Урок літератури у 5-му класі - Загадки

Розділи: Література

Цілі: знайомство з походженням та природою загадок; розвиток вміння відгадувати та складати загадки.

План уроку.

  • Організаційний момент.
  • Перевірка домашнього завдання.
  • Повідомлення теми та цілей уроку.
  • Розмова про загадки.
  • Як зроблено загадку.
  • Творча робота.
  • Підсумок уроку.
  • Словникова робота. Загадка, алегорія, пряме та негативне порівняння, метафора.

    Обладнання: картки з загадками, ілюстрація острова загадки, корабля.

    Хід уроку

    I. Організаційний момент.

    Сьогодні, хлопці, ми з вами продовжимо нашу подорож країною Фольклору. І з царства казок вирушимо на острів Загадок.

    ІІ. Перевірка домашнього завдання.

    Але перш, ніж ми вирушимо на острів, давайте згадаємо,

    Які види казок ви знаєте?

    Як казки дійшли до нас?

    Які засоби пересування використовують казкові герої?

    ІІІ. Повідомлення теми та цілей уроку. На дошці: "ЗАГАДКИ".

    А ми здійснимо нашу подорож на леткому кораблі. Зручніше влаштовуйтесь. Вирушаємо на острів загадок. А щоб ви не нудьгували під час подорожі; ми з вами дізнаємося, як з'явилися загадки, вчитимемося їх відгадувати, а також спробуємо самі вигадати загадку.

    IV. Повідомлення вчителя.

    Одним із малих жанрів дитячого фольклору є загадки. Загадки – захоплення дітей. Вони розвивають кмітливість. Раніше їх становили дорослі люди, і вони несли відповідальність за них, оскільки найчастіше від загадок залежало життя людини.

    У багатьох казках пропонується герою загадка, і від цієї відповіді залежатиме його життя чи доля.

    У Стародавній Греції є містоФіви, в одній із легенд жило там страшне чудовисько Сфінкс, і він загадував загадку, а хто не міг відгадати, то з'їдав і лише один герой відгадав.

    - Спробуйте і ви цю загадку відгадати.

    Що ходить вранці на 4 ногах,

    Опівдні – на 2 ногах,

    А увечері на 3 ногах?

    Чому ви так думаєте?

    Ранок порівнюється з малюком, який не може ходити. Опівдні з людиною, яка добре ходить, а вечір порівнюється з людиною похилого віку.

    Знання загадок приносило щастя. У загадках використовується алегорична мова, тобто. це порівняння, інакше кажучи розповідається явище. Загадники намагаються сховати відповідь.

    - Як створюються загадки?

    – Хто творить загадки?

    А створюють загадки люди з поетичним обдаруванням. Подивіться, яку уяву потрібно мати людині, щоб у палаючій лучині побачити "червоного півника, що по жердинці біжить", або подивишся на звичайну редьку і порівняєш її з дівчиною, що нудиться в темниці:

    "Сидить дівчина у в'язниці,

    А коса на вулиці”.

    Багато образів у загадці вражають несподіванкою та барвистістю. Загадка, зазвичай вказує на особливі ознаки до властивостей, які притаманні лише предмету, що загадується. Недарма про загадку кажуть, що вона "без обличчя на личині". Справжнє обличчя загадки ховається під "личиною", і нам з вами відгадати треба, викрити те, що заховано і приховано в образі та якості.

    V. Як “зроблено” загадка.

    "Варта дівиця в хаті, А коса - на дворі".

    Кого нам треба викрити?

    Образ дівчини з косою алегорично говорить нам про якийсь предмет.

    Що це за річ?

    Як вийшла ця загадка?

    Хтось із наших предків подивився на піч і уподібнив її до дівчини, а дим порівняв довгою косою, і вийшлазагадка.

    У кожній загадці є головні слова.

    На які слова слід звернути увагу під час відгадки?

    "Сірий, маленький Денис На мотузку повис. (Павук.)

    Ім'я людини нас заплутує (це ім'я взято для рими). Діти, відгадати загадку буває досить важко. Загадка - це дуже хитро поставлене питання. Зараз я вам загадаю загадку, а ви спробуєте її подати як поетичні образи і проінтонувати ці образи в рухах.

    "Вище лісу стоячого, Нижче хмари ходячого, Вартий безвуглий будинок, Без дверей, без вікон". (Гора.)

    Перший рух (1 рядок) – руки потягнулися вгору,

    Другий рух (2 рядок) – руки опустилися вниз,

    Третій рух (3 рядок) – руки пішли хвилями (широким округлим рухом показуємо щось велике та округле).

    Загадки бувають різних типів.

    1. Де перераховуються різні ознаки:

    Кафтан на мені зелений,

    А серце яккумач.

    На смак, як цукорсолодкий,

    А сам схожий на м'яч. (Кавун.)

    2. Коротка характеристика предмета:

    Блакитне простирадло весь світ одягає. (Небо.)

    (Тут ознака предмета та порівняння.)

    3. Порівняння. Негативне порівняння.

    Срібні нитки зшивають землю та небо. (Дощ.)

    Летить, а не птах,

    Виє, а не звір. (Вітер.)

    4. Метафора – властивості живої істоти переносяться на неживу.

    Під одним дахом чотири брати живуть (стіл, стілець).

    Відгадування загадок та визначення їх тематики.

    Отже, коротко про загадку ми можемо сказати таке:

    VI. Складання загадок. Ось ми з вами та на острові загадок.

    Зі сторінки книжки в гості До вас я йшла, Щоброзгадали ви мене, друзі, дуже поспішала, і сталося так, що на шматки розбилася, не зібрати ніяк. Допоможіть, допоможіть! З шматків мене складете, А потім ви згадаєте мене, дізнаєтесь І звичайно розгадаєте.

    На парті кожного учня лежать набори розсипаних загадок, у кольорових конвертиках.

    - Із розсипаних слів скласти загадку.

    1) Так, лежала, з голками, під ялинками, побігла, подушечка, лежала, лежала.

    Лежала під ялинками Подушка з голками. Лежала, лежала Та й побігла. (Їжачок.)

    2) Приховуюсь, навесні, влітку, з'являюся, спати, лягаю, восени, взимку, веселюся, знову.

    Взимку ховаюся, Навесні з'являюся, Влітку веселюся, Восени знову спати лягаю. (Річка.)

    3) Гризе, грається, живе, і, горішки, не миша, на деревах, в лісі, не, птах.

    Не миша, не птах, У лісі пустує, На деревах живе І горішки гризе. (Білка.)

    Перед вами ілюстрація казки А.С. Пушкіна, вгадайте, до якого. (Казка про царя Салтана.)

    - Кожна дівиця загадує загадку і нам необхідно відгадати їх.

    1) Усі його люблять, А подивляться нього, Так кожен морщиться. (Сонцею)

    2) Розколи лід - Візьми срібло. Розріж срібло - Візьми золото. (Яйце.)

    3) Зелена, а не луг, Біла, а не сніг, Кудрява, а без волосся. (Береза.)

    VII. Підбиття підсумку уроку.

    Д/з: приготувати "розсипну" загадку, спробуйте вигадати свою.