Розповіді А

(За розповіддю А.І.Купріна «Гранатовий браслет»)

Цілі уроку: 1. Показати рідкісний дар любові, велич пережитого простим

2. Показати, як А.І.Купрін зобразив процес пробудження

3. Сприяти розвитку філологічного мислення

4. Створити умови на формування естетичного сприйняття,

використовуючи різні види мистецтва: літературу, музику,

Театр, живопис.ХІД УРОКУ.

  1. Організаційний момент.
(На початку урокузвучить соната №2 Бетховена). Під звуки музики вчитель читає рядки про кохання:

У душі померк день, і пітьма настала знову,

Коли б на землі вигнали ми кохання.

Лише той блаженство знав,

Хто пристрасно серце нежив,

А хто не знав кохання, той все одно,

Ці слова належать Ж.Б.Мольєру. Що ж таке кохання? На думку А.І.Купріна, кохання – це почуття, «яке досі ще не знайшло собі тлумача». Відповідь це питання шукали і продовжують шукати філософи, письменники, поети, художники, композитори.

З'являються слайди презентації з висловлюваннями про кохання:«Кохання – як дерево: вона виростає сама собою, пускає глибоке коріння у всю нашу істоту і нерідко продовжує зеленіти і навіть цвісти на руїнах нашого серця». (В.Гюго) «Ангели звуть це небесною відрадою, чорти - пекельним борошном, люди - любов'ю». (Г.Гейне) «Рани від кохання якщо не вбивають, то ніколи не гояться». (Д.Байрон) «У коханні тисячі аспектів, і в кожному з них своє світло. Свій смуток, своє щастя і пахощі». (К.Г.Паустовський)

«Перша ознака кохання – благоговіння. Ми обожнюємо того, в кого ми закохані, і це цілком справедливо, бо ніщо на світі не зрівняється для нас із предметом нашоюпристрасті». (Б.Паскаль)

Діти, перед Вами висловлювання представників різних епох. Але в кожній із цитат є свій «сюжет». Один із таких сюжетів і стане предметом нашої уваги сьогодні.

Запишіть питання, відповідь на яке Ви дасте в кінці уроку: який з висловлювань про кохання ви могли б використовувати як епіграф до уроку? Обґрунтуйте свій вибір.

  1. Розмова з питань з учнями.
(Перед учнямиілюстрації до оповідання «Гранатовий браслет»).

1) Розгляньте ілюстрації до оповідання. Хто зображений на них? За якими ознаками це ви визначили?

- відповіді учнів (Жовтк, Віра Шеїна, генерал Аносов.) 2) (Учитель показуєгранатовий браслет). А яке відношення має цей предмет до оповідання?

- відповіді учнів (Так названо розповідь І.А.Купріна, це сімейна реліквія сім'ї Жовткових.)

3) Чому розповідь так названа?

- відповіді учнів (У оповіданні оспівується безкорисливе святе почуття «маленької людини», телеграфіста Желткова до аристократки, княгині Віри Шеїної.)

4) З якого пейзажного замальовки починається оповідання? Зачитайте. Чому?

- відповіді учнів (Це вступ, він готує читача до подальшого сприйняття подій. Картина в'янучого світу наводить на сумні думки. Стан природи співзвучний з характером і настроєм головної героїні, Віри Шеїної: вона спричиняє такий же спокійний, холодний, розсудливий стан.)

- відповіді учнів (Учень зачитує опис із 2 розділу)

- Відповіді учнів (Вона отримує подарунки, в тому числі і від якогось Г.С.Ж., чому у неї з'являється передчуття чогось неприємного. Жовткову вдалося порушити царський спокій Віри)

- учасники театральної студії Пушкінської бібліотекирозігрують сцену розмови генерала Аносова та княгині Віри про Жовткова.12) Що розуміє генерал Аносов і що намагається донести до Віри?

- відповіді учнів (Її життєвий шлях перетнула «така любов, про яку мріють жінки і яку більше не здатні чоловіки».

13) Яке значення для розуміння оповідання має зустріч Желткова з князем Шеїним та Миколою Миколайовичем? Що відчув «аматор гумористичних картинок»?

- Відповіді учнів (Він зрозумів, що Жовтків не божевільний, а сам він присутній при величезній трагедії.)

14) Що є переломним моментом для Віри? У чому причина її сліз? Яку музику просить послухати її Жовтків?

- відповіді учнів (Сонату №2 Бетховена,)

-Під звуки сонати заздалегідь підготовлений учень читає останній лист Желткова. Після прочитання на екрані з'являється епізод з фільму з Вірою, що плаче?15) Як ви думаєте, чи з'явилася в душі Віри почуття у відповідь? Чи допомогла цьому перетворенню душі музика? 16) У чому, на вашу думку, полягає сила любові? Чи показав А.І.Купрін це в оповіданні?

  1. Рефлексія.
Чи сподобався вам цей твір? Обґрунтуйте відповідь. Який вислів ви обрали б як епіграф? Чому?

  1. Домашнє завдання.
Напишіть твір на тему «…що це було: кохання чи божевілля?» (За розповіддю А.І.Купріна «Гранатовий браслет»)

  1. Лирическая хвилинка.
Я сподіваюся, що наш урок у Пушкінській бібліотеці не пройшов даремно.

Завершити урок хотів би вірш Ю.Друніної «Як пояснити?» Вважаю, що серед вас немає глухих, сліпих та байдужих до любові людей. Як пояснити сліпому,