Тема «Компас

Мета уроку: навчити дітей орієнтуватися за компасом, місцевими ознаками, познайомити з компасом та його пристроєм.

-освітні: на конкретному прикладі показати дітям пристрій та роботу компаса, виробити вміння користуватися ним, навчити дітей орієнтуватися за місцевими ознаками, закріпити та узагальнити знання дітей за раніше вивченим матеріалом;

- розвиваючі: допитливість, увага, спостережливість, вміння логічно мислити, практичні вміння;

- виховні: формувати позитивні ставлення до навколишньої природи, виховувати любов до природи з урахуванням отриманих знань, виховувати дружній працьовитий колектив.

Обладнання: плакат «орієнтування на сонце», компаси, атлас, підручник, роздатковий матеріал для самостійної роботи.

Поняття: компас, стрілка намагнічена, сталева голка, циферблат, магніт, природні орієнтири.

Хід уроку.

- Здрастуйте, хлопці! Перевірте свою підготовку до уроку - нам знадобиться підручник, ручка, простий олівець. Перш, ніж ми перейдемо до теми уроку, давайте згадаємо, що ми вивчали на минулому уроці? (Активним заохочення - кольорові фігурки, наприкінці уроку – оцінка)

- Що таке орієнтування7

- Як можна визначити сторони горизонту на сонці?

1 спосіб - опівдні стати спиною до сонця. Тінь покаже напрям на північ, ззаду буде південь, права рука покаже на схід, ліва на захід.

2 спосіб - якщо стати обличчям до сонця, тінь вкаже північ (ззаду), попереду - південь, ліворуч - схід, праворуч - захід.

3 спосіб – о 7 годині ранку сонце буває на сході, о 13 годині на півдні, о 19 годині на заході.

- Минулого уроку ми познайомилисяіз приладами. Яке призначення гномону? Навіщо служить флюгер?

- Отже, ми з вами з'ясували, що орієнтуватися можна по сонцю за допомогою спеціального приладу гномона, але існує ще один прилад, за допомогою якого можна надійніше і точніше визначати сторони горизонту.

- Відгадавши загадку, ви дізнаєтеся що це: під склом сиджу, на північ і на південь дивлюся. Зі мною підеш дорогу назад знайдеш». (компас)

– Зараз на ваші столи я покладу компаси. Подивіться на них.

Винахід компасу.

Вперше компас вигадали в Китаї понад 2000 років тому. Але називали його не компасом, а «ЗНАЮЧИМ ПІВДЕНОМ». Цей прилад складається з ложки з гострим кінцем (виготовляли з магнітного залізняку). Ложку обертали, і коли вона зупинялася, її гострий кінець вказував на південь. Подивіться, як виглядали старовинні компаси. (атлас)

Пристрій компасу.

А у нас на столах лежать наші сучасні компаси. Давайте розглянемо його. Найважливіша частина компасу – намагнічена стрілка на сталевій голці. Її кінці пофарбовані в синій та червоний кольори. Стрілка вміщена в круглу коробочку, на дні якої знаходиться циферблат, на ньому позначені сторони горизонту. Назвіть їх. ( північ Південь Захід Схід)

Домовилися, що синій кінець стрілки показує північ, а червоний на південь. Синій колір холодний, на півночі теж холодно. А червоний спекотний, на півдні теж спекотно.

- З яких деталей складається компас? ( шкала, намагнічена стрілка, сталева голка)

Фізмінутка.

Правила користування компасом.

Для того, щоб визначити напрямок по компасу, треба покласти його на рівну поверхню (стіл, фанеру) і відтягнути запобіжник – цим ви звільняєте стрілку. Коли стрілка заспокоїться, необхідно повернути корпус так, щобсиній кінець показував північ, а червоний на південь, спробуємо це зробити.

- А як ви вважаєте, чому стрілка рухається? (через магніт)

Існують різні думки.

-Давайте визначимо за компасом, в якому напрямку від вас знаходяться:

Які ще предмети є у класі? Визначте компас, в якому напрямку вони знаходяться.

(Робота з підручником) Розгляньте малюнок. Визначте, в якому напрямку від хлопчика зображені об'єкти: 9будинок – С, квітка – СЗ, ліс – В, річка – Пд, машина – ПдЗ)

Стрілка показує те, що попереду хлопчика (всіх) північ, ззаду – південь (низ).

А як користуватися компасом у лісі?

Заходячи до лісу. Потрібно визначити його положення по відношенню до знайомого пункту (міста, дороги, аеропорту), щоб при виході з лісу користуватися зворотним напрямком. Наприклад: ліс знаходиться на півночі по відношенню до річки, при виході з лісу, в який бік підемо? (на південь)

- Як ви вважаєте, яким людям потрібен компас? (людям, які пересуваються незнайомою місцевістю: морякам, льотчикам, туристам. мандрівникам і геологам)

Орієнтування за природними ознаками.

- Не завжди людина, потрапивши до лісу чи незнайомої місцевості. Має при собі компас. Може статися, що сонце закрили хмари. Як же бути?

Існують природні орієнтири, відкриті під час багаторічних спостережень.

- Відкриємо підручники, подивимося на малюнок. Які природні орієнтири можна назвати? (з південного боку дерева густіша і пишніша крона, мох на північній стороні стовбурів, південний схил – мурашник).

Підсумок уроку.

Урок добігає кінця. Які способи орієнтування ми з вами дізналися? (За сонцем, за компасом. За природними ознаками).

Перегляд вмістудокумента «Тема: «Компас. Орієнтування за компасом. Природні орієнтири»

Тема«Компас. Орієнтування за компасом. Природні орієнтири»

Тип уроку:комбінований.

Мета уроку:навчити дітей орієнтуватися за компасом, місцевими ознаками, познайомити з компасом та його пристроєм.

-освітні:на конкретному прикладі показати дітям пристрій та роботу компаса, виробити вміння користуватися ним, навчити дітей орієнтуватися за місцевими ознаками, закріпити та узагальнити знання дітей за раніше вивченим матеріалом;

- розвиваючі:допитливість, увага, спостережливість, вміння логічно мислити, практичні вміння;

- виховні:формувати позитивні відносини до навколишньої природи, виховувати любов до природи на основі отриманих знань, виховувати дружній працьовитий колектив.

Обладнання:плакат «орієнтування по сонцю», компаси, атлас, підручник, роздатковий матеріал для самостійної роботи.

Поняття:компас, намагнічена стрілка, сталева голка, циферблат, магніт, природні орієнтири.

- Здрастуйте, хлопці! Перевірте свою підготовку до уроку - нам знадобиться підручник, ручка, простий олівець. Перш, ніж ми перейдемо до теми уроку, давайте згадаємо, що ми вивчали на минулому уроці?(Активним міра заохочення - кольорові фігурки, наприкінці уроку – оцінка)

- Що таке орієнтування7

- Як можна визначити сторони горизонту на сонці?

1 спосіб- опівдні стати спиною до сонця. Тінь покаже напрям на північ, ззаду буде південь, права рука покаже на схід, ліва на захід.

2 спосіб- якщо стати обличчям до сонця, тінь вкаже північ (ззаду), попереду- південь, ліворуч – схід, праворуч – захід.

3 спосіб– о 7 годині ранку сонце буває на сході, о 13 годині на півдні, о 19 годині на заході.

- Минулого уроку ми познайомилися з приладами. Яке призначення гномону? Навіщо служить флюгер?

- Отже, ми з вами з'ясували, що орієнтуватися можна по сонцю за допомогою спеціального приладу гномона, але існує ще один прилад, за допомогою якого можна надійніше і точніше визначати сторони горизонту.

- Відгадавши загадку, ви дізнаєтеся що це: « Під склом сиджу, на північ і на південь дивлюся. Зі мною підеш дорогу назад знайдеш». (14) (компас)

– Зараз на ваші столи я покладу компаси. Подивіться на них.

Вперше компас вигадали в Китаї понад 2000 років тому. Але називали його не компасом, а «ЗНАЮЧИМ ПІВДЕНОМ». Цей прилад складається з ложки з гострим кінцем (виготовляли з магнітного залізняку). Ложку обертали, і коли вона зупинялася, її гострий кінець вказував на південь. Подивіться, як виглядали старовинні компаси. (атлас)

А у нас на столах лежать наші сучасні компаси. Давайте розглянемо його. Найважливіша частина компасу – намагнічена стрілка на сталевій голці. Її кінці пофарбовані в синій та червоний кольори. Стрілка вміщена в круглу коробочку, на дні якої знаходиться циферблат, на ньому позначені сторони горизонту. Назвіть їх. ( північ Південь Захід Схід)

Домовилися, що синій кінець стрілки показує північ, а червоний на південь. Синій колір холодний, на півночі теж холодно. А червоний спекотний, на півдні теж спекотно.

- З яких деталей складається компас? ( шкала, намагнічена стрілка, сталева голка)

Правила користування компасом.

Для того, щоб визначити напрямок по компасу, треба покласти його на рівну поверхню (стіл, фанеру).і відтягнути запобіжник – цим ви звільняєте стрілку. Коли стрілка заспокоїться, потрібно повернути корпус так, щоб блакитний кінець показував на північ, а червоний на південь, спробуємо це зробити.

- А як ви вважаєте, чому стрілка рухається? (через магніт)

Існують різні думки.

-Давайте визначимо за компасом, в якому напрямку від вас знаходяться:

Які ще предмети є у класі? Визначте компас, в якому напрямку вони знаходяться.

(Робота з підручником) Розгляньте малюнок. Визначте, в якому напрямку від хлопчика зображені об'єкти: 9будинок – С, квітка – СЗ, ліс – В, річка – Пд, машина – ПдЗ)

Стрілка показує те, що попереду хлопчика (всіх) північ, ззаду – південь (низ).

А як користуватися компасом у лісі?

Заходячи до лісу. Потрібно визначити його положення по відношенню до знайомого пункту (міста, дороги, аеропорту), щоб при виході з лісу користуватися зворотним напрямком. Наприклад: ліс знаходиться на півночі по відношенню до річки, при виході з лісу, в який бік підемо? (на південь)

- Як ви вважаєте, яким людям потрібен компас? (людям, які пересуваються незнайомою місцевістю: морякам, льотчикам, туристам. мандрівникам і геологам)

Орієнтування за природними ознаками.

- Не завжди людина, потрапивши до лісу чи незнайомої місцевості. Має при собі компас. Може статися, що сонце закрили хмари. Як же бути?

Існують природні орієнтири, відкриті під час багаторічних спостережень.

- Відкриємо підручники, подивимося на малюнок. Які природні орієнтири можна назвати? (з південного боку дерева густіша і пишніша крона, мох на північній стороні стовбурів, південний схил – мурашник).

Урок добігає кінця. Які ж способиорієнтування ми з вами впізнали? (За сонцем, за компасом. За природними ознаками).