Стиснутий виклад тексту на морально-етичну тему (з виконанням творчого завдання).
Цілі: удосконалювати вміння писати виклад, доповнюючи його власними судженнями; працювати над підбором мовних засобів відповідно до основної думки тексту; формувати моральний потенціал, громадянськість. обладнання: текст викладу.
Тип уроку: урок застосування знань та формування умінь.
I. Організаційний етап
ІІ.Актуалізація опорних знань
• Мистецтво жити гідно… У чому полягає?
• Які риси характеру, вчинки окремих людей суперечать сьогодні, на вашу думку, сучасному способу життя?
• До чого може призвести байдужість, байдуже ставлення до того, що відбувається навколо?
ІІІ.Постановка цілей та завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності
Коли людина свідомо чи інтуїтивно вибирає у житті собі якусь мету, життєве завдання, вона водночас мимоволі дає собі оцінку. Тому, заради чого людина живе, можна судити і про її самооцінку — низьку чи високу.
Якщо людина розраховує придбати всі елементарні матеріальні блага, вона й оцінює себе на рівні цих матеріальних благ: як власника машини останньої марки, як господаря розкішної дачі, як частину свого меблевого гарнітура… Якщо людина живе, щоб приносити людям добро, полегшувати їхні страждання за хвороб , давати людям радість, то він оцінює себе на рівні своєї людяності. Він ставить собі за мету, гідну людину…
IV. Робота над культурою та розвитком мовлення учнів 1. Читання тексту вчителем
ПЛАТА ЗА ВИСТРІЛ
Восени ліс мовчить. Така тиша! За сто кроків чути, як тікає миша сухим листям. У передчутті холодів замовкли птахи. Ні звуку. У таку поруособливу радість у лісі приносить робоча музика дятла. Здається, не по дереву, а по тугій струні стукає кістяний молоточок.
Я довго йшов ялинником, поки не побачив єдиного в безмовному лісі музиканта. Дятел працював невтомно. На хворій сосні виднівся візерунок його «долота». У бінокль було видно, як довгим язиком дятел діставав личинок, що засіли в деревині. Я сховався за кущ помилуватися роботою. Дятел косився вниз, але продовжував барабанити… Цієї хвилини трапилася історія, на жаль, дуже не рідкісна.
З кущів ліщини пролунав постріл. Дробами зірвало витончену хробаками кору. Разом з нею на жовту траву впав і птах. Дятел не встиг проковтнути личинку. Вона так і залишилася біліти в закривавленій дзьобі.
З синього диму на прогалину вийшов років сімнадцяти хлопець з новою двостволкою, зі скрипучим поясом, повним патронів. Я не лаявся, але хлопець відчув: зустріч не обіцяє нічого доброго. Насамкінець він не знав, що робити з птахом.
— а просто так… — Хлопець незграбно тупцював на місці… Я взяв з його рук птаха і кинув у траву: «Сойки з'їдять. Присядемо ... »
Я згадав себе п'ятнадцятирічним хлопчиськом... Як знати, може, й досі не зрозумів би я страшних наслідків пострілів заради забави, якби п'ятнадцять років тому не зустрівся з розумною людиною.
Він теж був із рушницею. Він зупинився і почав спостерігати, як я підкрадаюсь до чибіса. Він дав мені вистрілити, а потім підійшов, оглянув берданку і, розмахнувшись, закинув її в озеро.
— Діставати не пробуй, глибоко…
Мисливець був новою людиною в селі. Я стояв перед ним, не знаючи, що робити: погрожувати чи ревти від образи. а він спокійно поманив собаку і, обернувшись, сказав:
— Увечері заходь. Поговоримо… Рушниця не шкодуй. Якщо захочеш, можеш моє брати.
Дорослою людиною по-справжньому розумієш ціну вчителям.
Скільки зобов'язаний я цій людині! ми багато разів разом чатували на качок і ходили на зайців. Найчастіше поверталися додому з порожніми руками. Зате який світ відкрився за нашим сіреньким луком! Я дізнавався, як дихає трава, в яку зорю чекати вальдшнепів, які гриби найсмачніші. Раптом відкрилася непомітна до цього краса маленького озера з норами ластівок на кручі. Сховавшись у тальнику, ми довго дивилися на неспокійних чибісів. І я з жахом згадував, як рік тому збивав цих красенів рубаними цвяхами.
З хлопцем, який убив дятла, ми розлучилися друзями. ми ще не раз зустрінемося. Думаю, це був останній його дятел.
(401 слово) (За В. Пєсковим)
2. словникова робота
Y Берданка — однозарядна гвинтівка, яка перебувала на озброєнні української армії у 1870–1891 роках.
Y Вальдшнеп – лісовий кулик.
Y Дятел — лісовий птах з довгим і гострим дзьобом, що видобуває їжу зі щілин і тріщин деревної кори.
Y Сойка — лісовий перелітний птах загону гороб'ячих.
Y Тальник — тут: зарості чагарникової верби в низинних, болотистих місцях.
Y Чибіс - невеликий болотяний птах; пигалиця.
3. лексико-граматичний аналіз тексту
Y На які частини можна розділити текст?
Y Який між цими частинами смисловий зв'язок?
Y Яким чином з'єднуються між собою речення у тексті?
Y Доведіть, що текст є розповіддю, але в ньому є елементи опису та міркування. Визначте його композиційну схему.
Y Визначте основну думку тексту.
Y Як ви зрозуміли вираз робоча музика дятла? У прямому чи переносному значенні вжито слово музика? Чому цю музику названо робочою? чи можна стверджувати,що перший абзац містить розгорнуту метафору? Доведіть свою думку.
Автор називає дятла музикантом. Чому? Він каже, що дятел працював невтомно, тобто не знаючи відпочинку, безперервно, невпинно. Замініть дієслово працювати його синонімом. Чи зміниться зміст пропозиції?
Вкажіть на різницю у значенні слів хлопець і хлопчик. (Хлопець — юнак, юнак (розг.) Хлопчик — тут: недостатньо зріла, недосвідчена людина. (розг.)) чи можна у викладі опустити один із синонімів, не порушивши сенсу висловлювання? Чому?
Визначте спосіб вираження значення приблизності у словосполученні років сімнадцяти хлопець. (Синтаксичний - розташування чисельного після іменника.) Чи позначиться на сенсі цього словосполучення зміна в ньому порядку слів: хлопець років сімнадцяти? а якщо сказати: сімнадцять років хлопець?
З якою метою хлопець стріляв у дятла?
Дієслова кинути (кинути — кинути, покинути) і закинути (закинути — шпурнувши, закинути (розг.) — синоніми). Який їх висловлює ставлення мисливця до вчинку хлопчика? Чому? Який стилістичний відтінок надає висловлюванню дієслова закинути?
Розкажіть про зустріч хлопчика-підлітка із мисливцем. Як ви вважаєте, про що говорив мисливець з підлітком увечері? Поміркуйте над фразою: Дорослою людиною по-справжньому розумієш ціну вчителям. Чому навчив героя тексту розумна людина?
Розкрийте значення фразеологічного словосполучення із порожніми руками. (З порожніми руками тут: приходити, повертатися, нічого не здобувши.) Замініть його іншим, близьким за змістом виразом повертатися без видобутку. Що втратить пропозицію: Найчастіше поверталися додому з порожніми руками?
Слово світ у реченні — Зате який світ відкрився раптом за нашим сіреньким луком! - маєзначення: сукупність будь-яких предметів, явищ, що оточують людину. Які інші значення цього слова ви знаєте?
Пряму мовлення замініть непрямим. Вкажіть, до яких смислових та стилістичних змін привела ця заміна? (Втрачені елементи розмовної мови.)
• Яку роль відіграють вступні слова на жаль, може, як знати? Розкрийте їх значення. Які з них не мають стилістичного забарвлення, які характерні для розмовної мови?
• Виберіть із тексту складні речення з кількома підрядними. Чи можлива заміна у цих пропозиціях спілок та союзних слів синонімічними?
• Визначте стиль тексту. Обґрунтуйте свою точку зору.
• Поясніть правопис ненаголошених голосних у словах побачив, косився, діставав, зірвало, проковтнути, тупцював, вистрілити, погрожувати, ревти, дихає, дивилися.
4. Колективна робота над складанням плану викладу
(З творчим завданням)
Зразковий план I. В осінньому лісі.
1) лісовий музикант.
2) Постріл заради забави.
ІІ. Спогади про минуле.
1) Зустріч із розумною людиною.
2) Дивовижний світ природи.
3) Урок все життя.
ІІІ. На закінчення висловіть своє ставлення до вчинку хлопця, вбивши
5. повторне читання тексту вчителем
6. написання стислого викладу з виконанням творчого завдання (чорновий варіант)