Тема Робота з об’єктами у векторному графічному редакторі, вбудованому у PowerPoint
Цілі:
- Навчити учнів з окремих примітивів отримувати єдині об'єкти, виконувати геометричні перетворення над об'єктами (зміна розмірів, відображення у різних площинах), з'ясувати якими перетвореннями, можна отримати подібні фігури та симетрію щодо горизонтальної вертикальної прямих.
- Розвивати інформаційну культуру, асоціативну пам'ять, логічне мислення.
- Виховання культури спілкування.
Характеристика уроку:
- Форма організації: Дослідницька практична робота.
- Тип уроку: інтегрований (інформатика – геометрія).
- Стратегія: асоціативно-комунікативна, дослідницька, що розвиває.
План уроку:
1. Мотивація навчальної діяльності – вибіркове повторення.
2. Дослідницька – практична робота.
3. Домашнє завдання.
4. Практична робота. (Встановлення відповідності між образним та класичним визначенням подібності фігур.)
5. Симетрія у житті.
Хід уроку:
I. Мобілізуючий початок.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.
- Консультація щодо правил роботи.
- Дослідницька практична робота.
1. Відкрийте програму PowerPoint.
2. Встановіть Панель малювання: Вигляд – Панелі інструментів – Малювання, якщо її немає у вікні.
3. Збережіть файл у папці під назвою «Фігури».
4. Встановіть: Режим слайдів – 50%.
5. Виведіть на Робоче поле вікна дві фігури: шестикутник та коло, накладіть одну фігуру на іншу, виберіть однаковий колір заливки, без ліній.
6. Знайдіть на Панелі малювання - інструмент Вибір об'єкта та виділіть обидві фігури; потім Дії – групувати,отримаємо єдиний об'єкт.
7. Створіть фігуру подібну до даної.
8. Збережіть зміни: Файл – зберегти або кнопка на Панелі інструментів – Зберегти.
Питання 1.Які перетворення дозволили отримати фігуру подібну до цієї?Питання 2.Які перетворення ви навчилися виконувати?Відповідь:об'єднання фігур в один об'єкт.
9. Створіть новий слайд. Складіть новий об'єкт з 3-х основних фігур, отримайте подібну фігуру даної, змініть її колір. Збережіть зміни.
10. Заряджання для очей.
11. Створіть новий слайд. Зображіть трикутник у лівому куті, виберіть колір заливки. Скопіюйте об'єкт та вставте його. Накладіть трикутник на інший, користуючись клавішами пересування курсором. За допомогою кнопки праворуч перемістіть один із трикутників праворуч. Виділіть об'єкт, який пересунули. На панелі малювання: Дії – Повернути/відобразити – відобразити зліва направо.Питання.Що ви можете сказати про трикутники, що вийшли?Відповідь:симетричні деякою вертикальною прямою. Запитання. Як можна провести дану пряму? (Вчитель пояснює, як застосувати лінійки, щоб провести осі симетрії.)
12. Скопіюйте вихідний трикутник, вставте та накладіть трикутники один на одного. За допомогою кнопки вниз перемістіть один із трикутників вниз. Виділіть об'єкт, який переміщали, а потім здійсніть дії: Панель малювання, - Дії - Повернути/Відобразити - відобразити зверху вниз. Збережіть зміни.Питання.Що ви можете сказати про 1-й і 3-й трикутник?Відповідь:симетричні щодо деякої горизонтальної прямої.
13. Проведіть цю пряму, використовуючи лінійку.
14. Створіть новий слайд. Складіть новий об'єкт із 2-х- 3х основних фігур, створіть вертикальну та горизонтальну симетрії. Збережіть зміни.Питання.Які перетворення ви навчилися виконувати?Відповідь:відображати об'єкт зліва направо, зверху вниз.Питання.Які геометричні поняття дозволяють продемонструвати дані перетворення?Відповідь.Симетрію щодо прямої.
ІІІ. Д/з.
За допомогою перетворювача вільного обертання побудуйте трикутник, симетричний даному трикутнику щодо однієї з вершин. Підготуватися до тестування на тему «Види графіки»
IV. Практична робота. (Встановлення відповідності між образним та класичним визначенням подібності фігур.)
Які фігури називаються такими?
До сьогоднішнього уроку користувалися образним визначенням подібних фігур (однакова форма, але різні розміри). Визначення подібних трикутників призводить до висновку, що пропорційність відповідних відрізків повинна зберігатись у будь-яких подібних фігур. Повіримо це. (Практична робота – у парах). Висновок – відповідні відрізки фігур отриманих за допомогою змін розмірів по діагоналі пропорційні.
Класичне визначення подібних фігур. Фігури F і F1 називаються подібними, якщо кожній точці фігури F можна зіставити точку фігури F1 так, що для будь-яких точок M і N фігури F і зіставлених ним точок M1 і N1 фігури F1 виконується умова, де k одне і те ж позитивне число для всіх точок.
V. Симетрія у житті.


VI. Підсумок уроку.
За допомогою перетворень відобразити зліва направо та відобразити зверху вниз можна продемонструвати симетрію щодо горизонтальної та вертикальних прямих. За допомогою змін розмірів по діагоналі або Формат об'єкта(авто фігури) – Розмір – зберегти пропорції. Можна одержати подібні фігури.
Завдання "План класу"
Необхідно створити план розміщення меблів для нового комп'ютерного класу. План кабінету - прямокутник зі сторонами 6 та 7,5 м; дверний проріз розташований по довгій стороні, простінок ліворуч від входу - 0,8 м; праворуч від входу - 5,9 м. По протилежному входу осторонь розташовані три вікна шириною 1,2 м кожне. У комплект меблів входять 13 столів (120 х 75 см); 13 стільців (45х45 см) та книжкова шафа (100х45 см). Розміри дано "у плані".
При розміщенні необхідно передбачити місце для дошки; один із столів - учительський. На столи учнів треба помістити схематичні зображення 12 комп'ютерів. На плані мають бути зроблені необхідні підписи.
Тривалість заняття: один урок.
Ціль: освоєння конструювання зображення з елементарних об'єктів; зміни властивостей об'єктів; операції угруповання.
Так може бути результат виконання завдання.