Тема уроку НОВІ СЮЖЕТНІ ЛІНІЇ
ВСТАВНА КАЗКА-ЛЕГЕНДА ПРО ТВЕРДИЙ ГОРІХ
Сторінки підручника:108-123.
Мета:знайти в «Казці про твердий горіх» риси подібності з народною чарівною казкою та відмінності від неї.
I. Організаційний момент.
Ялинка, ялинка, ялинка, колка голочка,
Ліхтарі-вогники, золоті світляки,
Качечки, дудочки, карасі та вудки,
Льодяники, бубонці, два цапи, три вівці,
Горіх найбільше – всім горіхам горіх!
Музика, танці весело, тісно.
Що кому дістанеться – невідомо.
II. Оголошення теми уроку.
– Ми продовжуємо знайомство з казкою Гофмана «Лускунчик і Мишачий Король». Усі чарівні події розпочалися Різдвяної ночі. Опівночі з боєм годинника відбулася битва між ляльками та мишами. Марі врятувала Лускунчика, кинувши туфлю в Мишиного Короля і поранивши собі лікоть.
Марі, що одужує, хресний розповідає «Казку про твердий горіх».
ІІІ. Робота на тему уроку.
– Назвіть членів королівської родини.(Король, королева, принцеса Пірліпат.)
- Чи права Мишильда, кажучи, що члени сім'ї короля та її сім'я – родичі (зверніть увагу на зовнішність та поведінку малюка Пірліпат; порівняйте ставлення короля та Мишильди до сала)?(Малютка Пірліпат народилася з двома рядами зубів, якими вона через дві години після народження вкусила рейхсканцлера, – це натяк на те, що вона має якесь відношення до мишачої породи. Однакова пристрасть короля і Мишильди до сала служить іншим жартівливим натяком на єдність природи двох королівських сімей.)
– Чому юну принцесу охороняла не лише королівська варта, а й дві няньки, шість няньок із шістьма котами?(Королева остерігалася, що Королева Мишей загризе малютку-принцесу.)
– Розкажіть, як сталося, що Мишильда оголосила війну королівській родині.(Оповідання учнів.)
- Хто ж такий хресний Дросельмейєр: реальна людина? Казковий персонаж? Чарівник?(Хрещений Дросельмейєр явно живе у двох вимірах. Як старший радник суду, що володіє видатними здібностями годинникового майстра та майстра – творця механічних іграшок, – він жива реальна людина. Але схоже на те, що він є мешканцем та іншої – казкової, чарівної) країни.Там він також має особливі здібності майстерного майстра, який вигадав, зокрема, мишоловку.Як житель чарівної країни він казковий персонаж.)
IV. Робота на тему уроку (продовження).
- Чи можуть няньки врятувати принцесу від помсти Мишильди? Чому? Порівняйте з народною казкою «Спляча красуня». (4) Від чаклунства не можуть врятувати ні сторожа, як у казці про твердий горіх, ні те, що в королівстві заборонили користуватися веретеном, як у «Сплячій красуні». Усі спроби перехитрити долю залишаються безрезультатними, тому прекрасна принцеса Пірліпат стає потворною. )
- На кого ж перетворилася принцеса Пірліпат? Що на це свідчить?(Пірліпат перетворилася на ляльку, на клацака. На це вказують дві обставини. По-перше, її виявилося можливим розібрати і зібрати, щоб подивитися, як вона влаштована. Це і зробив придворний годинникар і диводій Дросельмейєр. По-друге, виявилося. , що вона з великим полюванням і без будь-якої праці клацає горішки, що і стало її основним заняттям після нещастя, що сталося.)
- Кого король оголосив винним у тому, що сталося нещастя? Прочитайте.(«Тепер король, здавалося, міг би зрозуміти, що краще було з'їсти ковбасу без сала і дати спокій Мишильду з усією її запічною ріднею, але процьому батько Пірліпат не подумав - він просто звалив всю провину на придворного годинникара і чудодія Християна-Еліаса Дросельмейєра з Нюрнберга. »)
– Прочитайте опис обряду, за допомогою якого має бути розчарована принцеса. Зверніть увагу на кожну подробицю: із чарівним світом (світом навпаки) обряд говорить мовою цього світу.(Згідно з цим обрядом, який мав сприяти переходу принцеси з одного стану в інший, тобто її розчаклуванню, принцесу мала врятувати людина, яка ніколи ще не голилася і не носила чобіт. Таким чином, рятівник – це юнак, ще не Після виконання неймовірно важкого завдання (розгризти горіх Кракатук, по якому могла проїхати сорокавосьмифунтова гармата і не розчавити його) юнак повинен був замружитися і піднести ядра принцесі (тобто він це повинен був зробити практично із заплющеними очима). був, не розплющуючи очей, на сім кроків відступити назад (не спіткнувшись), і тільки після цього йому можна було розплющити очі.
В обряді цікаво те, що при спілкуванні з чарівним світом людина повинна поводитися як би навпаки, і це природно, адже земний та чарівний світ – дві протилежності: один – денний, інший – нічний. Тож якщо для земного світу природно і нормально робити все з відкритими очима, то для виворітного – із закритими. Якщо для реального світу нормально ходити вперед, а не задкувати, то нормою для чарівного світу є ходіння назад. Вибір людини для такого обряду також цілком логічний. Це має бути людина, яка ще не присвячена у світ дорослих. Важке завдання для такого юнака тим випробуванням, яке дозволить йому з хлопчика перетворитися на чоловіка. Звичайно, що в обряді дієчисло чарівного світу – сім (сім кроків). Згадайте, у Мишиного Короля сім голів.)
– Як запроваджується казка про Кракатука у тексті історії сім'ї Штальбаум?(Її розповідає дітям радник Дросельмейєр.)
– Чому радник не розповів цю казку відразу, як діти побачили Лускунчика під ялинкою?(Марі повинна сама, без будь-якої підказки відчути і зрозуміти, що Лускунчик не звичайна лялька, а хоробрий і нещасний король іграшок, який потребує її допомоги і навіть захисту.)
Домашнє завдання:дізнайтеся, чи принцеса Пірліпат змогла знову стати чарівною, прочитайте «Казку про твердий горіх» до кінця (с. 124–130).