Предмет - Витоки

Цілі:

  • Організувати діяльність для розширення знань учнів про професії столяра та тесляра.
  • Формувати навички шанобливого ставлення до людей праці.

Завдання:

  1. Познайомити з працею теслярів, їх інструментами, секретами теслярської майстерності.
  2. Ознайомити із прикрасами української хати.
  3. Розвивати якість колективної роботи, уміння працювати у групах.
  4. Виховувати повагу до праці теслі, почуття гордості за українських майстрів по дереву, за свою малу батьківщину.

Хід уроку

1. Підготовчий етап. Приєднання.

Мені приємно розпочати урок «Витоки». Я рада вас вітати. Бачити ваші зацікавлені погляди, посмішки. Це вселяє в мене добру надію, що в нас все вийде. Бажаю успіхів!

2. Вступна розмова.

А) Яку тему ми вивчаємо з вами під час уроків «Витоки»? (Праця земна)

З якою працею людей ми вже познайомилися?

(орач,ткаляча, говорили про розведення свійських тварин)

Назвіть сучасні назви цих професій (агроном, кравець, швачка )

Б) Слухаємо звуки та дивимося на ілюстрацію

(Звуки сокири та пили ілюстрація хати)

Про що ви подумали? Пов'язані звуки та ілюстрація? (так)

Яким чином? (пила та сокира потрібні при будівництві будинку.)

Людям якої професії це потрібно? (будівельник, тесляр )

Відгадайте загадку: «Кланюється, кланяється, прийде додому, розтягнеться» (сокира)

Чому саме сьогодні я загадала вам цю загадку? (Вони використовують цей інструмент у роботі частіше за інших, це головне знаряддя праці для тесляра)

3. Тема уроку.

Назвіть тему уроку (майстри-теслярі).

Значить, мета уроку яка буде? (Дізнатися про їхню працю, про інструменти, які вони використовують у роботі, секретами теслярської справи, з ще однією працею земною).

План роботи

а) про професію б) дерев'яні будівлі в) професія тесляра в сучасному житті

4. Історія.

У давнину в селянських сім'ях теслярській майстерності навчали хлопчиків з раннього віку. І освоювалася ця майстерність, хлопці, з сокирища (вчитель показує сокиру). Перший іспит, який складав підліток – змайструвати сокирку та насадити сокиру. Брався сухий березовий плашок і починалася робота. Не відразу виходило, інший кілька заготовок зведе, перш ніж гарне сокир зробить. А потім сокиру треба насадити, розклинити, щоб не злетів, та осколком скла сокирку зачистити. Та наточити сокиру на мокрому точилі.

Відкриємо підручник с.65 і познайомимося з працею майстрів-теслярів.

Що будували із дерева? Чому людям подобалися дерев'яні будинки?

Який етап уроку виконали?

(набір листівок від поїздки)

На Вологодській області на Новий рік, де були з вами? (Семенкове)

Чи бачили будівлі майстрів-теслярів? Розмова про екскурсію.

А у нас у місті є дерев'яні будинки? Розмова.

У місті є верстатобудівний завод із переробки деревини вул. Залінійна

Який етап уроку завершено?

Гра.

Слова для вибору:працьовитість е,досвід, лінощі,відповідальність, хитрість,доброта, агресія,смікалки, заздрість, хитрість,кохання.

Після гри діти відповідають на запитання:

  • Чому майстер не повинен бути злим?
  • Що таке заздрість і чому вона не потрібна майстру?
  • Навіщо теслярі потрібне кохання?
  • Що він може любити у роботі?
  • До чого ставиться з коханням?

- Вслухайтеся:доброта, любов, краса. Отже, тесляр працює душею, як і будь-який інший майстер.

6. Робота в зошити.

Попрацюйте в парах і дайте відповідь на питання с.15.(зелений олівець)

Час 5 хвилин потім перевірка.

Чи легко було в парі працювати? Швидко домовились?

Робота у четвірках.

Ви вже знаєте, що теслярі працюють не поодинці, а працюють групою,артілью. Кожна четвірка- артіль. У ній є лідер – найдосвідченіший тесляр. Артель запрошується на будівництво будинку. Майстрам-теслям необхідно зібрати теслярський інструмент.

Час – 7 хвилин. Експертна оцінка.

На чию думку ви прислухалися?

7. Підсумок уроку.

– Сьогодні ми познайомилися з працею теслярів, їхніми інструментами, секретами теслярської майстерності, насилу земною.

Дітям пропонується відповісти на запитання:

Чи є у вашому роді люди, пов'язані з теслярською майстерністю?

(Раніше на Русі теслярська справа була справою кожного. Основними вміннями володіли всі. Розрізнялися лише рівнем майстерності: зрубати хату міг майже кожен чоловік. Якихось особливих секретів тут не таїли. Але збудувати храм, терем, млин і зробити це на високому художньому рівні могли мало хто.

Який етап уроку завершено?

Ресурсне коло( у колі стоять діти центральної колонки, інші слухають дома)

Наші прадіди заповідали нам будувати своє життя без зла та ворожнечі. Що для цього ми можемо зробити? Як виконати їхній завіт?

Діти, передаючи по колу паперову сокиру, висловлюються: «Здійснювати добрі вчинки, любити близьких, допомагатистаршим і т.д.

Я дякую вам за роботу і бажаю миру та злагоди у ваших будинках та у ваших душах.

Рефлексія (я дізнався, я запам'ятав, мені цікаво…)

Кому сподобалася ця професія, яка зацікавила?

– Що нове сьогодні відкрили для себе?

Домашнє завдання знайти і пояснити прислів'я про теслярську справу.