- Що навколо нас може бути небезпечним ( - Школа Укаїни, 1-й клас)

Мета уроку: Вчити дітей бачити небезпеку з боку звичайнісіньких речей і бути обережними при поводженні з ними.

Розвиваючі.

  • Розвивати комунікативні вміння під час роботи в парах.
  • Сприяти розширенню кругозору, збагаченню словникового запасу учнів; розвивати вміння працювати із різними інформаційними джерелами: підручником, схемами, знаками.
  • Навчальні.

  • Вчити передбачати небезпеку з боку побутових предметів (електроприладів, гострих предметів, лікарських препаратів), дотримуватись правил безпечної поведінки при поводженні з ними.
  • Повторити та закріпити знання правил дорожнього руху під час переходу через дорогу.
  • Сприяти розширенню кругозору.
  • Виховують.

  • Виховувати дбайливе ставлення до свого здоров'я.
  • Обладнання: дороговказний плакат із зображенням будинку (ліфт, вітальня, ванна кімната, кухня), картки із зображенням електроприладів та побутових предметів (в'язальні спиці, виделки, швейні голки), схеми – правила з техніки безпеки з електроприладами, підручник, малюнки Мурахи та Мудрої черепахи, макет світлофора, іграшкові керма.

    1. Організаційний момент.

    2. Постановка цілі.

    – Сьогодні на уроці ми дізнаємося, що звичайні речі та предмети, які є у кожного з вас удома, можуть бути небезпечними для вашого здоров'я, якщо з ними поводитися необережно.

    3. Вивчення нового матеріалу.

    3.1Актуалізація знань.

    – Прочитайте прислів'я, написане на дошці: “Мій дім – моя фортеця”.

    - Поясніть, як ви розумієте її зміст.

    - Справді, сучасні будинки не схожі на фортеці, але й вонизахищають нас від вітру, холоду, дощу, злих людей. Цікавий Мурашка хоче познайомитися з будинком людини. Допоможемо йому у цьому. Що таке сучасний будинок? (Це будівля, побудована з цегли або панельних плит. Якщо вона висотна, то для зручності пересування є ліфт).

    3.2Формулювання правил безпечного користування ліфтом.

    - Які правила користування ліфтом ви знаєте?

    - Що потрібно робити, якщо ви застрягли в ліфті?

    - Як потрібно поводитися, якщо вимкнулося світло в ліфті?

    Ми з вами та Мурашкою піднялися в ліфті і опинилися в квартирі.

    3.3Зіставлення та виявлення закономірностей.

    – Деякі речі та предмети у квартирі можуть бути небезпечними та безпечними; можуть допомагати людині, а можуть і заважати. Це залежить від людини. Якщо він вміє правильно користуватися речами, електроприладами, знає їхні властивості, то вони ніколи не зашкодять здоров'ю. А що для людини найважливіше?

    - Які речі або прилади можуть бути небезпечними в кімнаті, ви дізнаєтеся, відгадавши загадки дітей (виходить група дітей загадувати загадки, після відгадування останніх, демонструють зображення електроприладів)

    • Після прання біля простирадла, він розгладить усі зморшки. Тільки ти його не чіпай, він гарячий, як вогонь. (Праска)
    • Ходить, бродить по килимах, водить носом по кутах, Пил і сміття його обід, де він був, там пилу немає. (Порохотяг)
    • Що за чудо, що за скриньку? Сам співак та сам оповідач. І до того ж заразом демонструє кіно. (Телевізор)

    – Що спільного є у цих приладах?

    – Які предмети на картках ви віднесете до цієї групи? Чому?

    - А які предмети ви віднесете до 2 групи? Чому? (Ножиці, спиці для в'язання, швейні голки)

    3.4Формулюванняправил щодо безпечного користування електроприладами.

    1– Справді, телевізор, світильник, праска, магнітофон – це електроприлади. Вони працюють завдяки електричному струму. Яких правил безпеки необхідно дотримуватись при роботі з електроприладами?

    - Мудра черепаха принесла ці правила в картинках Мурашки, а він не може їх зрозуміти. Діти, допоможіть йому.

    – Розгляньте малюнок – схему. Що зображено? Як можна зрозуміти цей схематичний рисунок?

    (Правило №1. Не можна мокрими руками вмикати та вимикати електроприлади)

    може

    (Правило №2. Не можна вимикати електроприлади, смикаючи за шнур)

    навколо

    – Що потрібно пам'ятати при закінченні роботи з електроприладами?

    – Як гасити пожежу, яка виникла внаслідок займання електроприладу?

    – Треба пам'ятати, що увімкнені електроприлади не можна гасити водою, оскільки вода проводить струм. Спершу їх треба відключити, а потім гасити пожежу.

    3.5Формулювання правил пожежної безпеки.

    – Правила поведінки під час пожежі ви знайдете у вірші, який прочитають вам діти.

    • Не грай, друже, зі сірником! Пам'ятай ти, вона мала, але від сірника – невеликий може будинок згоріти вщент.
    • Щоб він не став твоїм ворогом, будь обережний з праскою.
    • Ти про пожежу почув, скоріше про це дай сигнал. Хай пам'ятає кожен громадянин, пожежний номер – 01.

    – 01 – це не лише номер пожежної служби, це номер служби порятунку. Тепер Мурашкові все зрозуміло, і він, так само як і ви, запам'ятає ці правила.

    Ми пожежниками були (згинаючи ноги, нахиляються, імітуючи вдягання комбінезону)

    І пожежу ми так гасили (з'єднують руки, ніби тримають шланг)

    Повертаємо шланги вправо (тулуб та рукиповертають вправо)

    Повертаємо шланги вліво (тулуб і руки повертають вліво)

    Раз, раз, раз, раз і вогонь згас (руки піднімають праворуч і вгору, вліво і вгору, руки опускають вліво і вниз, праворуч і вниз, і наприкінці розводять руки убік).

    3.6Робота за підручником (сторінка 34).

    – Ми вирушаємо на кухню. Тут мамине царство. Як ви розумієте зміст цієї фрази?

    – Кухня – не місце для ігор. Чому?

    - Розгляньте малюнок, які електроприлади ви можете зустріти на кухні?

    – Правила поводження з електроприладами ми вже повторили. Але на кухні є ще небезпечні предмети: ножі, виделки, ножиці. Навіщо вони потрібні?

    - Як правильно поводитися з ними, щоб не поранитися?

    - Подивіться уважно на сторінку і скажіть, про що, небезпечне іноді, ми ще не говорили?

    – Чим ліки можуть бути небезпечними?

    – Ліки мають лікувати. Але тільки доросла людина повинна контролювати прийом ліків, оскільки прийняте неправильно, воно може зашкодити. І навіть вітаміни, солодкі та приємні на смак, потрібно приймати у присутності дорослих та в тих дозах, які вказані в інструкції. Якщо з'їсти їх більшу кількість, то на шкірі може висипати висип, а може статися ще гірше – отруєння.

    3.7Робота в парах.

    – Ось і закінчилася наша екскурсія сучасним будинком. Але не тільки в будинках нас чатують на небезпеку.

    4 Повторення та закріплення раніше вивченого матеріалу.

    4.1Фронтальне опитування

    – Ми всі живемо в місті і щодня ходимо вулицею, в тому числі і дорогами. Щоб не сталося небезпечних ситуацій з нами на дорогах, ми повинні знати та виконувати правила дорожнього руху.

    – Які правила дорожнього руху ви знаєте?

    – Депотрібно переходити дорогу?

    – Що означають кольори світлофора?

    4.2Дидактична гра "На дорозі".

    – Як ви знаєте та виконуєте правила дорожнього руху, ми дізнаємось у грі “На дорозі”.

    – Пам'ятайте, ви не повинні помилятися, і на своє світло “проїжджати” та “проходити” дорогу.

    (Діти діляться на дві команди: пішоходи та водії. І на розмітці перехрестя розходяться на свої місця. На перехресті стоїть “світлофор”, загоряючись різними кольорами, він дає дорогу пішоходам, потім водіям. Через деякий час команди міняються місцями)

    – Яка команда перемогла?

    – Що допомогло їм перемогти?

    – Порада програвши – бути більш уважними при переході через дорогу.

    4.3Практична робота “Вгадай знак і розкрий його”.

    – Вгадай знак: Пішохід, пішохід, пам'ятай про перехід,

    Підземний, наземний, подібний до зебри. Знай, що тільки перехід від машин тебе врятує.

    - Як називається цей знак?

    – Якого кольору буде обідок дорожнього знаку “Пішохідний перехід”?

    – У робочих зошитах розфарбуйте цей дорожній знак.

    5 Інструктаж за домашнім завданням.

    5.1 З застосування робочого зошита вирізати малюнок світлофора по контуру і наносячи клей на клапани і згинаючи пунктирними лініями, зробити модель світлофора.

    5.2 На малюнку підручника на сторінці 35 придумати казку про те, як мурашки вчилися переходити вулицю.

    6 Рефлексія (підсумок).

    – Що сподобалося на уроці?

    - Яка робота викликала труднощі?

    – З якими правилами під час роботи з електроприладами ви познайомилися?

    – Для чого потрібно знати та виконувати правила дорожнього руху?