Урок із трудового навчання на тему Створення нитки
Мета: вчити дітей скручувати волокна вовни в нитку, розвивати моторику, виховувати інтерес та повагу до народних ремесел, розширювати та активізувати словник дітей.
Обладнання: кудель, прядка, веретено, картки зі словами: кудель, рівниця, ссукати, прясти, веретено, прядка, ілюстрації: дівчинка за прядкою, прядка, прядильниця, бабуся з веретеном.
I Організаційний момент.
II Повідомлення теми уроку.
Учитель: Розгляньте малюнки та ваші робочі місця. (На дошці ілюстрації – дівчинка за прядкою, прядка, прядильниця, бабуся з веретеном. На робочих місцях дітей – прядка з куделлю).
-Розкажіть, що ви бачите. (Діти розповідають).
Вчитель: Спробуйте визначити тему уроку.
Діти: Сьогодні на уроці ми вчитимемося скручувати нитку, прясти.
Вчитель: Сьогодні ми з вами поговоримо про нитки і спробуємо скрутити її, тобто. спрясти.
ІІІ Актуалізація опорних знань.
Вчитель: Навіщо нам потрібні нитки?
Діти: Шити, вишивати, в'язати.
Що ж ми знаємо про нитки? Я називатиму слова, а ви - протилежні їм за змістом.
Вчитель вивішує таблицю «Властивості нитки».
Вчитель: Ми назвали властивості нитки. А зараз скажіть. з чого виготовлені ці нитки?
(Учитель показує вовняні, бавовняні, лляні нитки).
Діти: З льону, з бавовни, з вовни.
Як вони називаються?
Діти: Лляні, бавовняні, вовняні.
Вчитель: Із вовни яких тварин роблять нитки?
Діти: З вовни вівці, кози, собаки, кролика, верблюда.
Вчитель: Правильно, виявляється, з давніх-давен люди вміли в'язати і вишивати, ткати і шити. Про це ми дізнаємось із казок. Наведітьприклади казок, у яких йдеться про рукоділля.
(Діти називають казки та розповідають уривки з них).
IV. Пояснення нового матеріалу.
2. Розповідь та показ вчителя.
Що ви запам'ятали?
Вчитель показує послідовність роботи і пояснює: До прядки, зробленої з дерева прив'язують кудель - шерсть, розчесану і згорнуту по-особливому. Трьома пальцями лівої руки пряха витягуєрівну смужку вовни - рівницю. А трьома пальцями правої руки скручує шерсть за допомогою веретена (потовщеного стрижня для прядіння нитки), обертаючи його на себе. Коли нитка стане довгою, її накручують на веретено. Після того, як вийшло 2 клубки нитки, їх з'єднують, зсучують разом (вчитель показує, як зсучувати нитку). Тільки тепер пряжа придатна для в'язання, тому що стала міцною.
Вчитель: А тепер самі спробуйте створити нитку. Що вам знадобиться для цього?
Діти: Прялка, веретено, кудель.
V Самостійна робота.
Діти розсідають, беруть у ліву руку рівницю, один кінець якої нерухомо закріплений, а правою рукою вони крутять за годинниковою стрілкою, витягаючи нитку. Коли нитка стане достатньої довжини, взявши її за середину, об'єднують обидва кінці разом. Нитка готова. Вчитель допомагає дітям. Готову нитку діти приклеюють до альбомного листа.
За старих часів дівчата та жінки збиралися на посиденьки. Вони пряли, в'язали, при цьому співали.
Високо цінувалося вміння тонко прясти, але не всі сягали вершин майстерності, хоча навчання починали з 6 років. Тонкопряхою називали майстриню, робота якої проходила через обручку. (У роботі має бути 300 ниток).
VI Аналіз виробу.
Яку роботу ви виконували?
Діти: Ми вчилися прясти.
Вчитель: У коговийшла нитка? Що потрібно було робити, щоб вийшла рівна тонка нитка?
Вчитель: На наступних уроках трудового навчання ви виконуватимете роботу з різними нитками, а ці залишимо собі на згадку.
Що потрібно для прядіння нитки?
Діти: Прялка, шерсть, веретено.
Вчитель: Сьогодні ви дізналися багато нових слів.
Поясніть їх значення за допомогою цих карток.
(Картки розташовані врозкид на дошці. Діти виходять до дошки і з'єднують картку та визначення).
Кудель Пристрій для ручного прядіння.
Прядка Смужка вовни.
Веретено З'єднати в одну нитку.
Покласти Потовщений стрижень для прядіння нитки.
Рівнина Шерсть, розчесана і згорнута по-особливому.
- Розкажіть, як ви отримали нитку, використовуючи нові слова у своїй відповіді.
(розповідають 2-3 особи).
Вчитель: Підніміть руку ті, хто вважає урок корисним. Чому?
IX Домашнє завдання:
На наступний урок принести кольорові вовняні нитки 2-3 кольори.