Профорієнтаційне заняття на тему - Професії сільськогосподарського спрямування
Цілі:
- розширити уявлення учнів про професії сільськогосподарського спрямування;
- коригувати логічне мислення на основі аналізу та синтезу за допомогою вправи «Реклама професій»;
- виховувати позитивну мотивацію до професій сільськогосподарського спрямування.
Обладнання: презентація, мультимедійне обладнання, овочі, шишки, кошики, фотографії дітей на пришкільній ділянці, деформовані тексти, ватман, ножиці, фломастери.
I. Вступна частина
Організаційний момент
– Здрастуйте, шановні телеглядачі! – В ефірі розпочинає роботу «Професійний канал». І я його ведуча – Марія Вікторівна. – Я вітаю учасників та гостей. – Шановні гості, учасниками нашої передачі «Професійний канал» є учні 9 класів «Ілірської школи-інтернат», які мають зробити важкий, але правильний вибір, вибір професії, який визначить їхню подальшу долю.
Тема та мета заняття
– Як не помилитись із вибором професії? - Як знайти гідну роботу? - Де я можу реалізувати свої професійні якості? - Розкажемо про професії сільськогосподарського спрямування. - Це і багато іншого. - Але не менш корисне ви дізнаєтеся на нашому. – «Професійний канал».
Знайомство з темою та метою заняття
II. Основна частина
1) «Новини»
– Отже, на нашій передачі рубрика «Новини». Я спільно з класними керівниками школи вивчили професійні інтереси дітей різних класів школи. І що ж у нас вийшло? – Учні з п'ятого по сьомий клас хочуть бути вихователями,міліціонерами, щоб навести лад, вчителями; щоб усіх навчати, фотомоделями, співаками та бізнесменами. За результатами анкетування восьмикласники хочуть стати мулярами, теслярами, малярами, робітниками для догляду за тваринами. Учнів 9 класів на перше місце за престижністю виходять такі спеціальності, як муляр, штукатур-маляр, слюсар, тесляр, столяр. Рубрика «Новини» підійшла до завершення, і ми переходимо до наступної рубрики «Професія»
2) Рубрика «Професія»
У вашому житті настав відповідальний етап вибору майбутньої професії. Всі ми знаємо, що професій дуже багато і визначитися у своєму виборі завдання дуже важке. І тому нам сьогодні хотілося поговорити про професії сільськогосподарського спрямування. Які професії сільськогосподарського спрямування ви вже знаєте? Погляньте, скільки професій! Чи всі професії знаємо? Ми освіжили свою пам'ять і згадали безліч різноманітних професій та спеціальностей. – А сьогодні нам хотілося б розповісти про професії овочівника та квітникара. - Що ця за професія? – Яку роботу виконує овочівник та квітникар? Давайте, уважно подивимося.
Оповідання про професії овочівника та квітникара
Слово овочівник – складається з двох слів: овочів та вод. Овочі зрозуміло. Яке слово можна підібрати до слова «вод»? – (До слова «вод» можна підібрати слова – водити, розводити). Значить овочівник – це людина, яка розводить, вирощує різноманітні овочеві культури. А тепер на прикладі овочівника давайте розберемо слово квітникар. Слово квітникар із скількох слів складається? (слово квітникар складається з двох слів) З яких слів? (слово квітникар складається зі слів «кольоро» та «вод»). Які слова можна підібрати до слова «вод» –розводити. Тоді квітникар, це хто? (квітникар – це людина, яка розводить квіти). Чим займається овочівник? Треба розпушувати грунт, прополювати посадки, підсипати грунт, працювати з добривами, готувати насіння овочевих культур до посіву та висівати їх овочевими сівалками або вручну, збирати врожай, підвозити овочі до місця укладання та укладати, готувати їх для первинної обробки та зберігання. У професії овочівника виділяють дві спеціальності:
– овочівник відкритого ґрунту – овочівник закритого ґрунту
Овочевод відкритого ґрунту це людина, яка працює просто неба: в полі, і на грядках. А овочівник закритого ґрунту – це людина, яка працює у теплицях, у парниках. Щоб стати справжнім професіоналом, овочівникові потрібно мати багато якостей, починаючи від фізичної витривалості та спритності до відповідальності та терпіння.
Ви дізнаєтеся: особливості сортів овочевих культур; види добрив та способи їх внесення у ґрунт; умови та способи зберігання овочевих культур.
Ви навчитеся: добре розбиратися у властивостях насіння, готувати насіння до посіву; вирощувати розсаду; боротися з бур'янами та шкідниками овочевих культур.
Свої знання ви можете застосувати: працюючи у теплицях, на фермерських господарствах; будучи господаркою свого будинку – виростити овочеві культури за всіма правилами науки.
Я пропоную вам подивитися невеликий фільм про професію овочівника.
3) Фільм про професію овочівника
Ви подивилися фільм. Хлопці, про овочівника, якого ґрунту відкритого чи закритого йшлося у фільмі?
Творчим натурам підійде роботаквітовода, яка полягає у вирощуванні квітів. Вони беруть участь у плануванні зелених насаджень, роблять гряди, рихлять ґрунт, вносятьдобрива. Коли посіяно насіння або висаджено розсаду, ґрунт знову рихлять, знищують бур'яни, поливають, удобрюють. Щоб надати рослині певну форму, її прищипують та пасинкують. Для збереження чіткого малюнка клумб і газонів їх підстригають, проріджують, зрізають відцвілі суцвіття, підв'язують до кілочків тендітні рослини.
4) Основними якостями, якими повинен мати квітникар:
- Квітник повинен мати добре розвинену зорову пам'ять і уяву, адже йому потрібно пам'ятати сотні образів і відтінків квітів і запахів.
- Щоб створити ансамбль з рослин, він повинен розрізняти їх тонкі відтінки.
- Хороший окомір допомагає плануванню посадок, влаштуванню клумб.
- Вибирати цю професію можна людям, які люблять природу і мають гарний естетичний смак.
Ви дізнаєтеся: особливості квіткових рослин; умови проростання та правила оформлення територій; терміни проведення та техніку виконання робіт з вирощування квіткових рослин.
Ви навчитеся: виконувати основні роботи з підготовки ґрунту для посіву та посадки квіткових рослин; готувати до посіву насіння квіткових культур; озеленяти садибу, двір, кімнату, квартиру.
Квіткарі працюють у теплицях, розплідниках та на дослідних ділянках, у парках, скверах. Професія квітника пов'язана ще з однією професією. А якою ви знаєте. Ще в 8 класі ви вивчали курс, який вам допоміг в оформленні ваших пришкільних ділянок. Що це за курс? (Це курс називається «Основи ландшафтного дизайну»), а професія – ландшафтний дизайнер. - У нашій школі проходить щороку конкурс "Як прекрасний світ", де всі ми стаємо з вами квітникарів. - Де ви висаджуєте свої квіти? - Ви красиво оформляєте своїділянки, доглядаєте їх протягом усього літа. – Подивіться, трохи на екран. Мені хочеться вам нагадати якими прекрасними квітникарі ми з вами є. - Давайте, трохи згадаємо. - Про які професії ми зараз говорили? - Отже, поговоримо про професію овочівник.– Яку роботу виконує овочівник? – Які спеціальності входять до професії овочівника? - Якими професійними якостями він повинен мати? - Навіщо потрібна фізична витривалість? – А яку роботу виконує квітникар? - Якими професійними якостями квітникар повинен мати? – Чи зацікавили Вас професії овочівника та квітникара? Чому?
Висновок: Добре, молодці, правильно відповіли на питання, визначили яку роботу, виконує овочівник та квітникар, визначили їх професійні якості.
– Але нам потрібно продовжити далі. – На цьому наша рубрика «Професія» закінчується.
5) Розважальна рубрика «Музична пауза» (діти виконують частушки про професії)
– Після нашої змістовної розмови ми вам пропонуємо трохи відпочити. Нині, дорогі хлопці. Оголошується музична пауза. Наші дівчата з 9 класів приготували частівки.
Ми, Ілірські дівчата, дуже весело живемо. І зараз ми вам зі сцени Про професії заспіваємо…
Професій багато є на світі, але ми вибрали лише ту, що всіх старше на планеті, присвятивши себе праці!
У саду та на городі Попрацювати я люблю! Те квіточки саджу Те картоплю рихлю!
Ми пололи бур'яни, Не боячись колючок, Серед нас, повірте немає Ніжних білоручок.
Я люблю садити картоплю, та інші овочі. Посаджу горох, капусту І не треба допомоги.
Прикрашаємо школу ми, Садимо ми одніквіти. Стала школа, як наречена, Невимовної краси.
Ми заспівали вам частушки, як ми здорово живемо. Любимо ми друзі працювати, Про професії співаємо.
III. Заключна частина
Рубрика «Куди піти вчитися»
- А зараз на нашому каналі рубрика "Куди піти вчитися". – Отримати професію овочівника ви можете у професійних училищах Іркутської області. Таких училищ – 4:
- Професійне училище №51 п.Кільметей Зимінський район
- Професійне училище № п.Центральний Хазан Зимінський район
- Професійне училище №с.Кутулик Аларський район
- Професійне училище №55 п.Залізничний Усольський район.
За підсумками цих училищ створено умови для отримання теоретичних і практичних знань. На жаль ці училища не готують на професію квітникара. Але набуті знання у стінах школи вам знадобляться в оформленні своєї ділянки та затишку у вашому будинку. Після закінчення навчання студентам надається можливість піти працювати, влаштуватися працювати.
За останніми даними Іркутської області існує багато фермерських господарств, які потребують працівників сільськогосподарського спрямування. На території Іркутської області знаходяться 2 великі фірми. Це ЗАТ «фірма Ангара» м.Усть-Ілімськ, та ТОВ «фірма Пурсей» м. Братськ. А також дрібніші, такі як індивідуальний підприємець Поташов С.А. с. Олександрівка, індивідуальний підприємець Яковєня В.В. с. Гуран. Головною діяльністю фірм є овочівництво та рослинництво (вирощування овочів різних культур та квітів як кімнатних так і для відкритого ґрунту). На цьому рубрика «Куди піти вчитися» закінчилася.
Підбиття підсумків
- Дорогі друзі! Наша передачазакінчує свою роботу. - Про які, професії ми говорили? – Як ви вважаєте, чи стануть вам у нагоді отримані знання?
Рефлексія «Урожай збирай»
– Для кожного овочівника та квітникара важливий, який він урожай збере. Ось ми зараз збиратимемо наш урожай ось ці кошики. - Якщо у вас з'явилося бажання здобути професії сільського господарства, вибираємо будь-який овоч і складаємо ось цей кошик. - Якщо ні, то шишку.
- Скоро дорогі хлопці ви закінчите школу і перед вами стане складний вибір професії. Я хочу, щоб ви обрали саме ту, яка б приносила вам задоволення. Думаю, що вибираючи професії сільськогосподарські не забажаєте. Вам, безумовно, знадобляться знання, отримані на наших заняттях у вашому самостійному житті.
– Подякуємо нашим гостям. – До нових зустрічей!