Урок літератури у 7 класі на тему «Давньоукраїнська література
«Давньоукраїнська література. «Повчання Володимира Мономаха».Вчитель української мови та літератури
« МКОУ «ЗОШ № 9», міста Шуміхи
Сухоруких Жанна Анатоліївна.Мета:Знайомство з «Повчанням Володимира Мономаха».
Завдання:
- Ознайомити з повчанням, як жанром давньоукраїнської літератури.
- Виховувати інтерес до давньоукраїнської літератури, до історії своєї країни.
- Розвивати вміння: аналізувати запропонований текст, виділяти головне; розвивати творчі здібності в малюванні та створенні синквейнів на задану тему.
I Організаційний момент.
Здрастуйте, дорогі хлопці. Починаємо урок літератури.
IIПовідомлення теми та цілей уроку
Сьогодні на уроці ми з вами знову побуємо на сторінках давньоукраїнських книг,
познайомимося з особистістю Володимира Мономаха, дізнаємося, що таке повчання, і кожен із вас покаже свої творчі здібності у малюванні та у створенні синквейнів.
III Слово вчителя.
Навіщо потрібно вивчати давньоукраїнську літературу? На це питання краще відповість класик української літератури І.С.Тургенєв, його слова послужать епіграфом до нашого уроку.
«Так, українська старовина нам дорога, дорожча, ніж думають інші. Ми намагаємося зрозуміти її ясно і просто ..., ми вивчаємо її в живому зв'язку з дійсністю з нашим сьогоденням і нашим майбутнім, яке зовсім не так відірвано від нашого минулого, як знову-таки думають інші».
IVДавньоукраїнська література.
Розмова із учнями.
1. До якого періоду належить давньоукраїнська література? (Давньоукраїнська література виникла у XI столітті та завершила свій розвиток наприкінці XVII століття).
2. Згадайте, які твори давньоукраїнської літератури ми вивчали у 5-6 класах?
(«Подвиг отрока-киянина і хитрість воєводи Претича», «Сказання про білгородський кисел»).
3. Про яку пам'ятку давньоукраїнської літератури ми говорили?
Чудова пам'ятка українського літописання – «Повість временних літ» – рукопис, написаний одним із ченців Києво – Печорського монастиря. Його звали Нестором.
Нестор зібрав докупи все, що міг дізнатися від ченців монастиря або почути від сторонніх людей про події, які відбувалися в ті часи. Він чудово володів грецькою мовою та переклав українською мовою тексти візантійських істориків. Преподобний Нестор вважається одним із найбільших істориків Русі, який створив унікальний твір – “Повість временних літ”.
4.Ким був Нестор? (Літописцем).
5. Що таке літопис? (Запис подій за роками).
6. Що таке літописання? (Створення літописів).
V. Особистість Володимира Мономаха.
Сьогодні на уроці літератури ми вперше зустрічаємось із творчістю Володимира Мономаха та познайомимося з новим жанром давньоукраїнської літератури – повчанням.
Послухаймо, хто ж такий Володимир Мономах і чим він прославився.
Індивідуальні завдання до уроку.
1учень.Оповідання про Володимира Мономаха.Володимир Всеволодович Мономах (1053-1125), онук Ярослава Мудрого, був князем чернігівським, переяславським, а з 1113 - великим київським князем. Свою прізвисько Мономах отримав від матері,яка була дочкою візантійського імператора Костянтина Мономаха.
Володимир Мономах став князем у 1113 р. після смерті великого князя Святополка Ізяславича і княжив до 1125 року. Володимир наказав лихварям не брати понад 50% за борги і звертати до рабства боржників (закон про різи). Домогшись єдності серед князів, Мономах зумів завдати ряду тяжких поразок половцям і змусив їх припинити набіги.
Володимир зводив храми, школи, нові міста. Саме за Мономаха Київський літопис назвали «Повість временних літ». Мономах сам писав повчання нащадкам і включив їх у «Повість временних літ. Ось одна з його фраз: «У своїй хаті не лінуйтеся, але за всім самі спостерігайте». Він сам чудово стежив за своїм домом-Руссю-так, що після його смерті кочівники ще довго не нападали на Русь, а країна переживала свій розквіт. Володимира Мономаха можна охарактеризувати як найкращого правителя Русі. Точніше як одного з кращих. Ім'я Володимира Мономаха можна зустріти і у творах сучасної літератури, давайте послухаємо вірш про цю людину.2 учень. Вірш про Володимира Мономаха (напам'ять).
Про Володимира Мономаха.
Почалися усобиці, і пішло все прахом, І тривожать половці Київську Русь.
На коні він з дитячих років, і все життя в походах, Раз лише поразку зазнав у бою: Втопився брат Ростислав у Стугни порожніх водах, Та і він міг втратити в Стугні життя своє.
Бив він тюрків, в'ятичів, половців і чехів, Гучними перемогами славний він у століттях. Або в Ростові-Суздалі не знімав обладунків, Або «Повчання» він тримав у руках.
Сам у степу він половцям завдав ударів, Нового набігу на них ніколи не чекав. Стали рідше палати на Русіпожежі, І ніхто спалених сіл більше не бачив.
Стали правити на Русі за його «Статутом», Новий створили при ньому літописне склепіння. Співали і зараз співають Мономаху славу, Пам'ять про його справи донині живе!
Напевно, багато хто з нас чув вираз Шапка Мономаха, я просила вас знайти відомості про його появу.
3 учень. Розповідь про появу виразу Шапка Мономаха.
Мономах – по-грецьки – єдиноборець. У Стародавній Русі це ім'я закріпилося за великим князем Володимиром (початок XII століття), від якого вели своє походження московські царі. Шапка Мономаха – вінець, яким вінчалися на царство правителі.
Ша́пка Мономаха-золотий філігранний гострокінцевий головний убір середньоазіатської роботи XIV ст., з собольою галявою, прикрашений дорогоцінним камінням і хрестом, регалія українських великих князів і царів, символ самодержавства в Укаїні. Наприкінці XV - на початку XVI ст. здобула популярність легенда про візантійське походження шапки Мономаха, нібито надісланої імператором Костянтином Мономахом великому князю київському Володимиру II Мономаху.
| Існує фразеологізм «Ох, важка ти, шапка Мономаха!», так говорять про тяжкість тягаря влади, пов'язаної з великою відповідальністю. |
VII. «Повчання Володимира Мономаха».
Володимир Мономах залишив чудовий твір: «Повчання чадам своїм». Текст «Повчання» виявлено в Лаврентіївському літописі, який, як ви пам'ятаєте, написаний у 1377 році. У якому році Володимир писав своє «Повчання», достеменно невідомо. Може, невдовзі після з'їзду князів у Любечі? І тому так палко закликає князь українських людей до єдності та безкорисливого служіння Батьківщині. З «Повчання» ми можемо дізнатися про дитинство та юність Володимира, пройого вірність православній вірі, про його любов до церковної служби та молитви, піклування про своїх підданих, про ставлення до самого себе та інших людей.
«Діти мої чи інший хто, слухаючи цю грамотку, не посмійтеся над нею, але прийміть її в серце своє і не лінуйтеся, але старанно працюйте ...», - так звучать слова Мономаха.
Відео «Повчання Володимира Мономаха»VIII. Бесіда з учнями.
1.Як ви зрозуміли, що таке повчання? Запишемо у зошит.
Повчання1) Процес дії за знач. дієслова: повчати. 2) Повчальна рада, повчання. 3) а) Проповідь, мова, що містить у собі повчання про життя. б) Жанр давньоукраїнської літератури, що включає таку проповідь. 2.Какие поради Мономаха запам'яталися?
… Не лінуйтеся, але за всім спостерігайте.
… Ні пити, ні їжі не зраджуйте, ні спанню.
... Брехні остерігайтеся і пияцтва, від того душа гине і тіло.
… напоїте і нагодуйте того, хто просить…
… убогих не забувайте та подавайте сироті…
… Ні правого, ні винного не вбивайте і не наказуйте вбити його.
… дотримуйтесь свого слова…
… Гордості не майте в серці та в умі.
… Не ухиляйтеся вчити тих, хто захоплюється владою.
… Старих шануйте, як батька, а молодих, як братів.
… Хворого відвідайте, небіжчика проведіть, бо всі ми смертні.
… Не пропустіть людину, не привітавши її.
… Що вмієте хорошого, того не забувайте, а чого не вмієте, тому вчитеся.Питання до класу:Як ви до них поставитися? Чи можна вважати їх корисними у наш час?
XI. Творча робота учнів.
Згадаймо, що таке червоний рядок? Чому вона так називається?
Книги на Русі почали друкувати трохи більше чотирьох століть тому, а раніше їхпереписували від руки. Спочатку текст писався суцільно, не поділявся на слова та речення. Початок оповіді літописець відкривав великою червоною, хитро розмальованою, красивою літерою, яка виписувалася з невеликим відступом від лівого краю сторінки. Такі літери іноді й тепер ви бачите у книгах. Червона літера (а слово червоний раніше означало «красивий») і дало життя виразу писати з червоного рядка. Позначати колір словомчервонийстали пізніше.
Подивіться, які літери починають повчання.
Спробуйте у себе в зошиті зобразити «червону букву».Складання синквейнів.
А тепер складіть синквейн на теми: «Давньоукраїнська література»,
«Повчання Володимира Мономаха» (на вибір).
Згадаймо будову синквейну.
- Перший рядок. 1 слово - поняття або тема (іменник).
- Другий рядок. 2 слова - опис цього поняття (прикметники).
- Третій рядок. 3 слова – дії (дієслова).
- Четвертий рядок. Фраза чи речення, що показує ставлення до теми (афоризм)
- П'ятий рядок. 1 слово - синонім, який повторює суть теми.