Урок літератури на тему «Поєдинок сили фізичної та сили духовної у трагедії Есхіла - Прометей
Розділи: Література
Цілі:
- У результаті аналізу твори виявити особливості конфлікту трагедії; скласти порівняльну характеристику основних героїв; підвести до висновку, що моральна перемога в поєдинку сили фізичної та духовної сили за Прометеєм.
- Повторити особливості жанру, елементи будови трагедії.
- Розвивати усне мовлення хлопців, навички порівняння героїв за певною ознакою, вміння доводити свою думку, спираючись на текст.
- Виховувати почуття розуміння, що у поєдинку сили духовної та фізичної моральна перемога завжди за духовною.
Устаткування уроку: слайди із зображенням Прометея, Зевса, Океану, Гефесту та Гермеса.
Попереднє домашнє завдання:
- Прочитати трагедію Есхіла "Прометей Прикутий".
- Попрацювавши зі словником, знайти та записати в зошит інформацію про персонажів трагедії: Зевсе, Гефесті, Прометеї, Океані, Океанідах, Гермесі (індивідуальні завдання).
- Повторити елементи будови давньогрецької трагедії, згадати особливості жанру.
- Знайти та підкреслити в тексті пропозиції, що ілюструють ставлення до Прометея та Зевса всіх героїв трагедії.
Хід уроку
1. Вступне слово вчителя.
- Хлопці, на минулому уроці ми познайомилися із давньогрецьким театром, розглянули жанрові та композиційні особливості античної трагедії. Вдома ви прочитали одне з найбільших творів поета Стародавньої Греції Есхіла трагедію "Прометей Прикутий"
2. Розмова виявлення сприйняття твори.
- Чи сподобалася вам трагедія Есхіла?
- Які сцени вас схвилювали?Чому?
- Яким ви уявляєте собі Прометея на початку та наприкінці трагедії?
– Образ Прометея надихнув не одного генія. Про нього створювали свої твори Гете, Шеллі, Байрон, Мустай Карім, композитори Вагнер, Ліст, Скрябін.
- Подивіться на картину П'єро ді Козімо "Легенда про Прометея". Художник дає трактування образу Прометея, характерну для епохи Відродження: атлетичне тіло Прометея пручається величезному орлу, що навис над ним.
- Звернемося до іншого бачення образу Прометея.
український скульптор 18 століття Ф. Г. Гордєєв сповнений співчуття до Прометея, знесиленого стражданням: жорстокий хижак рве ніжне, вже позбавлене волі тіло.
- Який із цих образів вам ближчий? (Діти висловлюють свою думку)
- У чому, на вашу думку, полягає конфлікт трагедії? (У протистоянні, поєдинку Зевса та Прометея)
3. Оголошення теми та цілей уроку.
- Томутеманашого уроку звучить так: Поєдинок сили фізичної та сили духовної у трагедії Есхіла "Прометей Прикутий".
- На чиєму боці правда: всемогутнього повелителя Олімпу Зевса або титана Прометея, який повстав проти нього? (Створення проблемної ситуації)
-Сьогодні на уроці під час аналізу твору ми постараємося з'ясувати, хто ж виграє цей поєдинок: Зевс чи Прометей?
- Наприкінці уроку ми ще повернемося до цього питання та обговоримо, чи змінилося ваше розуміння образу головного героя.
Опитування учнів по заданому додому матеріалу (Під час опитування проводиться словникова роботаз термінами)
– Що таке трагедія?
Трагедія - це драматичний твір, у якому характер героя розкривається у боротьбі, що прирікає його на загибель.
- А повторювати елементи будови трагедії ми будемо наступнимчином. На дошці прикріплені картки із складовими трагедії. Розподіліть їх по порядку прямування. (Одна дитина працює біля дошки, інші в зошиті.)
- Давайте перевіримо, наскільки правильно ви впоралися із завданням. (Діти перевіряють правильність виконання завдання учнем біля дошки. Вчитель контролює процес перевірки. У результаті перевірки терміни на дошці розташовуються так:)
- Пролог
- Парід
- Стасими
- Строфа
- Антистрофа
- Епісодії
- Френ
- Ексод
– Які з цих термінів є антонімами? Поясніть свою відповідь.
Парод – ексод. Парод – вступна пісня хору. Ексод – заключна пісня.
Строфа – антистрофа. Строфа – пісня хору під час руху праворуч наліво. Антистрофа – пісня хору, що супроводжується рухом зліва направо.
- Яке значення мають словаепісодії та стасими?
Епісодій – сольна партія актора.Стасими- пісні хору, що виконуються стоячи.
- Які елементи будови трагедії не зустрілися вам у творі Есхіла? (Френ - почергове виконання пісень солістом та хором)
- Значення якого елемента будівлі, який зустрівся вам у трагедії, ми не розглядали?(Епод)
- Давайте запишемо у зошит визначення цього слова.
Епод - хорова партія, відмінна структурою від строфи і антистрофи.
Аналіз твору (вивчення нового матеріалу).
- Хлопці, щоб з'ясувати, чия оцінка образу Прометея була вірнішою, ми повинні з вами, розглянувши систему персонажів, виявити основні мотиви вчинків героїв.
Так як це завдання вимагає обміну думками, пропоную попрацювати в групах.
Клас поділяється на 3 групи. Кожна група отримує лист зЗавданням підібрати цитати з тексту до даних тверджень і (також у завданні присутні питання на аналіз мотивів вчинків героїв) скласти план свого виступу, за яким і охарактеризувати героя. (групи працюють протягом 10 хвилин, після чого вчитель надає виступ учасникам гуртів на певному етапі вивчення твору).
Завдання першої групи. Прометея.
- Що ми дізнаємося про Прометея з прологу трагедії?
- Який дар має Прометей?
- Чому він забрав цей дар у людей? Як ви вважаєте, чи правий він?
- Чому навчив Прометей людей?
- Чи знав Прометей про майбутнє покарання?
- Доведіть текстом, що Прометей свідомо "згрішив" проти Зевса.
- За що Прометей ненавидить Зевса?
Яка хвороба, на думку Прометея, властива тиранам?
Завдання групі № 2. Охарактеризуйте ставлення до Прометея Гефеста, Океану та Океаніду.
- Доведіть текстом, що Гефест співчуває Прометеєві. У яких репліках це виявляється?
- Чому Гефест, що так жаліє Прометея, таки приковує його до скелі?
- Як Океаніди ставляться до Прометея? Доведіть свою відповідь текстом.
- Чому ви віднесли Океана до тих, хто співчує? Підтвердьте відповідь текстом.
- З якою порадою є Океан до Прометея?
Завдання групи № 3. Характеристика Зевса і Гермеса.
- Яким постає Зевс у творі? Підтвердьте текстом свої висловлювання.
- Хто ж стоїть на боці Зевса і засуджує Прометея?
– З якою метою з'являється на сцені Гермес? Чим загрожує Гермес Прометею?
- Як би ви охарактеризували Гермеса?
- Отже, розглянемо афішу.
– Хто є головним героєм трагедії?
(Прометей, його ім'я винесено у назвутвори)
- Хто такий Прометей?
Прометей – один із титанів.
Що ми дізнаємося про Прометея з міфів?
Повідомлення учня про Прометея. Перевірка індивідуального домашнього завдання №1
- Яким постає перед нами Прометей упродовж усієї трагедії?Виступ першої групи.
У ході аналізу образу Прометея першою групою з'ясовується, що титан Прометей викрав вогонь, навчив людей користуватися ним і тепер карає за свій вчинок. Він має дар передбачення, але забирає цей дар у людей, оскільки вважає, що тверезе прийняття долі непосильне для людей. Учні міркують, чи мав рацію Прометей, відібравши дар передбачення в людей. Тут дискусію можуть включатися представники інших груп. Учні перераховують заслуги Прометея перед людьми: навчив ремеслам, мистецтву лікування тощо.
З'ясовується, що Прометей ненавидить Зевса за жорстокість та несправедливість; вважає, що "всім тиранам властива хвороба злочинної недовірливості до друга". Діти з'ясовують, що Прометей, знаючи про майбутнє покарання, свідомо згрішив проти Зевса. Знову створюється проблемна ситуація, що мотивує дітей на подальше вивчення твору.
- На скільки таборів та за якою ознакою можна розділити персонажів трагедії? (По їхньому відношенню до Прометея. Деякі герої співчувають Прометею, деякі засуджують)
Кого б ви віднесли до тих, хто співчуває? (Гефесту)
У міру називання дітьми героїв співчуваючих та засуджують на дошці оформляється таблиця.
| Співчувальні: | Засуджувальні: |
| Гефест | Зевс |
| Океаніди | Влада та Сила |
| Океан | Гермес |
| Іо |
- Хто такий Гефест?
Гефест - бог ковальської справи, покровитель усіх ремісників та вогню. Подивіться на екран. Атрибутами його є кліщі, ковальські хутра та пілос (шапочка майстрового). Учень, який готувавіндивідуальне домашнє завдання №2, доповнює розповідь вчителя повідомленням про Гефеста.
- Я думаю, що друга група допоможе нам зрозуміти, чому співчутливий Прометею Гефест все-таки приковує його до скелі. Виступ 2 групи.
Учні доводять із опорою на текст, що Гефест шкодує Прометея, але безсилий щось зробити.
- Кого ще можна зарахувати до табору співчуваючих?
Океаніди – дочки бога моря Океану.Океан- бог зовнішнього моря. Слайд3. Перевірка індивідуального завдання. Повідомлення про Океан та Океаніди.
Друга група продовжує свою роботу, доводячи, що Океаніди зі своїм батьком Океаном небайдужі до долі Прометея.
- Яку правду про майбутнє Зевса відкриє Прометей Іо? (що серед нащадків Іо буде людина, яка покладе край правлінню Зевса)
Формулювання проблемного питання, що не розкриває ситуацію, а "що підстьобує" дітей до подальшого пошуку відповіді.
Чому ж усі співчутливі персонажі трагедії не бачать сенсу у опорі Прометея?
На чолі другого табору ми поставимо персонаж, якого немає в афіші, але який є головною силою, що протидіє герою.
Зевс – бог грому, верховний бог Олімпу. Саме він наказав Гефесту прикувати Прометея до скелі.
- Що ви знаєте про Зевсе?Перевірка індивідуального завдання №3. Повідомлення учня про Зевсе.
- Яким же постає Зевс у творі?Виступ групи №3.
- Чи можна сказати, щоЗевс - втілення фізичної сили у трагедії? (Так)
Продовжуючи свій виступ,учні 3 групи називають серед засуджуючих двох прислужниць Зевса: Влада і Силу.
- Ще одним посланцем Зевса є Гермес.
Гермес – бог торгівлі, красномовства, посланник Зевса. Слайд 5.
- Зверніть увагу на його атрибути: крилаті сандалії, шолом-невидимку з крильцями та кадуцей (посох у вигляді двох переплетених змій).
Говорячи про Гермеса, діти відзначають нахабну розв'язну поведінку вісника богів, його раболепство перед Зевсом. Але ніякі погрози та умовляння не змогли зламати Прометея, який залишився вірним собі.
– Якого учасника трагедії ми ще не називали?(Хор)
Так, минулого уроці ми говорили, що невід'ємною частиною трагедії був хор, який символізував живу участь народу в драматичних діях і створював емоційну атмосферу, висловлюючи ставлення до героїв.
- Як ставиться хор до долі Прометея? Співчуває чи засуджує? (Створення проблемної ситуації) Доведіть текст.
- Чому хор радить Прометею, "завзятість покинувши, шукати розсудливості мудрого, покаятися перед Зевсом?" (Тому що Зевс - верховний бог, ніхто не має права не підкорятися його владі, боротьба з ним закінчиться лише стражданнями для непокірного)
Трагічна вина Прометея, на думку всіх персонажів, - у зухвалості, виклик богам.
4. Етап узагальнення.
- На минулому уроці ми говорили, що герой давньогрецької трагедії повинен мати вольовий характер і сильні пристрасті.Чи відповідає Прометей цьому образу?
(Так, відповідає: він любить людей, співчуває їм, повстає проти богів, не думаючи про себе і знаючи, що понесе болісне покарання, великодушний, благородний)
- А зараз, об'єднавшись у пари, спробуйте узагальнити усі відомості про героїв, отримані на уроці. Результатом такої роботи має бути синквейн. 1 ряд складає синквейн про Прометея, 2 - про Зевсе, а 3 - про хор. Виконання завдання.
Подання парами синквейнів, обговорення робіт.
- Хлопці, якщо Зевс - втілення фізичної сили в трагедії, то якою силою володіє Прометей? Прометей - втілення сили духовної.
- Як ви думаєте, на чиєму боці правда? Хто перемагає у цьому поєдинку? Як ви вирішили собі цю ситуацію?
Висновок:моральна перемога за Прометеєм, силу його впевненості у своїй правоті не зламала груба фізична сила Зевса.
- Згадайте, що символізував для вас Прометей на початку уроку. Чи змінилося ваше первісне сприйняття образу головного героя?
Образ Прометея є символом людської гідності і величі, а вираз "прометеїв вогонь", що виник на основі цього міфу, вживається в значенні: священний вогонь, що горить у душі людини, незгасне прагнення до досягнення високих цілей у науці та мистецтві.
Індивідуальне домашнє завдання:визначити, що означає вираз "прометеїв вогонь". Ваша робота буде успішною, якщо ви звернетеся до спеціального словника.