Щоденник та його автор
Полозова Ірина Василівна, м. Липецьк, вчитель української мови та літератури МБОУ ЗОШ № 3 ім. К. О. Москаленко
В. Ф. Одоєвського
Попередня підготовка до уроку
Цілі:
1) познайомити учнів із творами В.Ф.Одоевского, дати поняття про жанр щоденника, розкрити його особливості; охарактеризувати героїв твору, головну героїню – Машу;
3) виховувати любов до української прози, підтримувати прагнення учнів висловлювати свій творчий початок.
Обладнання: портрет В.Ф.Одоєвського, підручник, твір В.Ф.Одоєвського «Уривки з журналу Маші».
Тип уроку: урок формування та вдосконалення знань.
Вигляд уроку: урок-дослідження.
Хід уроку
Вчитель: Влітку ви прочитали «Уривки з журналу Маші» Володимира Федоровича Одоєвського. Поділимося враженнями від цього твору.
II.Робота над новим матеріалом
Вчитель: Жанр, з яким ми познайомилися за допомогою цього твору, для нас новий, як ви думаєте, в чому його особливості?
Учень: Десятирічна дівчинка Маша описує у своєму щоденнику своє життя: всі події, що відбулися за день, свої думки та враження, те, що вона вважає за важливе. Ми бачимо всі події її очима. У щоденнику запису розміщуються день за днем, із зазначенням точної дати. Маша живе у ХІХ столітті, і нам цікаво, про що раніше думали діти, як вони жили, чим захоплювалися.
Вчитель: Поруч із Машею є чудовий приклад господині – це її мати, якій свого часу довелося вчитися усьому цьому. Чому навчає дівчинку мама?
Учень: вона вчить дівчинку не тільки бути економною і жити за своїм становищем у суспільстві, а й відмовлятися від непотрібних покупок на користь бідних людей:Тобі дуже захотілося цієї хустинки, вона коштує досить дорого, а ти можеш без неї обійтися. Чи знаєш ти, Маша, що на ці п'ять карбованців можна купити десять аршин вибійки, а з десяти аршин вийде дві сукні дочкам тієї бідної жінки, яка до нас ходить і яка так довго була хвора і не могла працювати.
Ці слова привели мене майже до сльоз.
— Ні, мамо, — сказала я, — я не хочу хусточки, купіть на п'ять карбованців вибійки для бідних малюток.
Маменька поцілувала мене.
- Я дуже рада, - сказала вона. — що ти хочеш використати гроші на справжню потребу, а не на забаганку. Ти сьогодні зробила великий крок до важливої науки – науки жити. Коли тобі буде дванадцять років, тоді ти мені допомагатимеш у господарстві всього будинку».
Яким видається вам батько Маші?
Учень: Батько Маші – дуже мудра людина, щоб пояснити своїм дітям, що таке історія, географія, він проводить із ними цікаві розмови, ігри.
Яких ще героїв описує дівчинка?
Учень: Маша розповідає нам про багатих дамах, які не вміють господарювати: одна танцями захоплюється більше, ніж турботою про домашнє господарство, внаслідок недогляду гине її син. Друга, пускаючись у невиправдані витрати, одягає свою дитину в обноски.
А як багаті дівчатка ставляться на балу до дочки вчителя - Тані?
Учень: Таню не приймають до дитячого товариства через одяг, старі рукавички і через те, що він сам ходить на кухню. Навіть Маша цурається її. Але потім виявляється, що ця небагата дівчинка найкраще грає на фортепіано і майстриня на всі руки, дуже багато знає, і Маші стає соромно за свою поведінку та слова інших дівчаток про Таню. Вона навіть запрошує дочку вчителя у гості.
Вчитель: Чому навчиласяМарійка?
Учень: Дівчинка вчиться не тільки правильно господарювати, розумно економити, а й цінувати людей не за гарним одягом і багатством, але за їхніми власними заслугами та здібностями.
III. Підбиття підсумків
На цьому уроці ми познайомилися із новим жанром літератури — жанром щоденника. Приклад твори В.Ф. Одоєвського ми простежили, як дівчинка Маша описує щоденні події свого життя, як ці записи розкривають її характер та характер людей, що оточують дівчинку.
IV. Аналіз та оцінка підсумків роботи.
V. Домашнє завдання
Спробуйте завести свій щоденник, записуйте, як пройшов ваш день, про що ви думали та відчували. Можливо, це стане однією зі сторінок вашої сімейної історії. Намалюйте дівчинку Машу, якою ви її бачите.