План-конспект уроку з літератури (7 клас) на тему Урок літератури з повісті Н
Урок на тему "Моральний образ Тараса Бульби та його товаришів-запорожців".
| Тарас Бульба | 29.36 КБ |
Тема: Моральний образ Тараса Бульби та його товаришів-запорожців.
Мета уроку: виявлення якостей характеру головного героя та запорізьких козаків.
Освітні: поглибити первісне сприйняття образу Тараса, формувати уявлення про складність та багатогранність характерів героїв, актуалізувати знання про таке поняття, як товариство, героїзм та патріотизм; вдосконалювати навички роботи з текстом та вміння порівнювати та узагальнювати;
Виховують: виховувати почуття патріотизму та національної гордості, почуття товариства; допомогти усвідомити цінність спільної діяльності; сприяти розвитку вміння спілкуватися між собою.
Епіграф до уроку: “Писати треба стисло, розповідати неодмінно
про сильні людські переживання, гострі ситуації та яскраві характери.” (Джек Лондон)
I. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація знань.
Сьогодні на уроці ми продовжуємо роботу над історичною повістю М.В.Гоголя «Тарас Бульба», події якої переносять нас у суворе 16 століття, коли загарбники терзали Україну та на захист своєї Батьківщини піднявся весь український народ. Ви познайомилися з образом головного героя повісті та його синів, багато чого дізналися про них та про роль Запорізької Січі у національно-визвольній боротьбі українського народу.
1. Тема твору М. У Гоголя «Тарас Бульба»:
а) історія сім'ї Тараса;
б) побут та звичаї Запорізької Січі;
в) героїчна боротьба українського та українського народів із польськоюшляхтою.
2. Сенс життя старого Тараса полягає у:
а) у вихованні гідних синів;
б) захист рідної землі;
в) підтримці традицій Запорізької Січі.
3. Якого роду літератури належить повість «Тарас Бульба»?
4. Хто у творі М. В. Гоголя є центральною фігурою?
5. Який художній прийом використовує М. У. Гоголь до створення образів братів?
6. Кого зі своїх синів Тарас назвав «мазунчиком»?
7. Степ для козаків уособлював собою:
а) дикі поля для хліборобства;
б) роздолля, волю та гульбу;
в) милу серцю батьківщину.
8. Яке основне заняття мешканців Запорізької Січі у мирний час?
в) дипломатична діяльність.
9. Як пояснюється значення назви «Запорізька Січ»?
а) від назви міста Запоріжжя;
б) за порогами Дніпра та засіки;
в) запороти та засікти козака за невиконання законів.
10. Скільки разів Остап закопував свій буквар?
3. Звернення до ілюстрацій А. Герасимова, П. Соколова, І. Кібрика. (Слайди 6-9)
- Які епізоди відображені на ілюстрації? Підберіть до них заголовки тексту повісті.
ІІІ. Постановка проблеми. Формулювання теми уроку.
1. Звернення до епіграфу.
Епіграфом до уроку я взяла слова Джека Лондона: «Писати треба стисло, розповідати обов'язково про сильні людські переживання, гострі ситуації та яскраві характери.»
- Як ви розумієте цей вислів? (Радить писати коротко, але про найголовніше, про те, що хвилює людей, про їхні почуття, переживання, героями повинні бути сильні, непересічні особистості, щоб хотілося рівнятися на них, бути схожими на них.)
- Кого ви можете віднести до таких яскравих характерів із нещодавно вивченоїпоеми Лермонтова? З оповідання Джека Лондона «Кохання до життя»?
- До кого в гоголівській повісті застосовується це визначення «яскравий характер»?
- Про що йтиметься на уроці? Сформулюйте тему уроку.
2. Самостійне формулювання теми уроку.
(«Моральний образ Тараса Бульби та його товаришів-запорожців».)
Основні питання, які ми маємо вирішити: 1) Чи можна Тараса Бульбу вважати яскравою, сильною особистістю? 2) Що вважає головним у житті? 3) Яким постає в «гострій ситуації» – у бою?
- Що вже знаєте про героя? Яка думка склалася про неї?
(Оповідання про Тараса Бульбу).
- З якого боку він нам уже розкрився?
– Що вплинуло на його характер, поведінку? (Добре, важкий час.)
Висновок: Тарас – образ складний, суперечливий і водночас напрочуд цілісний і закінчений. – Це жива, реальна людина зі своїми плюсами та мінусами. Тарас різкий, грубуватий, а то й просто грубий, упертий, крутий; іноді його завзятість межує із самодурством і жорстокістю. Тарас Бульба безсердечний щодо дружини. Це, звісно, викликає почуття протесту. Він любить свою батьківщину, цінує людей мужніх, сміливих та відважних. Любить своїх синів.
- Отже, ваша думка про головного героя неоднозначна. Через що розкривається людина? Його характер? (через вчинки, мови).
- Які вчинки людини показують її справжню сутність? (вчинки в екстремальних ситуаціях, перед смертю, коли людина стоїть перед моральним вибором).
- Звернемося до 9 розділу, який малює бій під Дубном. Подивимося, як розкривається характер героя у бою, у вирішальній битві запорізьких козаків. Наше основне завдання – зрозуміти, у чому ж бачили сенс життя запорізькі козаки, які якості характеру виявляють та які моральні урокиподає нам повість.
ІІІ. Пошук розв'язання навчальної задачі – відкриття нового знання.
1 Вибіркове читання та аналіз 9 глави.
- Які події відбуваються на початку глави? Що нового дізналися з неї про Тараса Бульбу?
(Товариші одноголосно обирають Бульбу своїм отаманом. «Немає з нікого рівного йому в доблесті», - кажуть козаки.)
- Подивимося, а який же Тарас Бульба у ролі полководця.
- Одним із засобів створення характеристики літературного героя є його висловлювання. Найбільш яскравим висловлюванням Тараса є його слова, звернені до козаків перед початком бою, - про товариство.
2. Виразне читання уривка – мови Тараса Бульби про товариство. Розмова:
- Чому він вимовляє цю промову?
(бачить, що козаки засмутилися після того, як розділилися, хоче підняти їхній бойовий дух, хоче також висловити все, що накопичилося в його душі.)
Тарас ніби розмірковує вголос, ділиться потаємним із людьми, яких дуже цінує. Він переконаний, що козаки, що зібралися довкола, зрозуміють його, розраховує на силу товариства, що полягає в єдності думок.
- Яким почуттям пронизана Тарасова мова? (любов'ю до батьківщини, готовністю захищати її, упевненістю, що його товариші єдині у своєму прагненні.)
- Що було головного у промові Бульби? У яких словах міститься головна думка мови?
Прочитайте фрагменти, у яких відбито громадянська позиція Тараса.
(«немає зв'язок святіше товариства», «таких, як в українській землі, не було таких товаришів», «так любити, як українська душа, ніхто не може»).
- Яким постає Тарас Бульба? (глибоко вірить у товариство, нещадним до ворога, патріотом своєї батьківщини. Його заповітна мрія – звільнити рідну землю від чужоземного гніту. З глибокимпрезирством і ненавистю ставиться до тих, хто не дбає про інтереси рідної землі, до тих, хто зраджує її.)
3. Звернення до ілюстрації Є.А.Кібрика, яка зображує Тараса під час виступу перед козаками. (Слайди 10-11)
- Яким зображений Тарас? (з високо піднятою рукою, вираз його обличчя суворо. Жест оратора свідчить про те, що Тарас хоче підняти бойовий дух козаків, закликати їх до подвигів і водночас ніби загрожує комусь.)
- Як описується початок бою? (Виразне читання епізоду).
- З якою метою? (Щоб яскравіше, повніше показати весь жах того, що відбувається - війну, що несе безліч смертей.)
5. Аналіз епізоду "Бій під Дубно".
- Назвіть імена героїв Січі. (Слайд 12). (Мосій Шило, Кукубенко, Степан Гуска, Бовдюг, Балабан.)
Прочитайте епізоди, присвячені справам та подвигам цих героїв.
(Виразне читання епізодів героїчної битви та загибелі козаків.)
– На яких героїв схожі козаки? (Гоголь надає їм подібність із билинними богатирями: також б'ються за рідну землю, за віру.) - Які якості характеру виявляють у бою? (Виявляють мужність, стійкість, героїзм.)
- Що рухає ними? Яка сила? (Любов до рідної землі.)
- Зверніть увагу, які слова вимовляють перед смертю козаки. Вмираючи, людина думає про найголовніше у житті. Про що думають вони?
(Прості слова прощання гоголівських героїв говорять про те, що сенс життя запорожців укладений у подвигу в ім'я великої мети. Вмирають із вірою, що переможуть. Гордо, щиро, з любов'ю думають вони про землю.)
- Любов до Батьківщини – це та святиня, без якої людина не може жити. Послухайте вірш І. Кобзєва, де він пише про традиції донських козаків, і скажіть, як він перегукується з повістю Гоголя.
6. Читання вірша І. Кобзєва.
Козаки сядуть на колоди У тихі донські вечори,- І неспішно пісня оповідає, Як іде військо на ворога, як один лихий козак тужить,
Бо немає коня у козака.
Тут велить йому молода дружина:
"Ти заклади мене та купи коня, Ворогів виженеш - мене викупиш".
Пам'ятаю, проймало аж до тремтіння, - Геть, як треба діло розуміти: Батьківщина рідної дружини дорожче, Батьківщина улюбленіше, ніж мати! Знати у козаків доля така, Кривні звичаї свої : Козаки співають про батьківський край Чаще, ніж про ласкаву любов... (І. Кобзєв)
– Що їх зближує? Яка головна думка вірша?
(Об'єднує ці твори ідея захисту своєї Батьківщини. Згадаймо: у повісті козаки гинуть у бою, але останні слова їх: “Нехай славиться до кінця століття українська земля!”)
Тема любові до батьківщини – це вічна тема. Автор показав, як треба любити свою батьківщину.
6. Розмова. Звернення до слайдів 13.
- То про що ж розповідається в повісті? Яка її тема? Дати коротку відповідь.
( Про героїчні подвиги запорізьких козаків, про їхню мужність і непохитність у боротьбі за рідний край, розповідь про цілий народ, про його могутні сили.)
Тема твору: героїчна боротьба українського народу за своє національне визволення).
– А яка основна ідея твору? Заради чого боролися козаки?
(Ідея - любов до батьківщини, готовність віддати все за благо і щастя вітчизни.)
- Невипадково В.Г. Бєлінський назвав повість Гоголя «поемою про любов до батьківщини».
- Повернемося до образу головного героя. Як поводиться Тарас Бульба в битві під Дубном?
(Як досвідчений воїн, вмілий полководець).
- У якому епізоді особливо відчувається повага та довіра до Тараса з боку козаків?
(«Невстиг сказати Голокопытенко, скаче Вовтузенко...»)
– Для козаків Тарас – символ мужності, героїзму, товариства.
— З якими словами Тарас звертається до козаків, намагаючись підбадьорити їх?
- Чому Тарас звертається до козаків тричі? У яких творах трапляється такий прийом? (Трьохразовий повтор у усній народній традиції носить характер магічного заклинання. У зверненні Тараса ми відчуваємо намір убезпечити товаришів від біди, вдихнути в них нові сили.)
- Цей вислів Тараса став народною приказкою, афоризмом. Як ви розумієте його зміст? (його ми вимовляємо, коли говоримо про високий моральний дух людей.)
- Що випробовують козаки після таких слів? (Бачають, що їхній отаман ще бадьорий, і в них самих вливаються сили.)
- Тобто слова Тараса допомагають козакам знову йти єдиним устроєм.
- Чим закінчилася битва під Дубном для запорожців, для Тараса, Остапа та Андрія?
Про це мова попереду.
IV. Відтворення нового знання. Самоконтроль та самооцінка здобутого знання.
7. Звернемося до епіграфу уроку та питань, поставлених на початку уроку.
- Чи змінилося ваше уявлення про головного героя? Чи можна Тараса Бульбу зарахувати до яскравих, сильних особистостей? Доповніть його характеристику. Як ви його побачили?
(Він чудовий воїн, мужній і винахідливий. Він виділяється з лав запорожців своєю далекоглядністю, знанням ворога – тими якостями, які найбільше потрібні козацькому отаманові.)
Сформулюйте та запишіть у зошит характерні риси Тараса Бульби. (1.Любов до батьківщини і ненависть до ворогів; 2.Непохитність, сила духу, беззавітна хоробрість; 3.Прямота і суворість характеру; Почуття товариства.)
Звернення до слайду 14 «Характерні риси ТарасаКартоплі».
- Моральна сила Тараса - у його незламній вірі через товариство і в любові до своєї батьківщини. Почуття любові до батьківщини виявляється сильнішим за страх смерті, саме це почуття надихає Тараса Бульбу та його товаришів на подвиги.
V. Підсумок уроку. Рефлексія.
Отже, Н.В. Гоголь, зображуючи військові події епохи Запорізької Січі 16 -17 століть, висуває особистостей сильних, мужніх, самовідданих, звиклих до битв, битв і готових захищати свою Батьківщину. Головна цінність таких людей – почуття віри та патріотизм.
– Які відкриття ви зробили сьогодні на уроці?
– Що було цікаво?
- Про що змушує задуматися повість Гоголя?
Б'ються, люблять батьківщину, вірять,
Немає уз святіше товариства. Патріоти.
VI. Домашнє завдання.
1) Написати невелику розповідь про запорозьких козаків, включивши оцінку подій.
2) Перечитати останні розділи повісті, озаглавити їх.
3) Підготувати виразне читання епізодів: «Смерть Андрія», «Смерть Остапа», «Загибель Тараса Бульби».