План-конспект уроку Порівняння десяткових дробів
План-конспект уроку
Предмет: математика.
Клас : 5.
Автор УМК: Віленкін Н. Я., Жохов В. І., Чесноков А. С., Шварцбурд С. І. Математика 5 клас: Підручник для загальноосвітніх установ. - М.: Мнемозіна, 2014.
Тема уроку: "Порівняння десяткових дробів".
Тип уроку: відкриття нових знань.
Мета уроку: організувати діяльність учнів зі сприйняття, осмислення та первинного закріплення нових знань та способів діяльності на тему: «Порівняння десяткових дробів».
Завдання уроку:
Навчальна : сформулювати правило порівняння десяткових дробів; сформувати вміння користуватися цим правилом.
Розвиваюча : розвивати логічне мислення, пам'ять, пізнавальний інтерес, продовжити формувати математичну мову, виробляти вміння аналізувати та порівнювати, розвивати навички самоконтролю.
Виховуюча: розвиток допитливості та інтересу до предмета, виховання у учнів навичок навчального праці, формування відповідальності за кінцевий результат, доброзичливого ставлення один до одного.
Плановані результати (УУД):
Предметні: скласти алгоритм порівняння десяткових дробів і навчитися застосовувати його під час вирішення завдань.
Метапредметні:
Комунікативні: вміти з достатньою повнотою і точністю висловлювати свої думки відповідно до завдань і оформляти їх в усній та письмовій формах.
Регулятивні: вміти самостійно формулювати мету уроку за допомогою вчителя та будувати свої дії відповідно до неї, формувати цільові установки навчальної діяльності, вибудовувати алгоритм дій.
Пізнавальні: вміти вибирати і формулювати пізнавальну мету,вміти добувати нові знання з тексту підручника: знаходити відповіді на питання, використовувати пошук та виділення необхідної інформації, аналіз з метою виділення загальних ознак, синтез, як складання цілого з частин.
Особистісні: усвідомити важливість вивчення цієї теми, вміти порівнювати десяткові дроби, формування навичок складання алгоритму виконання завдання.
Обладнання: комп'ютер, мультимедійний проектор, дошка, підручники з математики, презентація до уроку на тему «Порівняння десяткових дробів», роздатковий матеріал.
Зміст уроку:
Організаційний момент (2 хв).
Перевірка домашнього завдання (2 хв.).
Актуалізація знань (3 хв).
Вивчення нових знань та способів діяльності (12 хв.).
Застосування вивченого матеріалу (10 хв).
Фізкультхвилинка (2 хв.).
Самостійна робота (3 хв).
Включення в систему знань та повторення (8 хв.).
Домашнє завдання (1 хв).
Рефлексія (2 хв).
- Подивися, чи все гаразд: книжка, ручки та зошити.
Пролунав зараз дзвінок. Починається урок.
- Здрастуйте, хлопці, сідайте. Хто сьогодні відсутній на уроці? (Називають відсутніх).
- Що вам подобається робити під час уроків математики?
- Отже, хлопці, ми з вами успішно просуваємося у відкритті нових знань у галузі математики. Бажаю вам успіху!
Перевірка домашнього завдання.
- Чи є у вас питання щодо домашнього завдання?
Будинки ви повинні були виконати №1167 та №1168. Тепер поміняйтеся зошитами із сусідом і перевірте правильність виконання домашнього завдання з рішенням на дошці.
8км 907 м = 8,907 км;
б) у центнерах такілограмах:
0,24ц = 0 ц 24 кг;
0,05 ц = 0 ц 5 кг.
(Обмінюються зошитами, перевіряють домашнє завдання у сусіда по парті).
- Молодці, оцініть, будь ласка, роботу сусіда за п'ятибальною шкалою і поставте оцінку в зошит.
Робота провадиться фронтально.
- А тепер згадаємо тему минулого уроку, як вона називалася?(Десятична запис дробових чисел).
- Дайте визначення десяткового дробу.(Будь-яке число, знаменник дробової частини якого виражається одиницею з одним або декількома нулями).
3,1 3,91 3, 278 3,2 3,001
- Що записано на дошці?(десяткові дроби)
- Що ви можете про них сказати?(Це десяткові дроби, ціла частина в цих дробах дорівнює 3, дробова частина різна).
- Запишіть дроби в порядку зростання, двоє біля дошки решта в зошиті.
- Що у вас вийшло?(Називають свої варіанти виконання завдання).
- Які труднощі у вас виникли? У чому труднощі в тих хлопців, хто не має відповіді? (5) Не змогли вирішити завдання нового типу.
- У чому скрута в тих, хто записав рішення?(Не можемо точно сказати яке рішення правильне).
- Яку мету ми можемо поставити собі на сьогоднішньому уроці?(Мета нашого уроку навчитися порівнювати десяткові дроби).
- Отже, хто мені може сформулювати тему сьогоднішнього уроку?(Порівняння десяткових дробів).
- Запишіть тему нашого уроку: «Порівняння десяткових дробів».
- Які складнощі та помилки можуть бути при виконанні аналогічних завдань? Як їх можна виправити?
Вивчення нових знань та способів діяльності.
- Давайтеразом спробуємо розібратися, як порівнюються десяткові дроби, попрацюємо з такими прикладами:
а) 2,1 та 12,1; б) 2,1 та 2,3;
в) 2,11 та 2,14; г) 2,11 та 2,4.
- Спробуємо докладно розібратися з кожною парою дробів.
- Які є думки щодо порівняння першої пари чисел?
- Правильно, кількість цілих у другого дробу більша, ніж у першої, отже, 12,1 > 2,1.
- Який висновок можна зробити?(Спочатку дивимося на кількість цілих. Більше буде той дріб, у якого більше цілих).
- Друга пара дробів. Як їх порівняти? (5) Порівнюємо спочатку цілі частини.
- Правильно, цілих однакова кількість, але десятих у другої дробу більше, ніж у першої, значить, 2,1 (Якщо цілих однакова кількість, дивимося на десяті, більше буде той дріб, у якого десятих більше).
- Третя пара дробів. Як порівняти? (5) Якщо цілих і десятих однакова кількість, значить, дивимося на соті, більше буде той дріб, у якого сотих більше.
- Молодці. Значить, який дріб буде більшим?
- Насправді, вже стало зрозуміло, що якщо сотих однакову кількість, то дивимося на тисячні і т.д.
- А як порівняти 2,11 та 2,4?
- Цілком вірно деякі з вас помітили, що у числа 2,4 кількість десятих більше, ніж у числа 2,11, отже, 2,4 > 2,11.
- Давайте спробуємо переконатися в цьому, щоб не було сумнівів.
- Які дроби ми вміємо порівнювати?(Звичайні дроби)
- Правильно, звичайні, але чи будь-які?(Ні, тільки з однаковими знаменниками).
- Правильно, тільки з однаковими знаменниками.
- Як би нам застосувати наші знання у цьому прикладі?(Зрівняти кількістьзнаків після коми).
- Молодці, можна записати число 2,4 як 2,40 і порівняти за вже знайомим правилом числа 2 40/100 та 2 11/100. Очевидно, що перше число більше.
- Отже, ми з вами розібрали всі можливі випадки порівняння десяткових дробів.
- Давайте ще раз сформулюємо правило:(Для того, щоб порівняти два десяткові дроби, потрібно спочатку порівняти кількість цілих, більше буде той дріб, у якого цілих більше, якщо цілих у них однаково, то порівнюємо кількість десятих і так далі).
- А тепер давайте перевіримо, чи не припустилися ми помилок при порівнянні дробів. У цьому нам допоможе підручник. Відкрийте підручник на сторінці 185 та прочитайте параграф «Порівняння десяткових дробів».
5.Застосування вивченого матеріалу.
- А тепер спробуємо застосувати наші нові знання на практиці.Виконуємо №1175. Прочитайте завдання. Одна людина вирішує біля дошки, а решта у себе в зошити.
№1175.Порівняйте числа:
85,09 та 67,99;(85,09 > 67,99);
55,7 та 55,7000;(55,7 = 55,7000);
0,908 та 0,918;(0,908
7,6431 та 7,6429;(7,6431 > 7,6429);
0,0025 і 0,00247.(0,0025 0,00247).
- У всіх так вийшло? Молодці! Тепер приступимо до виконання №1176. Першу частину завдання одна людина вирішує біля дошки, а решта у себе в зошиті.
№1176.Розставте в порядку зростання числа: 3,456; 3,465; 8,149; 8,079; 0,0025 та 0,00247. А числа 0,0082; 0,037; 0,0044; 0,08; 0,0091 розставте в порядку зменшення.
(0,453; 3,456; 3,465; 8,079; 8,149).
- А зараз я вам пропоную попрацювати в парі. Виконайте другу частину завдання, промовляючи рішенняодин одному.
(0,08; 0,037; 0,0091; 0,0082; 0,0044).
Давайте трохи відпочинемо.
Піднімає руки клас - це «раз».
Повернулась голова - це «два».
Руки вниз, вперед дивись - це «три».
Руки в сторони ширше розгорнули на «чотири»,
З силою їх до рук притиснути - це «п'ять».
Усім хлопцям треба сісти - це «шість».
- Перевіримо, чи навчилися ви порівнювати десяткові дроби. Наступне завдання
вирішуватимемо за варіантами, до дошки від кожного варіанта будуть викликані учні.
I варіант. II варіант.
12,567 та 125,67; 4,199 та 4,2;
7,399 та 7,4; 18,342 і 183,42;
0,0091 та 0,01. 0,02 та 0,0045.
- Перевіримо результат за зразком. Якщо все вирішено правильно, ставимо собі 5 балів, якщо правильно вирішено два приклади, ставимо собі 4 бали, за один правильно вирішений приклад ставимо собі 3 бали.
- Підніміть руки, у кого все правильно?
- Хто припустився помилки при виконанні завдання?
- Де допустили помилки?
№1172. Напишіть десятковий дріб:
а) з чотирма знаками після коми, що дорівнює 0,87.(0, 8700)
б) з п'ятьма знаками після коми, що дорівнює 0,541.(0, 54100)
в) з трьома знаками після коми, що дорівнює 35.(35, 000)
г) з двома знаками після коми, що дорівнює 8,40000.(8,40)
№1173.Приписавши праворуч нулі, зрівняйте число знаків після коми в десяткових дробах: 1,8; 13,54 та 0,789.
(1,800; 13,540; 0,789).
№1174. Запишіть коротше дробу: 2,5000; 3, 02000; 20, 010.
- Отже, подивимося, яку закономірність випомітили при виконанні № 1172-1174? (5) Якщо в кінці десяткового дробу приписати або «відкинути» нулі, то вийде дріб, рівний даної).
Запишіть домашнє завдання: п. 31 №1200-1202.
Номери, аналогічні, виконаним у класі.
- Підходить до завершення наш урок, настав час підбити підсумки.
- Про що ми сьогодні говорили?
- Яку мету ми поставили на початку уроку?
- Чи досягли ми цієї мети?
- Чи все було зрозуміло, чи всі встигли?
- А зараз я вам пропоную закінчити пропозицію.
-Я Сьогодні зрозумів ...
-Я Сьогодні навчився ...
-Мені не сподобалося.
- Урок закінчено! Ви всі молодці! Дякую за роботу!