Урок літератури у школі «Ю

(8 клас. Підручник за редакцією А. Г. Кутузова «У світі літератури).

Мета: 1. Розглянути поняття живої традиції та «вічної теми». 2. Виявити традиції та новаторство у створенні образу головного героя, познайомити учнів зі зміною образів усної народної творчості у сучасній літературі. 3. Виховати дбайливе ставлення до навколишнього світу. Довести важливість духовних початків у житті людини.

Тип уроку: вивчення художнього твору.

Устаткування: презентація.

Хід уроку.

I.Організаційний момент. (Слайд 1)

II.Перевірка домашнього завдання.

1. Дати визначення літературних понять: літературний процес, традиція, новаторство. 2. Назвіть умови збереження традицій. 3. Перелічити основні складові чарівної казки. ( Чари, табу, порушення заборони, чарівні помічники).(Слайд 2) 4. Згадаймо казку «Царівна-жаба». Укажіть головних героїв. Яке табу (заборона) було порушено? ( Іван - царевич спалив шкуру жаби, тобто відмовився від тієї дружини, яка була призначена долею і яку вибрав сам. За це і був покараний. Вирушивши в подорож, виправив свою помилку і повернув дружину.) 5. Як ви вважаєте, чому батько дав синам стріли? (6) ( Дозволив зробити самостійний вибір. Але такий вибір вимагає від людини відповідальність за свої дії).

III.Пояснення теми уроку.

1. Запис епіграфу.(Слайд 3) Казка брехня, та в ній натяк, Добрим молодцям урок. О.С. Пушкін. Як ви розумієте сенс епіграфу? ( Казка нас завжди чогось вчить, прищеплює моральні норми поведінки, пробуджуєсовість у наших душах). 2. Упорядкування асоціативного ряду до слова «атом».(Слайд 4) Атом – війна, розвиток, незрозуміле, загрозливе, новизна, світобудова, знищення, наука, фізика, холодно, складно, бездушно, невідомість… 3. Робота зі словником.(Слайд 5) «Філософська енциклопедія»: (від грец. з найтонших атомів (Левкіпп, Демокріт, Епікур).

Фізкультхвилинка (оздоровчо-гігієнічна). Уявіть собі, що ви атом, частина величезного космосу. Ваше завдання зарядитись енергією для того, щоб наш урок пройшов плідно, цікаво. Спочатку починаємо обертати головою, потім рухаємо плечі, обертаємо кисті рук, затискаємо і розтискаємо кулачки. (Рухи учні починають виконувати повільно, та був прискорюють темп).

4.Робота над назвою вірша. - Чи сумісні слова "атом" і "казка"? (6) (Взаємовиключні поняття: атом – щось холодне, бездушне, а казка – рідне, тепле). - Про що говорить назва казки, на який лад налаштовує читачів? (6) (Сучасна казка, що оповідає про науку). 4. Читання вірша Кузнєцова «Атомна казка». 5. Первинне сприйняття. — Які почуття викликав у вас вірш? ( Жалість до жаби) — Які слова особливо запам'яталися? (6) (Біле тіло, електричний струм, дурень, посмішка). 6. Робота з текстом. 1.Робота з дієсловами.(Слайд 6)