдома.

2. Дітям пояснюється, що не лише темперамент впливає на поведінку людини у тій чи іншій ситуації. Тісно взаємопов'язаний із темпераментом характер людини. Вчитель пропонує знайти визначення поняття характеру і записати його в зошит. слайд №10

Разом з учнями робиться висновок, що поєднання чортхарактеру різноманітно і це робить кожну людину неповторною. Вчитель вводить поняття індивідуальність як сукупність особливостей та властивостей, що відрізняють одну людину від іншої. Крім характеру індивідуальність проявляється в інтересах, інтелектуальних особливостях, потребах та здібностях людей.

3. Викладач запитує учнів: «З якою за характером людиною ви

волієте близько спілкуватися? Які риси характеру ви цінуєте у людях?

Вислухавши відповіді, вчитель звертає увагу, що хлопці перераховують

Позитивні риси характеру пояснюють, що риси характеру формуються в людини під впливом батьків, друзів, вчителів. Найближче оточення впливає на людину. Викладач запитує: «Які риси характеру допомогли вам сформувати ваші батьки? Вчителі? Друзі?

Людина може змінити свій характер і в процесі самовиховання. Вчитель пропонує хлопцям роботу з текстом роздаткового матеріалу (додаток 2)

Завдання до тексту: знайти приклади самовиховання знаменитого українського

полководця. Варіанти відповідей обговорюються у групах.

ІІІ. Закріплення вивченого на уроці матеріалу:

Хто і що допомагає нам у формуванні характеру? (відповіді

обговорюються групи). (батьки, друзі, вчителі, самовиховання тощо)

IV. Підбиття підсумків уроку:

слайд №12 повернутися до питань, заданих на початку заняття та відповісти на них (на екрані):

Як розумієте назву теми уроку?

Що може впливати на характер людини?

Чи може людина змінити свій характер самостійно?

Подивіться навколо, ви бачите 4 слова, які повинні являти собою правильну послідовність подій. Кожна група прикріплює 1 листок(вчинок-звичка-характер-доля). Ми самі творці своєї долі.

слайд №13 Рекомендації щодо вироблення характеру

У кожній групі – чистий аркуш. Малюється долоня і на кожному пальці записуються ті якості, які допоможуть виховати характер.

А на завершення уроку розповім вам одну історію: жінці наснився сон, у якому вона звернулася з проханням до Бога. Адже у Бога можна просити все, і вона попросила здоров'я, щастя, успіху, любові і багато грошей. Бог доброзичливо посміхнувся і дав жінці маленьку коробочку.

- І це все? - Вигукнула здивована і розчарована жінка. - Так, це все, - відповів Бог і додав: - Хіба ти не знала, що я роздаю тільки насіння?

Я бажаю, щоб насіння, яке дісталося вам, проросло і перетворилося на такі характери, якими потім ми всі будемо пишатися!

IV. Домашнє завдання: слайд №14

§8 таблиця – письмово Питання 1-6 (усно)

На вибір – написати невеликий твір на тему «Мені в моєму характері хотілося б позбутися…»

Риси характеру людини

Тактовність та ін.

Зібраність та ін

Марнотратність та ін.

З біографії А.В. Суворова.

Олександр Васильович Суворов походив із небагатого дворянського роду. Батько його не спромігся подбати про серйозну підготовку сина і мало звертав уваги на виховання хлопчика. Тільки природні обдарування та невгамовна допитливість завадили Олександру стати «недорослем» зі мізерним багажем поверхневих і безсистемних знань. Навіть самоуком він зумів здобути незмірно більше знань, ніж це було властиво одноліткам-дворянам його кола.

Батько не хотів, щоб Олександр став військовим, тим більше, що дитина не відрізнялася ні здоров'ям, ні гарним становищем.Здавалося б, які тут могли бути мрії про військову службу! Але справа в тому, що батько мав непогану бібліотеку, і особливий інтерес викликали у хлопчика життєпису великих полководців минулого: Олександра Македонського, Ганнібала, Юлія Цезаря. Проводячи цілі дні у бібліотеці батька, Сашко знайшов у цих книгах багату їжу для свого розуму. Він перечитував їх одну за одною і звідусіль вибирав і зберігав у пам'яті крихти корисних відомостей.

Дитяча уява Олександра була вражена картиною військових подвигів. З наполегливістю і наполегливістю, що з'явилися вже в дитинстві, він почав готувати себе до військової діяльності. Це виражалося в цілій системі самовиховання, яку піддав себе десятирічний хлопчик, щоб здійснити свою мрію. Болючий і легко схильний до застуди, він поставив собі за мету загартуватися. Для цього він обливався холодною водою, не одягав теплої сукні, скакав верхи під зливою. Домашні дивувалися дивно дитину, батько між справою читав нотації, намагався відволікти від читання військових книг. Але це, навпаки, тільки сприяло ще більшому самопоглибленню Олександра, посиленню його природної замкнутості і змусило його ще більше пристраститися до обраного ним поприща.