Урок історії на тему - Боротьба Русі із західними завойовниками
Роль та місце уроку в курсі: На цю тему відводиться одна година. П'ятий урок глави ІІ.
Мета уроку
- Створити умови для засвоєння учнями фактів героїчної боротьби Північно-Західної Русі проти агресії та експансії хрестоносців та шведів.
- Допомогти учням сформувати уявлення про мистецтво полководства Олександра Ярославовича.
- У ході уроку необхідно продовжити формування універсальних навчальних дій учнів:
- залучати знання з курсу історії середньовіччя про лицарські ордени;
- засвоювати та відтворювати образи історичних подій (походи, битви) на основі умовних картографічних зображень;
- давати оцінку та характеристику історичних подій (наслідки, значення перемог) та історичних діячів (Олександр Невський);
- працювати з текстом підручника, доводити свої висновки, спираючись на текст, карту;
- аналізувати матеріал уроку відповіді на поставлене проблемне питання;
- взаємодіяти з іншими учнями під час групової та колективної роботи.
Знає: коли відбулися битви на річці Неві та Чудському озері, який результат цих битв.
Вміє: показати на карті місця битв, пояснювати хід битв за картосхемою, працювати з текстом підручника, з історичними документами, взаємодіяти з іншими учнями під час групової та колективної роботи.
Проблемне питання:На похороні Олександра Ярославовича митрополит Кирило сказав слова:“Закотилося сонце землі української. ”
Як ви вважаєте, чи можна Олександра Невського вважати великим полководцем?
Підручник А.А.Данілова "Історія України" для 6 класу, карта "Боротьба народівнашої країни проти іноземних загарбників у XIII столітті”, роздатковий матеріал, аркуш самооцінки, комп'ютер, проектор, диск “Історія України 862-1917”.
План уроку
- Організаційний момент, мотивація до уроку.
- Перевірка домашнього завдання
- Вивчення нового матеріалу
- Невська битва
- Льодове побоїще
- Полководницьке мистецтво Олександра Невського
- Рефлексія

На дошці тема уроку“Боротьба Русі із західними завойовниками”Як ви вважаєте, яка мета нашого уроку? Що ви вже знаєте про боротьбу Русі із західними завойовниками? Що ви хочете дізнатися про новий?
Показує учням Орден Олександра Невського, ставить запитання:
- Як називається цей Орден?
- Коли його було засновано?
– Хто і за які заслуги нагороджувався орденом?
- Що ви знаєте про князя Олександра Ярославовича?
Ім'я Олександра Невського користувалося величезною популярністю на Русі. І сьогодні багато хто знає його не як князя. Але як захисника держави, православної віри.
Перш ніж перейти до вивчення нового матеріалу, перевіримо, як ви підготували домашнє завдання.
Відповідають питання вчителя, якщо знають відповідь.
Вчитель роздає дітям опитувальний лист.
1. Прочитайте текст, знайдіть помилки та виправте їх.
Після смерті Чингісхана головою західного улусу став його син Батий. Свої походи Батий розпочав 1235 р., розоривши Волзьку Булгарію. Потім монголи вторглися територію Рязанського князівства. Після того, як рязанці відкрили ворота міста, Рязань була зруйнована. Потім були розорені Володимир і Москва, пізніше Новгород. Північно-Східна Русь лежала у руїнах. Наступного року монголи вирушили на територію Західної Європи.
Учні працюють у парах.Знаходять та озвучують помилки.
-онук Чингісхана; нашестя Батия почалося 1236 р.; Рязань впала після шестиденної облоги та штурму; монголи не дійшли до Новгорода; монголи рушили на територію Південно-Західної Русі.)
A) битва на річці Калці
Б) вторгнення монголів на територію Західної Європи
B) Чингісхан став Великим ханом Монгольської імперії