Урок літературного читання на тему Н

Цілі:

  • познайомити з новим твором Н.Носова;
  • розвивати мовлення та творчі здібності учнів;
  • удосконалювати навичку виразного читання;
  • формувати моральні якості.

Обладнання:

  • картинки до твору Н.Носова;
  • картки із назвами творів;
  • портрет Н. Носова;
  • книги з творами Н.Носова;
  • підручник О.В.Кубасова "Улюблені сторінки" 3 кл., 1-а частина;
  • робочий зошит до підручника О.В. Кубасовою.

I. Організаційний момент

II. Повторення вивченого

1. Вивчені твори Н.Н.Носова:

- Згадайте, які твори Н.Н.Носова ми з вами вже вивчали?

Спираючись на картинки, вивішені на дошці, діти згадують назви творів: "На гірці", "Фантазери", "Живий капелюх", "Винахідливість", "Вигадники".

– Скажіть, хто був головними героями цих творів?

III. Вивчення нового матеріалу

– Сьогодні на уроці ми познайомимося із новим твором Н.Н.Носова. Як воно називається, ви дізнаєтесь, відгадавши загадку:

Влітку на городі – свіжі, зелені, А взимку в бочці – жовті, солоні. Відгадайте, молодці, Як звуть нас? ... (Огірки)

– Правильно, так і називатиметься наш твір.

На дошку прикріплюється картка з назвою твору та картинки до нього.

– А як ви вважаєте, про що буде цей твір?

висловлювання дітей; вчитель направляє відповіді учнів, звертаючи їхню увагу на назву розділу, що вивчається.

а) Підготовка до сприйняття

Учні читають підготовчі вправи перед текстом.

IV. Фізмінка

б) Знайомство з текстом

Читання першої частини учнем до слів “Котька почав виймати огірки з кишень”.

– Припустіть, що могло статися далі?

Висловлювання дітей. Читання другої частини учнем до слів “Котька повернувся і повільно пішов вулицею”.

- Припустіть, як може вчинити Котька?

Висловлювання дітей. Читання твору учнями остаточно невеликими фрагментами.

в) Робота за змістом

- Які почуття викликав у вас розповідь? - Що ви можете сказати про вчинок Павлика та Котьки? - За що ми засуджуємо Павлика? - Чи сподобався вам головний персонаж оповідання? Чому? - Чи можуть ці слова Я. Акіма, присвячені В. Драгунському, стати епіграфом до нашого твору? Чому?

На дошці записані слова: “Молодій людині потрібні всі вітаміни, у тому числі всі моральні вітаміни! Вітаміни доброти, шляхетності, чесності, порядності, мужності.”.

– Як упродовж оповідання змінюється стан героя?

Складання схеми. На дошку по-черзі прикріплюються картки зі словами:

  • РАДІСТЬ (Коли він її відчував?)
  • ЗАЛИШЕННЯ (А це було в якому епізоді?)
  • СТРАХ, СОРОМ (За яких обставин так помінявся настрій?)
  • ПОЛЕГНЕННЯ І РАДІСТЬ (Коли відбулися ці зміни?)

- Як ви вважаєте, чи очікував Котька, що його мама саме так поставиться до його вчинку? - Чи правильно вчинила мама? - Якою була мама? (Строгою, справедливою, доброю, наполегливою) - У чому виявилася любов матері до Котьки? - Чому Котька все-таки вирішив віднести огірки назад, а не викинути їх? - Яким був дідусь-сторож? - У чому проявилися строгість і доброта дідуся? - Як стало на душі у Котьки, після того яквін викупив свою провину? Знайдіть та прочитайте.

г) Робота з прислів'ями

– Яке з прислів'їв передає головну думку оповідання “Огірки”?

На дошці записані прислів'я:

  • Праця робить людину вмілою.
  • Дивись дерево у плодах, а людину – у справах.
  • Вмів помилитися, вмій і виправити.

V. Підсумок уроку

Робота із виставкою книг.

VI. Домашнє завдання