Урок математики на тему - Додавання числа 4

Урок у 1-му класі за програмою "Початкова школа XXI століття".

Мета уроку:

  1. створення умов для оволодіння учнями різними способами збільшення числа 4 з переходом через десяток;
  2. розвивати вміння спостерігати, порівнювати, робити висновки;
  3. виховувати вміння працювати у парі, групі, культуру спілкування.

Обладнання : підручник, робочий зошит,картки для роботи в парі,у групі, фішки, лінійки, мультимедійнапрезентація.

Хід уроку

I. Організаційний етап.

Ти весь світ обігріваєш І втоми не знаєш, Усміхаєшся у віконце, І звуть тебе все (сонце)

(Слайди 1-3, на дошці "сонечко" з променями.)

Вранці сонечко прокинулося, Усім хлопцям посміхнулося Промінчик теплий, золотий На урок візьмемо із собою. Буде він нас зігрівати Ів навчанні допомагатиме.

Вчитель: Сьогодні у гостях у нас сонечко. Воно радіє зустрічі з вами і посилає вам на промінчиках математичні привітання із завданнями.

II. Актуалізація знань.

Завдання першого промінчика.

(Робота в парах. Слайди 4-5) Вчитель: У кожного з вас картка з прикладами, фішки, які ви даватимете один одному за правильні відповіді – зелені фішки, якщо відповіді неправильні – червоні фішки.

Вчитель: Я пропоную вам попрацювати зі своїм сусідом по парті.

Що потрібно пам'ятати, працюючи в парі?

Учні: Правила роботи у парах.

Вчитель: Згадаймо їх. (Діти називають усно правила роботи в парах.)

  1. Говоримо ввічливо, називаючи співрозмовника на ім'я.
  2. Говоримо напівголосно, але не пошепки.
  3. Уважно слухаємо партнера, не перебиваючи його.
  4. Будь готовийдопомогти товаришу.
  5. Подякуйте один одному за спільну роботу.

Вчитель: Я прошу вас дотримуватись усіх правил, але особливу увагу звернути на правила під номерами 1 та 3.

У кого всі зелені фішки? (Підніміть руки.)

Вчитель: У кого зелені фішки та червоні? (Підніміть руки.)

У кого тільки червоні фішки? (Підніміть руки.)

Вчитель: Які труднощі ви відчували при вирішенні даних прикладів? Вчитель: Що потрібно зробити, щоб надалі не помилитися у вирішенні таких прикладів?

Діти: Бути уважними, знати таблицю додавання на 2 і т.д.

Знають дорослі та діти - Без уміння вважати Погано жити на світі.

III. Постановка мети уроку.

Завдання другого промінчика. (Робота в групах.) Діти об'єднуються в 3 групи по 8 осіб. Групи формуються за бажанням дітей. При відповіді групи інші діти класу слухають, погоджуються чи погоджуються з промовцями, ставлять питання, оцінюють роботу груп.

Вчитель: Кожна група вирішуватиме своє завдання, складе рішення, а потім представить перед класом роботу своєї групи. (1 група)

    До класу увійшла Наталка, а за нею Марина, а за нею Арина. А потім прийшов Гнат. Скільки стало всіх хлопців?

Три пухнасті кішечки (2 група) Уляглися в кошечки. Тут одна до них прибігла, Скільки разом кішок стало?

Їжачок лісом ішов. (3 група) На обід гриби знайшов: Два - під березою, Два - біля осики. Скільки їх буде У плетеному кошику?

(На дошці: 1 група – 1+1+1+1=4, 2 група – 3+1=4, 3 група – 2+2=4.)

Вчитель: Молодці, ви сьогодні дружно впоралися із завданням. А дружня групова робота лише допомогла впоратися із завданням успішніше та швидше.

Вчитель: Подивіться уважно на відповіді та вирішення цих завдань.

Що можна сказати про відповіді цих завдань?

Діти: У всіх трьох задачах відповідь 4.

Як можна отримати число 4?

Діти: 4 – це 1, 1, 1 та 1, 3 та 1, 1 та 3, 2 та 2.

Вчитель: Як можна до числам додавати число 4?

до 1+1+1+1 до 3+1, 1+3 до 2+2

Вчитель: Хто хоче навчитися додавати число 4?

Діти: Піднімають руки.

Вчитель: Кожному імені в гороскопі відповідає якесь число. Ані, Вадими, Свєти! 4 – це ваше число. На вас чекає успіх у науці. Ви працелюбні, надійні, на вас можна покластися у скрутну хвилину. Так що постарайтеся, щоб чарівне пророцтво древніх магів стало дійсністю.

Вчитель: Хто назве чотири пори року? Чотири доби? Чотири сторони світу?

Вчитель: Як ви думаєте, чому ми сьогодні навчатимемося на уроці?

Діти: Додавати число 4 до числа. (Слайд 6.)

IV. Первинне закріплення.

Завдання третього промінчика. Слайди 7-9.)

Як в озеро можуть запливти 4 качки?

Вчитель: Як можна до числам додавати число 4?

(Діти самостійно роблять висновок.)

Діти: Число 4, як і число 2 і 3, можна додавати частинами.

до 1+1+1+1 до 1+3, 3+1 до 2+2

V. Фізмінутка.

Завдання четвертого проміннячка. І. п. - сидячи, руки на поясі. 1 – поворот голови направо, 2 – в.п., 3 – поворот голови наліво, 4 – в.п. Повторити 6-8 разів. Темп повільний.

VI. Робота з підручником.

Завдання п'ятого промінчика.

Вчитель: Прочитайте завдання. Розгляньте малюнки та приклади.

Вчитель: Подивіться, як мурашка вирішувала цей приклад. (Слайди 10-13).

Вчитель: Поясніть, як можна до числадодавати число 4.

до 1+1+1=1 до 1+3, 3+1 до 2+2

Вчитель: Хлопці, число 4, як і число 2 і 3, можна додавати частинами.

Однак швидше додавати допоможе таблиця додавання. Адже 4 - це 3 + 1, 1 +3 або 2 + 2. Тому до цього числа можна додати спочатку 3, а до результату ще 1, або спочатку 2, а потім 2 і т.д.

VII. Робота в робочому зошиті.

Завдання шостої промінчика.

С. 39, ін. 1.

Я зошит відкрию І як треба покладу. Я від вас, друзі не приховую, Ручку я ось так тримаю.

1. Вчитель: Впиши в «віконця» потрібні числа.

Діти: 4 – це 1 та 3, 4 – це 3 та 1, 4 – це 2 та 2.

Проблемна ситуація.

Робота у парі. (С.40, пр.4.)

Вчитель: Які відповіді ви отримали?

Вчитель: Чому не вдається вирішити усі приклади легко?

Чим ці 3 приклади відрізняються від тих, які ви вирішували до цього?

Діти: Результати вийшли понад 10.

  • 7+4=11
  • 8+4=12
  • 9+4=13

Вчитель: Що треба робити, якщо в результаті додавання має вийти число, більше 10?

Діти самостійно роблять висновок: Якщо в результаті додавання повинно вийти число, більше 10, число, яке додають, намагаються розбити на дві частини так, щоб при додаванні першої з них отримати число 10, а потім до 10 додати другу частину.

Вчитель: Чому потрібно одержати 10?

Діти: До 10 легко додати будь-яке число.

VIII. Фізмінутка.

Завдання сьомого промінчика. (Слайд 14)

IX. Постановка навчальної задачі.

(Слайд 15.)

Завдання восьмого промінчика. Підручник (С. 59, ін. 6). Робота у групах. Групи працюють у тому самому складі. Усетри групи вирішують один приклад: 7+4=11, лише у різний спосіб. 1 група – за допомогою лінійки, 2 група – за допомогою фішок, 3 група – частинами.)

1. Вчитель: Якими способами можна додати 4 до числа? (Колективне обговорення виконаної роботи.)

Діти: За допомогою лінійки, фішок, частинами.

Вчитель: Молодці! Працювали активно, із азартом!

2. Рефлексивна оцінка.

Вчитель: Кому який спосіб більше подобається?

Вчитель: Поясни свою відповідь.

X. Розв'язання задачі.

Завдання дев'ятого проміннячка. (Діти читають завдання самостійно.)

Про кого йдеться у завданні? Скільки книг здала Таня до бібліотеки? Скільки книг здала Ганна до бібліотеки? Що треба дізнатися в задачі? Якою дією вирішуватимемо завдання? Запишіть рішення у зошит самостійно.

2. Перевірка. (Слайд 16, 4 + 4 = 8)

Вчитель: Молодці! Усі діти вирішили завдання правильно.

XI. Контроль та оцінка.

Завдання десятого промінчика.

1. Самостійна робота з подальшою перевіркою. (С. 58, ін. 2.)

2. Перевірка. (Відповіді на дошці.)

3. Рефлексивна самооцінка.

Вчитель: Хто вирішив усі приклади правильно? Хто припустився помилки? Як ви думаєте, чому були допущені помилки?

XII. Підсумок уроку

Завдання одинадцятого промінчика. (Слайд 17)

Вчитель: Нагадайте, яке завдання ставили на початку уроку. Встаньте, хто вважає, що ми це завдання виконали.

Вчитель: Оцініть свою роботу на уроці. Якщо ви вважаєте, що працювали на уроці добре, то намалюйте усмішку на обличчі чоловічка. А якщо навпаки, то намалюйте сумний вираз обличчя.

– Сонечко дякує вам за роботу.

Ми намагалися дуже слухати і вирішувати, Наш урокзакінчено, можна відпочивати?