Різноманітність способів пізнання світу

Презентація до уроку

Мета уроку:створити умови для формування уявлень про різноманіття людських знань, особливостей ненаукового пізнання світу;

Завдання:

  • познайомитися з видами та рівнями знань людини;
  • розвивати в учнів уміння здійснювати комплексний пошук інформації;
  • аналізувати, робити висновки, раціонально вирішувати пізнавальні та проблемні завдання;
  • сприяти виробленню громадянської позиції в учнів.

Технології:Диференційованого навчання; інформаційно-комунікативна; навчання у співпраці; розвиток критичного мислення.

1. Підвищення якості знань;

2. Розвиток науково-дослідних та творчих здібностей;

3. Активна життєва позиція;

4. Здатність свідомо регулювати свою діяльність;

5. Навичка і вміння виділяти питання, що вивчаються в тексті при підготовці до ЄДІ.

Учні навчаться:

  • визначати проблеми пізнаваності світу;
  • аналізувати власні та чужі погляди на пізнаваність світу;
  • здійснювати пошук необхідної інформації, виділяти головне;

Основні поняття уроку:

  • Ненаукове пізнання;
  • Народна мудрість;
  • Міф;
  • Паранаука;
  • Практичний досвід;
  • Мистецтво;
  • Гносеологія;
  • Есхатологія.

Тип уроку: ділова гра.

1.Організаційний момент

Вступне слово вчителя: “В історії розглядалися різні види знань: раціональне та чуттєве, логічне та алогічне, наукове та ненаукове, повсякденне та художнє, моральне та філософське. І не завжди процес пізнання відбувається у наукових лабораторіях.

- Чи потрібна людині віра у чудове?

-Яку роль грає фантазія у процесі пізнання істини?

- Чи допомагає мистецтво краще зрозуміти світ?

Поміркуємо над цими питаннями.

Клас поділено на групи, кожна з яких представляє певну роль переконаних прихильників своїх ненаукових способів пізнання світу та істини.

Умова одна: усі мають бути переконливими під час представлення свого способу пізнання

1. Міф та пізнання світу

2. "І досвід, син помилок важких"

3. Народна мудрість і здоровий глузд

4. Пізнання засобами мистецтва

5. Там, де закінчується наука.

Тема уроку "Розмаїття шляхів пізнання світу"

1. Міф та пізнання світу

2. "І досвід, син помилок важких"

3. Народна мудрість і здоровий глузд

4. Пізнання засобами мистецтва

5. Там, де закінчується наука.

2.Новий матеріал:

Робота команди "Міфологія"

Презентація “Міфи як пізнання світу”

Клас працює у зошитах.

Міф– відображення поглядів давніх людей на світ, їх уявлень про його устрій та порядок у ньому.

Міф – попередник науки у її перетворювальної та пізнавальної ролі.

Запис у зошит: Роль та значення міфу:

1. Черпаємо знання про прийняту в даному суспільстві систему правил і цінностей;

2. Міфи зберігають життєвий досвід народів;

3. Забезпечує наступність культурного досвіду;

4. Передає найкращі моральні якості героїв і пропонує їм слідувати наступним поколінням.

Есхатологія – “міфи про кінець світу, про кінець часу” - “Міф про всесвітній потоп”

Гносеологізм - філософське вчення, що не відкидає складності пізнання, і стверджує, що світ пізнати можливо.

Основні тематичні цикли міфів:

-космогонічні міфи - про походження світу та Всесвіту;

- антропогоністичні міфи – про походження людини;

- про культурних героїв – міфи про походження та запровадження тих чи інших культурних благ;

- есхалогічні міфи- міфи про “кінець світу”;

- Біографічні – народження, шлюб, смерть героїв.

Робота групи 2. "І досвід, син помилок важких"

Презентація та виступ.

Класу пропонують стрічку та ножиці. Завдання: спробуйте відрізати "шматочок" стрічки "трохи" (усі учні відрізають стрічку, але у всіх вона різної довжини).

Яка практична діяльність чи життєва ситуація породили такі прислів'я?

- Людину дізнаєшся, коли з нею пуд солі з'їси.

- Кравець без каптана, шевець без чобіт, тесляр без дверей.

Запис у зошит:

1. Досвід повсякденного життя – особливий спосіб пізнання світу;

2. Його особливість – здобуття знання не самоціль, а “побічний продукт”;

3. Практичні знання не претендують на теоретичне обґрунтування та обходяться без нього;

4. Практичному знанню властивий свій мову: "трохи", "на око";

5. Придбаються як практичні знання, а й оцінки, норми поведінки.

Робота групи 3 “Народна мудрість та здоровий глузд”

Презентація та виступ.

Запис у зошит:

-Народна мудрість- своєрідне зведення рецептів поведінки для різних випадків життя.

-Здоровий глузд- стихійно складаються погляди людей на навколишню дійсність і самих себе під впливом повсякденного досвіду.

Привіт приклади народної мудрості:

- у чужому будинку не вказувати;

- з чорного не зробити білого;

- у ліс дров не носять;

- Що маємо не зберігаємо, втратившиплачемо;

- Ласкаве слово та кішці приємно;

- все йде як по маслу;

- Поганий той солдат, хто не мітить у генерали;

- Не той батько, хто народив, а той, хто впоїв, вигодував, та розуму навчив;

- Зі світу по нитці – голому сорочка;

- За талантом та успіх.

Можна використати літературний твір “Шемякін суд”

Робота групи 4 "Пізнання засобами мистецтва"

Презентація та виступ.

Запис у зошит:

Особливість пізнання – художнє узагальнення, образ. Допомагають уявити ідеальну думку через реальне втілення та зрозуміти це втілення через вираження думки.

Ознаки художнього пізнання:

1. Відображення світу у художніх образах.

2. Суб'єктивність образу.

3. Замість доказів – емоційна переконливість образів.

4. Особливу мову мистецтва – символи, алегорії, метафори.

Робота групи 5 "Там, де закінчується наука"

Презентація та виступ

Запис у зошит:

Паранаука - навколонаукове знання, характерні риси якого - туманність, загадковість відомостей, якими вона оперує.

Причина появи – обмежені можливості науки, яка може відповісти на всі питання.

Відмінні риси паранауки:

- претензія на універсальність;

- підвищені претензії на увагу до себе;

- Нерідко нетерпимість до традиційної науки.

1. Пізнавальні здібності людини і суспільства обмежені, а об'єкти пізнання безмежні.

2. Позитивне вплив паранауки у цьому, що вона сприяє висування нових наукових проблем.

3. Підіб'ємо підсумки роботи всіх груп: З якими ненауковими методами пізнання світу ми познайомилися?

4. Який із усіх вамздався переконливим?

Робота із завданнями у формі ЄДІ на тему “Ненаукове пізнання світу”

(Презентація підготовлена ​​вчителем із завдань ЄДІ з блоків А та В, С)

2- абстрагування; експеримент;

З 7 – дві особливості художнього вимислу: мистецтво може висловити такі явища, які неможливо відобразити та зрозуміти жодними іншими способами.

1. образне відбиток світу;

2. опора на одиничне, неповторне;

3. умовний характер створюваних творів.

С8. скласти план відповіді

1. Пізнання як процес пізнаваності світу.

2. Основні шляхи ненаукового пізнання:

Б) життєва практика

В) народна мудрість

Г) мистецтво як специфічна форма пізнання

3. Наукове пізнання та його особливості

а) теоретичний характер знань

Б) прагнення об'єктивності

Подякувати всім за роботу на уроці.

  • Який спосіб пізнання викликав у Вас емоційне враження?
  • Діловий настрій?
  • З яким методом Вам доведеться постійно пізнавати світ у дорослому житті?

Домашнє завдання: параграф 23.

Використана література.

1. Боголюбов Л.М. “Суспільствознавство. Профільний рівень 10 клас”, Москва, 2008

2. Сорокіна О.М. “Поурочні розробки зі суспільствознавства 10 клас. Профільний рівень”, Москва 2008

3. Тести ЄДІ 2012-2013 року. Видавництво "Іспит", 2013 р.