Урок математики в 1-му класі на тему - Промінь

Технологія: розвиваюче навчання Л. В. Занкова.

Мета уроку:

  • створити умови на формування первинного ставлення до промені, навчити розрізняти пряму лінію, відрізок, промінь, перевірити ступінь засвоєння дітьми раніше цієї інформації;
  • розвивати пам'ять, увагу, мислення, вміння спостерігати, порівнювати, класифікувати, аналізувати та узагальнювати, розвивати інтелектуальні та практичні вміння дітей;
  • виховувати активну особистість.

Хід уроку

Уч: Здрастуйте, хлопці. Я дуже рада бачити ваші добрі веселі очі. Бачу, що ви готові на роботу. І сьогодні ми з вами вирушаємо в чергову подорож Великою країною Математики та побуваємо у вже відомому нам місті Геометрії. Нашим екскурсоводом буде Олівець.

математики

Уч: З багатьма жителями міста ви вже знайомі і зможете легко їх дізнатися.

Гра: "Дізнайся мене".

(На партах кожної дитини набір геометричних фігур.)

- Я – багатокутник, маю три сторони. Як мене звати?

(Учні вибирають із роздавального матеріалу трикутник і показують його вчителю. Вчитель кріпить на дошку синій трикутник.)

- Я - багатокутник, у мене 4 рівні сторони. (квадрат)

- А ось я – взагалі не багатокутник. Зате у мене можна знайти в годиннику, в машині, у чашці, на мене навіть сонечко здалеку схоже. Хто ж я?(коло)

Чим схожі всі фігури?

Діти: Вони всі кольори.

Уч: Чим відрізняються?

Діти Вони мають різну форму.

Діти: Вони різного розміру.

Уч: Яка фігура зайва?

Діти: Зайва фігура – ​​трикутник, бо він найменший.

Діти: Я згоден, щозайва фігура трикутник, тому що квадрат і коло мають трохи схожу форму. Якщо у квадрата обрізати куточки, він стане схожим на коло.

А я думаю, що зайве коло. Він круглий і не має прямих ліній.

Діти: А ще коло не має кутів. Я теж думаю, що коло зайве.

(Гімнастика для очей методом Г. А. Шичко.)

Уч: А тепер намалюйте ці фігури, виконавши прохання літер.

(Ф. - форма, Ц. - колір, Р. - розмір. Діти малюють геометричні фігури, змінюючи форму, колір і розмір за даним завданням.)

Уч: Молодці. Усі із завданням впоралися. А ще, хлопці, ці фігури мали різний характер. Коло було веселіше, ніж трикутник, а трикутник веселіше за квадрат. Хто був найвеселіший?

Уч: А хто найсумніший?

Уч: А тепер продовжимо нашу подорож. Разом з нашим екскурсоводом Олівцем вирушимо на Лінійний проспект. Тут живуть веселі та добрі наші друзі.

Як ви вважаєте, хто вони?

Діти: У цих будинках мешкають прямі лінії.

Діти Там ще живе відрізок.

Діти: Там живуть прямі та криві лінії.

Уч: Молодці. А тепер я розповім історію, яка сталася з Олівцем. А ви мені допомагатимете. Домовились? Але перш ніж слухати казку про Олівця, я пропоную вам трохи відпочити.

(Вправи, що коригують поставу.)

Вихід по темі уроку.

Уч: Ось яка історія трапилася з Олівцем.

Вирішив одного разу Олівець прогулятися Прямою лінією. Іде, йде, втомився, а кінця лінії все не видно.

- Чи довго мені йти? Чи дістануся я до кінця? - Запитує він у Прямої.

Що йому відповість Пряма лінія?

Діти: Олівець, не дійде до кінця лінії, тому що прямо немає кінця.

- Ех ти, у мене ж немає кінця, - відповілаПряма.

- Тоді я піду в інший бік, - сказав Олівець.

Діти: І в інший бік, Олівець, не дійде до кінця лінії, тому що прямо немає початку і кінця.

Уч: Правильно. А Пряма, навіть пісеньку йому заспівала.

- Без кінця і краю лінія пряма, хоч сто років по ній йди, не знайдеш кінця шляху.

Уч: Давайте накреслимо пряму лінію у зошит.

- Що ж мені робити? Я не хочу ходити по лінії. Я втомився.

Що ви, хлопці, порадите Олівцю?

(Діти дають різні поради.)

Уч: Тоді познач на мені 2 крапки, - порадила йому Пряма. Так олівець і зробив.

(Учні ставлять на прямі дві точки.)

- Ура! – закричав Олівець. - З'явилися два кінці. Тепер я можу гуляти від одного кінця до іншого. Але відразу задумався.

- А що ж це таке на Прямій вийшло?

Хлопці, допоможіть Олівцю.

Діти Це відрізок.

Уч: А що ви знаєте про відрізок?

Діти: Відрізок – це частина прямої. Він має початок і кінець.

4. Вивчення нового матеріалу.

Уч: А одного разу Олівець вирішив відібрати у Прямий відрізок. Взяв він із собою ножиці і потихеньку вирізав відрізок. Поєднав кінці, що залишилися, і зав'язав. Тільки не зрозуміло йому, що це таке вийшло.

- А ви, хлопці, знаєте? Чи може це бути новим відрізком?

Діти: Ні, не може. В одній лінії немає початку і є кінець, а в іншій є початок, але немає кінця.

Уч: А вийшло на прямий 2 промені, що виходять із однієї точки. У променя є початок, а ось кінця немає.

5. Практична частина.

Робота з підручника. (І. Аргінська, математика, частина 1, стор. 52, №100)

Уч: Порівняй лінії. Чим вони схожі? Чим відрізняються? З якими лініями ти вже був знайомий?

1-му

Діти: Мизнали пряму лінію, відрізок.

Уч: Обведи пряму лінію синім олівцем, відрізок – зеленим. Як називається лінія, з якою ви сьогодні познайомилися?

Діти: Ця лінія називається променем.

Уч: Знайди промінь та обведи його червоним олівцем.

Накресли два промені.

Уч: Промінь приготував для вас загадку.

Серед поля блакитного - яскравий блиск вогню великого. Не поспішаючи вогонь тут ходить, Землю-матінку обходить, Світить весело у віконце. Ну, звісно, ​​це …….

(Вправи для кистей рук.)

Уч: А чому Луч загадав вам загадку про сонечко?

Д: Тому що сонечко теж має промені.

Уч: Намалюйте у зошитах сонечко.

Уч: А скільки променів у вашого сонечка?

(Діти кажуть, скільки променів вони намалювали у сонечка. Кількість променів різна.)

Уч: Скільки променів можна провести з однієї точки?

(Діти висловлюють свою думку.)

Уч: Молодці. Справді, з однієї точки ми можемо провести будь-яку кількість променів.

Робота з підручника. (Стор. 54 № 105)

Під кожним малюнком у лівій клітині напиши, скільки у ньому прямих, а правої – скільки променів.

тему

Уч: У зошиті накресли 3 відрізки та 2 промені.

6. Підсумок уроку.

Уч: Ось і закінчилася наша уявна подорож. Ми прощаємось із містом Геометрією, його прекрасними жителями – геометричними фігурами. Давайте ще раз згадаємо, що ж ми знаємо про пряму лінію, відрізок та промінь.

Діти У прямої немає початку і немає кінця.

Діти: Відрізок має початок і має кінець.

Діти: А у променя є початок і немає кінця.

Уч: Сподіваюся, наша подорож була захоплюючою та цікавою. Давайте посміхнемося на прощання всім мешканцям чарівної країни Математики, один одному тапорадіємо нашим успіхам. Але це лише мала частина того, що можна дізнатися під час уроків математики. Попереду на вас чекає ще багато подорожей Великою країною, назва якої: Математика.