Самоаналіз уроку геометрії

Самоаналіз уроку геометрії

Мета уроку: запровадити поняття перпендикулярних прямих у просторі; довести лему про перпендикулярність двох паралельних прямих до третьої прямої; дати визначення перпендикулярності прямої та площини; довести теореми, в яких встановлюється зв'язок між паралельністю прямих та їх перпендикулярністю до площини; навчити застосовувати вивчені поняття та теореми під час вирішення завдань.

Тип уроку – урок засвоєння нових знань.

Під час підготовки до уроку мною було вивчено таку методичну літературу:

1) Атанасян Л.С. Геометрія, 10 - 11: Навч. для загальноосвіт. установ/Л.С. Атанасян, В. Ф. Бутузов, С. Б. Кадомцев та ін - 13-е вид. - М.: Просвітництво, 2006. - 256 с.

2) Гаврилова Н.Ф. Поурочні розробки з геометрії, 10 клас: посібник для загальноосвіт. установ/Н. Ф. Гаврилова. - 2-ге вид., перероб. та дод. - М.: ВАКО, 2010. - 304 с.

3) Методика навчання математики в середній школі: Учеб. посібник для студентів мат. спец. пед. вузів та ун-тів / Г. І. Саранцев. - М.: Просвітництво, 2002. - 224 с.

Учні були підготовлені до уроку (зовнішній вигляд учнів, їхня робоча поза, стан робочого місця). Класне приміщення було підготовлено до проведення уроку. Мобілізуючий початок уроку полягав у наступному повідомленні: «Часто в техніці зустрічається напрямок, перпендикулярний до площини. Колони встановлюють так, що їх вісь перпендикулярна до площини фундаменту; цвяхи забивають у дошку так, що вони перпендикулярні площині дошки; в циліндрі парової машини шток перпендикулярний площині поршня. Особливо важливий вертикальний напрямок, тобто напрямок сили тяжіння, він перпендикулярно горизонтальній площині. Все це пов'язано звивченням нового розділу «Перпендикулярність прямих та площин».

Структура уроку узгоджена з типом та метою уроку та представлена ​​такими етапами:

I. Організаційний момент (2 хв).

ІІ. Актуалізація знань (7 хв).

ІІІ. Вивчення нового матеріалу (15 хв).

IV. Первинне закріплення матеріалу (16 хв).

V. Підбиття підсумків уроку (3 хв).

VI. Домашнє завдання (2 хв).

Організаційний момент включав привітання вчителем учнів, перевірку готовності кабінету та учнів до уроку, перевірки відвідуваності.

На етапі актуалізації знань учні згадали визначення перпендикулярних прямих на площині, було виконано вправу на знаходження кутів між ребрами паралелепіпеда. Таким чином, на цьому етапі були актуалізовані знання, необхідні для вивчення нового матеріалу.

На етапі вивчення нового матеріалу було сформульовано визначення перпендикулярних прямих у просторі, визначення перпендикулярної прямої до площини, сформульовано та доведено дві теореми, в яких встановлюється зв'язок між паралельністю та перпендикулярністю до площини.

На етапі первинного закріплення матеріалу було вирішено дві задачі. На етапі підбиття підсумків уроку повідомлялося, як працював клас, хто з учнів працював особливо старанно. Далі учням було поставлено домашнє завдання, роз'яснено методику виконання. Протягом уроку поєднувалася колективна робота з учнями. Матеріал, що використовується на уроці, відповідав програмі та рівню знань учнів.

На уроці використовувалися такі методи: 1) узагальнено-репродуктивний (застосовується на етапі актуалізації знань); 2) індуктивно-репродуктивний (застосовується на етапі первинного закріплення матеріалу).

У навчанні на уроцібуло досягнуто такі принципи дидактики:

2) принцип виховання (на уроці враховувалася загальна мета виховання у школі – виховання всебічно розвиненої особистості, тому виховна мета уроку – виховання акуратності, вміння працювати у колективі, позитивного ставлення й інтересу до математики);

3) принцип наочності (на уроці демонструвалися моделі геометричних фігур); 3) принцип систематичності та послідовності;

4) принцип доступності (враховувалися вікові особливості учнів, рівень їхнього розумового розвитку).

Пізнавальна активність підтримувалася бесідою, неодноразовим зверненням до учнів протягом уроку. Наявність зворотний зв'язок «учень-учитель» виявилося у цьому, що учні активно відповідали питання, неодноразово ставили питання самі, я цікавилася тим, як учні вирішують завдання дома, допомагала їм у виникненні труднощів під час вирішення.

На уроці простежувалося прагнення розвитку логічного мислення, при цьому широко використовувалися навідні питання. Певною мірою була реалізована самостійність на уроці: багато учнів не чекали, коли завдання буде вирішено на дошці, а вирішували самі.

Для перевірки та оцінки знань учні вирішували біля дошки. Таким чином, наприкінці уроку було виставлено дві позначки.

Для досягнення та підтримки уваги учнів на уроці та інтересу до предмета я зверталася з питаннями до класу, спостерігала за рішенням на місцях, підбирала завдання таким чином, щоб кожне завдання було складнішим за попереднє.

Вважаю, що цілі були досягнуті на уроці. Наприкінці уроку було підбито підсумки, виставлено позначки, а також деяким учням було надано рекомендації. У ході уроку я прагнула будувати своє мовлення математично грамотно, недопускати математичних помилок. Урок було побудовано методично грамотно: наявність чіткої структури, реалізація кожного етапу відповідними методами, облік дидактичних принципів та цілей математичної освіти.

Вважаю, що проведений мною урок був ефективним: поставленої мети було досягнуто, всі етапи реалізовано, часові рамки було дотримано.