Урок біології на тему - Будова серця
Розділи: Біологія
Цілі уроку: розвинути знання учнів про будову, роботу та функції серця як органу кровоносної системи, прищепити учням ціннісне ставлення до серця та власного здоров'я.
Обладнання:модель торса людини, розбірна модель серця, презентація "Будова та робота серця", таблиця "Ароморфоз у тварин, портрет В.Гарвея.
1. Організаційний момент.
2. Актуалізація опорних знань.
Індивідуальна робота за картками. Вчитель підбирає картки на тему “Кров”.
Робота із класом (понятійний диктант).
На дошці записані терміни на тему "Кров".
| Еритроцити. | Фагоцитоз. |
| Лейкоцити. | Фагоцити. |
| тромбоцити. | Запалення. |
| Плазма. | Імунітет. |
| Гомеостаз. | Тканинна рідина. |
| Гемоглобін. | Внутрішнє середовище організму. |
Дайте визначення цим поняттям. Потім учень самостійно оцінює свою роботу.
3. Вивчення нової теми.
Звучить тиха музика, на її тлі лунає "стукіт серця". До класу входить учень, одягнений у червоне, а в руках у нього муляж серця. Учень читає вірш Еге. Межелайтиса “Серце”.
Що таке серце? Камінь твердий? Яблуко з багряно-червоною шкірою? Може бути між ребер та аортою Б'ється куля, на кулю земну схожу? Так чи інакше все земне Зменшується в його межі, Тому що немає йому спокою, До всього є справа.
А що вам серце? Навіщо воно нам потрібне? Учні висловлюють свої припущення.
Учитель.До якої частини тіла ти неПрикладеш руку (прикладає руку до місць промацування пульсу), ти всюди почуєш серце, бо воно не тільки б'ється в будь-якому органі, а й вказує шлях кожному з них. Вчені порівнюють серце з унікальним насосом. Дійсно, серце все життя перекачує кров зі своєї лівої половини в аорту, з неї в артерії, капіляри, вени, і по двох порожнистих вен повертає кров у праву половину (при цьому вчитель показує по презентації переміщення крові по серцю). Тут усе просто! Нічого зайвого, і в цій простоті сама досконалість!
Немає іншого органу, який був би вивчений так само добре, як серце, але все ж таки воно таїть у собі дивовижні загадки, невирішені й донині.
Далі учні записують тему уроку: “Серце – дивовижний насос”.
Учні формулюють цілі уроку: вивчити будову, роботу та функції серця, з'ясувати взаємозв'язок будови серця та виконуваних ним функцій, будову серця та особливості його роботи.
Вчитель. Знання про будову, функції та хвороби серця накопичувалися поступово. Історія науки про “живий насос” пройшла довгий і тернистий шлях. З 1628 року від Вільяма Гарвея веде свій початок наукова кардіологія – вчення про серце та систему кровообігу (при цьому вчитель показує портрет В.Гарвея).
Використовуючи свої знання, отримані щодо розділу “Тварини”, назвіть органи кровоносної системи (учні називають серце і судини). А зараз ми маємо згадати еволюційний шлях серця, який воно проробило в процесі історичного розвитку тваринного світу. Зверніть увагу на таблицю, де представлені будови сердець різних класів хребетних тварин (таблиця “Ароморфоз у тварин”).
Учні згадують особливості будови сердець риб, земноводних, плазунів, птахів, ссавців.
Вчитель. Найбільшої досконалості досягає серце людини. Що ж являє собою серце людини? (Демонстрація моделі серця).
Де знаходиться серце? (Показ торсу людини).
А тепер детальніше познайомимося з будовою серця (показ презентації). Вчитель виділяє праву та ліву половини серця, правий шлуночок та передсердя, лівий шлуночок та передсердя, двостулковий клапан, тристулковий клапан, напівмісячні клапани, їх розташування та функції, аорту, верхню та нижню порожнисті вени.
Вчитель. Отже, серце – дивовижний орган – насос, який невтомно працює протягом усього життя, без зупинки та ремонту. Але чи повірите мені, якщо я скажу, що наше серце половину нашого життя відпочиває? (Вислуховуються думки учнів). Чи це так, якщо ми знаємо, що при зупинці серця припиняється рух крові, отже, припиняється “життя”? Розглянемо серцеві цикли (показ презентації).
У зошити та на дошці заповнюється таблиця “Фази серцевого циклу”.
| Фази серцевого циклу | Положення клапанів | Напрямки руху крові | Час, сік. |
| Скорочення (систола) |
передсердь
півмісячні:
шлуночків
півмісячні:
розслаблення (діастола)
півмісячні:
Висновок:стулчасті клапани завжди відкриті, крім фази скорочення шлуночків, півмісячні - завжди закриті, крім фази скорочення шлуночків.
Серцевий м'яз скорочується чітко і точно 60 – 70 разів на хвилину. Проміжки між скороченнями, їхтривалість абсолютно точні. Саме особливостях серцевого циклу полягає здатність збереження робочої активності серця, його невтомності протягом усього життя. Але частота серцевих скорочень залежить від характеру діяльності. При фізичному навантаженні чи під час спортивних занять частота серцевих скорочень збільшується з допомогою скорочення загального розслаблення. Різна частота скорочень серця в дітей віком і дорослих: в дітей віком до року – 100 – 200 ударів на хвилину, 10 років – 90, 20 і старше – 60 – 70, після 60 років кількість скорочень частішає і сягає 90 – 95.
Робота серця є дуже значною. Так, при одному його ударі відбувається робота, за допомогою якої можна підняти вантаж в 200г на висоту 1м. За 1 хв серце підняло б вантаж на 70м, тобто. на висоту майже двадцятиповерхового будинку.
Постановка проблемного питання.З давніх-давен люди намагалися пізнати свій організм, цікавилися функціями різних органів і, звичайно, роботою серця. Серед яскравих імен епохи Відродження чільне місце посідає ім'я Андрія Везалія – лікаря, фундатора наукової анатомії. Своїм працею “Про будову людського тіла”, виданим 1543 р., Везалій започаткував сучасну анатомію. Досить сказати, що він розкрив 200 помилок Галена, чим завдав смертельного удару його вченню.
Блискучі дослідження Везалія призвели до зіткнення його з католицькою церквою. Доведений до відчаю, він спалив свої рукописи, припинив свою наукову діяльність і став придворним лікарем у Мадриді, де й сталася ця подія, яка стала приводом для суду інквізиції над геніальним анатомом.
Якось Везалій розкрив труп, щоб встановити причину смерті. Яким же був жах його та всіх присутніх, коли після розтину грудної клітки трупа вони побачили слабосерце, що скорочується! Інквізиція звинуватила Везалія у розтині живої людини та засудила до паломництва до Палестини, з якої він не повернувся.
Невже такий видатний лікар, яким був Везалій, прийняв за мерця живу людину? Але чому все-таки скорочувалося серце? Як пояснити фатальний випадок із Везалієм?
Відповідь.Ці факти свідчать, що серце має власний “вбудований” у нього механізм, збуджує скорочення м'язових волокон.
У серці крім звичайних м'язових волокон є скупчення клітин та іншого типу. Ці уклейки дуже збудливі. Їх особливість у тому, що вони мають автоматизмом, тобто. збудження виникає в них самих, а не надходить з інших ділянок нервової системи. У серці є дві ділянки скупчення клітин, або, їх називають вузлами: одна - у правому передсерді, у місця впадання верхньої порожнистої вени (синоатріальний вузол), інша - в тому ж передсерді, але у перегородки, що відокремлює передсердя від шлуночка (атріовентрикулярний вузол) .
Загальні висновки уроку.
- Серце надає рух крові завдяки своїм скороченням, які досягаються завдяки серцевому м'язі.
- Серце людини чотирикамерне, як у всіх ссавців, складається з 2 передсердь та 2 шлуночків.
- Односторонній струм крові забезпечують стулчасті та напівмісячні клапани, які відкриваються під тиском крові лише в одному напрямку.
- Серце - це життя (дуже добре, якщо учні самостійно формулюють цей висновок).
4. Закріплення вивченого матеріалу.
Учні формулюють підсумки уроку: що впізнали нового та важливого для себе? Чому навчилися? Які висновки зробили?
Можна пограти у гру “Питання – відповідь”. Учні самі формулюють питання і називають учня,який відповість це питання.
Оцінка роботи школярів учителем.
5. Домашнє завдання.
"Серцевий цикл", "Будова серця", "Регуляція роботи серця".