Презентація на тему Оксиди на службі у людини
Подібні презентації
Презентація по предмету "Творчі проекти" на тему: "Оксиди на службі у людини». Урок 2. Захист творчих проектів на тему «Оксиди та їх застосування» Мета уроку: 1. Узагальнити та поглибити знання: 1. Узагальнити.". Завантажити безкоштовно та без реєстрації. - Транскрипт:
1 «Оксиди на службі в людини».
2 Урок 2. Захист творчих проектів на тему «Оксиди та їх застосування» Мета уроку: 1. Узагальнити та поглибити знання: 1. Узагальнити та поглибити знання: - про будову, фізичні та хімічні властивості оксидів. - про широкий спектр практичного застосування оксидів. 2. Продовжити формування умінь встановлювати причинно-наслідкові зв'язки між будовою речовин та їх властивостями. речовин та їх властивостями. 3. Використовуючи міжпредметні зв'язки, формувати в учнів цілісне сприйняття навколишнього світу. 3. Використовуючи міжпредметні зв'язки, формувати в учнів цілісне сприйняття навколишнього світу. 4. Розвивати в учнів образне, критичне мислення, здатність до рефлексії. 4. Розвивати в учнів образне, критичне мислення, здатність до рефлексії.
3 Хід уроку I. Організаційний етап – 2 хв. II.Актуалізація знань – 3 хв. Повторення класифікації, фізичних та хімічних властивостей оксидів (фронтальне опитування). III. Мотивація до застосування знань – 3 хв. Теоретична та практична значущість хімічних знань. IV. Застосування знань. Захист проектів за напрямами. Відповіді на запитання опонентів. V.Контроль засвоєння знань. Диференційований тест VI. Домашнє завдання
4 Проект інформаційний. «Від старовинної назви до сучасної». В усі часилюди по можливості намагалися прикрасити своє житло. Ця традиція склалася ще доісторичну епоху. Первісні художники залишили на стінах печер численні зображення тварин та сцен із життя. У всі часи люди по можливості намагалися прикрасити своє житло. Ця традиція склалася ще доісторичну епоху. Первісні художники залишили на стінах печер численні зображення тварин та сцен із життя. Найперші малюнки виконані найдавнішим барвником – сажею. А вже 30 тис. років тому нашим предкам були відомі крейда та охра. Найперші малюнки виконані найдавнішим барвником – сажею. А вже 30 тис. років тому нашим предкам були відомі крейда та охра. Приблизно 6 тис. років тому митці почали застосовувати як пігменти малахіт, лазурит, кіновар, потім до них додалися також свинцеві білила, сурик, умбра. Приблизно 6 тис. років тому митці почали застосовувати як пігменти малахіт, лазурит, кіновар, потім до них додалися також свинцеві білила, сурик, умбра. Усі ці назви старовинні, вони несуть у собі відбиток жодного століття. Основу багатьох пігментів (від латів. pigmentum – фарба) становлять оксиди металів – Fe, Zn, Pb, Ni, Cu тощо. Усі ці назви старовинні, вони несуть у собі відбиток жодного століття. Основу багатьох пігментів (від латів. pigmentum – фарба) становлять оксиди металів – Fe, Zn, Pb, Ni, Cu тощо.
5 I. Забруднення атмосфери токсичними сполуками небезпечне не тільки для здоров'я тварин і людини, воно загрожує руйнуванням та витворами мистецтва. Наприклад, темніє поверхня картин, написаних олійними фарбами, білим пігментом у яких служать свинцеві білила.
6 Причина цього явища – реакція основного карбонату свинцю (II) з атмосферним сірководнем, що призводить до утворення сульфіду.свинцю (II) – з'єднання чорного кольору.
7 Як повернути картинам старих майстрів їхній первісний вигляд ? Вирішенням проблеми повернення фарбам старих майстрів первісного виду займаються професіонали – реставратори, які добре знають хімію. Але можна спробувати вирішити цю проблему нам.
8 В основі старіння фарби лежать хімічні властивості свинцевих білил, які являють собою дигідроксокарбонат свинцю: Pb 3 (OH) 2 (CO 3 ) 2. Під дією сірководню, що знаходиться в повітрі, свинцеві білила перетворюються на чорний сульфід свинцю, тому картини Pb 3 (OH) 2 (CO 3 ) 2 + 3H 2 S = 3PbS + 4H 2 O + 2CO 2 чорний осад
9 Білий колір фарб темніє, і сприйняття кольору картини стає зовсім іншим. Звичайний пероксид водню дозволяє перевести сульфід свинцю чорного кольору в сульфат свинцю білого колір PbS + 4H 2 O 2 = PbSO 4 + 4H 2 O
10 Свинцеві білила під дією сірководню темніють. Виникла необхідність знайти інший пігмент, який би не темнів під дією H 2 S. Виникла необхідність знайти інший пігмент, який би не темнів під дією H 2 S. З 1850 був налагоджений випуск цинкових білил (ZnO), а з 1920 титанових білил (TiO 2 ), які у присутності сірчистих з'єднань не темніють і колірна гама картин не змінюється. При взаємодії оксиду цинку з сірководнем утворюється сульфід цинку, який має білий колір: ZnO + H 2 S = ZnS + H 2 O білий осад білий осад
12 Які хімічні процеси лежать в основі явищ, що спостерігаються? Спробуємо вирішити цю проблему. Насамперед, потрібно зрозуміти, що собою являє «селитрана» кислота. Відразу спадає на думку назва «чілійська селітра», поклади якої знаходяться в Чилі (це згадали географію). Чилійська селітра – це сільазотної кислоти, тобто нітрату натрію. Отже, «селетраною кислотою» може бути лише азотна кислота.
13 Срібло реагує з азотною кислотою з утворенням нітрату срібла: Ag + 2HNO 3 AgNO 3 + NO 2 + 2H 2 O Розчин нітрату срібла є безбарвним. Якщо намалювати квіти таким розчином на білій шовковій тканині, то малюнок буде безбарвним. Під скляним дзвоном спалюємо сірку: S + O 2 = SO 2 утворюється оксид сірки (IV), який має відновлювальні властивості. Що може статися з малюнком?
14 SO 2 + NO 2 + H 2 O = H 2 SO 4 + NO 2AgNO 3 + H 2 SO 4 = Ag 2 SO 4 + 2HNO 3 Квіти, намальовані на білому шовку проявляються, оскільки за контуром випаде темний осад сульфату срібла.
16 Випадання кислотних дощів на даний час стало поширеним явищем і призвело до істотної зміни екології цілих регіонів.
17 Дощова вода в природних умовах нейтральна або має слабокислий характер (слабомінералізовані опади, що знаходяться в рівновазі з вуглекислим газом при його середніх концентраціях в атмосфері, мають pH 5,6). В останні роки середньорічні значення pH опадів досягли значення 4,1-4 3. У промислових районах кислотність дощової води ще вища.
18 Внаслідок випадання кислотних дощів погіршуються поживні властивості ґрунту та продуктивність сільськогосподарських рослин, руйнуються не тільки металеві конструкції та споруди (підсилюється корозія), а й багато історичних пам'яток. Щоб зберегти пам'ятки культури для майбутніх поколінь, необхідно підвищити їхню стійкість до кислотних опадів. З цією метою їх покривають пастою, що складається із суміші гідроксиду барію та карбаміду. Перевірте ефективність захисної пасти на досвіді. Які хімічні реакції зумовлюють захиснийефект? Чому до складу пасти входить суміш, а не одна речовина? Експериментально підтвердьте свої припущення.
19 Пам'ятники з мармуру, вапняку, граніту, гіпсу під дією фізичних і хімічних агентів довкілля поступово руйнуються. Внаслідок цих впливів з'являється пористість верхнього шару, тріщини. Особливо реакційно здатні до карбонатних сполук: Особливо реакційно здатні до карбонатних сполук: SO 2, NO 2, HCl, CO 2 .
20 *** Реставрація пам'ятників включає насамперед зняття забруднень, зміцнення тріщин та захист від подальших руйнувань. Для очищення від бруду використовують трилон Б, антисептик, воду. Для видалення плям іржі використовують щавлеву, плавикову, лимонну кислоти. Для зміцнення тріщин і пір використовують флюатування: MgSiF 6 + 2CaCO 3 = 2CaF 2 + MgF 2 + SiO 2 + CO 2 Для запобігання скульптур від атмосферних впливів застосовують різні пасти.
21 *** Поверхню пам'яток культури покривають сумішшю гідроксиду барію та карбаміду не випадково. В атмосфері завжди присутня вода, яка розчиняє гідроксид барію і при цьому відбувається хімічна реакція: (ОН) 2 + CO(NH 2 ) 2 = BaCO 3 + 2NH 3
22 Утворюється нерозчинний карбонат барію у вигляді тонкої суспензії. У складі кислотних опадів поряд з іншими речовинами входить і сірчана кислота H 2 SO 4. В результаті взаємодії карбонату барію з сірчаною кислотою утворюється осад сульфату барію, який не розчиняється в кислотах і захищає мармур від подальшої руйнації: BaSO 4 + Н 2 СОз
23 Якщо використовувати заздалегідь підготовлений карбонат барію (BaCO 3 ), то захист приречений на невдачу, оскільки він не матиме необхідної дисперсності. При цьому утворюються великі кристали, які будутьмати погану здатність, що криє, і захист пам'ятників від кислотних опадів не буде забезпечений належним чином.
24 Резюме: На уроці ми розглянули один із найважливіших класів сполук «Оксиди», який, як ми переконалися, відіграє значну і різноманітну роль у нашому повсякденному житті, у художній творчості, будівництві, у різних галузях промисловості, в екології. На уроці ми розглянули один із найважливіших класів сполук «Оксиди», який, як ми переконалися, відіграє значну і різноманітну роль у нашому повсякденному житті, у художній творчості, будівництві, у різних галузях промисловості, в екології. Метод проекту дозволив учням набути досвіду співробітництва у групі, дозволив розширити кругозір на цю тему, проявити самостійність і творче застосування знань на вирішення конкретних проблем навколишньої дійсності. Метод проекту дозволив учням набути досвіду співробітництва у групі, дозволив розширити кругозір на цю тему, проявити самостійність і творче застосування знань на вирішення конкретних проблем навколишньої дійсності.