Урок музичної літератури на тему - Опера
Презентація до уроку
Мета:Сформувати в учнів уявлення про жанр опери.
Завдання:
- Освітні: Ознайомити учнів із основними рисами опери як музично-сценічного жанру.
- Розвиваючі: Розвинути пізнавальний інтерес, уміння узагальнювати, аналізувати, порівнювати.
- Виховні: Виховати естетичний смак.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
I. Організаційний момент.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.Розмова з учнями, основне питання якої: що ви знаєте про оперу?
Розмова виявляє знання учнів про оперу. Їхні відповіді дозволяють зробити узагальнення:
а) опера – це музичний твір для театру, головними виконавцями у якому є співаки та симфонічний оркестр;
б) на відміну від драматичного театру, дійові особи опери не говорять, а співають і в співі, перш за все, виявляються характери героїв, виражаються їхні думки та почуття;
в) оперна вистава – барвисте видовище, здатне втілити життя народу, намалювати фантастичні та казкові образи, правдиво передати глибокі людські переживання.
Надається визначення (слайди № 1, 2).
(Визначення, основні поняття та терміни записуються учнями у робочих зошитах.)
2. Розповідь вчителя.
Батьківщиною опери стала Італія- країна bell canto (прекрасного співу), народ якої славився своїми голосами та піснями. Народилася опера в епоху Відродження (XIV-XVI ст.), що стала відродженням давньогрецького мистецтва, яке захоплювало італійців уславленням досконалості та краси людини, цінності людського життя. Наприкінці XVI століття (1580 р.) в італійському містіФлоренція зібрався гурток поетів, музикантів, вчених і любителів мистецтв під назвою “камерату” (італійською - “компанія”), мріяли відродити давньогрецьку трагедію, тобто. уявлення глибокого змісту про життя і складний внутрішній світ людини, що поєднувало драму, музику та танець. Але якою була музика античного театру? Музиканти опинилися у важчому становищі, ніж поети. Уривчасті записи давньогрецької музики, що збереглися, ніхто ще не вмів розшифрувати. Але музиканти знали, що у античному спектаклі вірші не декламували, а співали. Ритм мелодії залежав від ритму вірша, а інтонація відбивала почуття героїв. Вокальна мелодія являла собою щось середнє між співом та звичайною мовою. Намагаючись вигадати таку музику, учасники камерати створили новий мелодійний стиль - гомофонно-гармонічний, який відрізнявся від поширеного тоді в Європі стилю хорової поліфонії. У багатоголосної музики звучання гарне і хвилююче, але в сплетінні голосів слова розрізняються погано і якісь складні почуття та думки висловити важко. Учасники камерати вважаючи, що вони відновлюють театральну музику стародавніх, вирішили замінити багатоголосний спів одноголосним. Так з'явилася нова мелодія, призначена для сольного виконання у супроводі інструментів. Члени гуртка дали їй назву "речитатив". Тепер у музикантів з'явилася можливість, подібно до греків, передати у вокальній музиці виразні інтонації мови та точно донести поетичне слово (слайди № 3, 4, 5, 6).
Створення перших спектаклів з використанням нових засобів вираження привело до появи нового виду мистецтва-опери.
Найперші музичні уявлення італійських композиторів називалися “сказання музикою” чи “музична повість” з додаванням слова “опера” (у перекладі зіталійського воно означає “працю”, “твір”), тобто працю такого композитора. Згодом позначення "опера" так і залишилося в театрі як найменування нового жанру.
Опера швидко здобула популярність і поширилася не лише по всій Італії, а й по всіх країнах Європи. У кожній країні вона набула особливого національного характеру - це позначилося і у виборі сюжетів (часто з історії тієї чи іншої країни, з її сказань і легенд), і в характері музики.
3.Розмова з учнями про тих, хто створює оперу.
Пояснення вчителя (слайди №7, 8).
Композитор пише музику на літературний текст-лібретто (текст опери, написаний сюжет вже існуючого літературного твору). Режисер складає виставу. Художник створює костюми дійових осіб та декорації. Балетмейстер складає хореографію (від грецьких слів: "хорео" - танець, "графо" - пишу).
Даються визначення (слайди № 9, 10, 11, 12).
4.Бесіда про будову спектаклю (слайди № 13, 14).
Узагальнення та пояснення вчителя.
Опера, як та інші музично-сценічні твори, будується на послідовному розвитку сюжету та ділиться на акти, картини, сцени та номери. Оперна вистава може починатися з прологу, а закінчуватись епілогом. Оперні номери бувають вокальні та оркестрові.
(Пояснення основних вокальних та оркестрових номерів супроводжується показом музичних прикладів. Прослуховування та аналіз музичних фрагментів виявляє виразні особливості оперних форм.)
5. Бесіда з учнями про види вокальної музики в опері: про вокальні номери, призначені для сольного, ансамблевого, хорового виконання та складових основу оперного спектаклю.
Головне в опері – спів. Поєднання слова та виразної вокальноїмелодії дозволяє створити яскраві музичні сценічні образи.
Сольний спів у оперному спектаклі грає головну роль характеристиці героїв. Серед сольних номерів найпоширенішим є арія. У ній розкриваються основні риси характеру та душевний стан героя, його думки та почуття. Це музичний портрет дійової особи. Для арії характерна широка, співуча кантиленна мелодія, часто тричастинна репризна форма. До різновидів арії відносяться: аріозо, арієтта, каватину (слайди № 15, 16, 17, 18).
Арія в опері іноді поступається місцем пісні, романсу або монологу (слайд № 19).
Крім співучих мелодій в опері використовується декламаційний спів-речитатив. Речитатив, то близький розмовної мови, то співочіший, передує арії, створюючи потрібний настрій, або використовується в діалогах для розуміння взаємин дійових осіб, а також відображає хід розвитку сюжету (слайд № 20).
Бесіда з учнями про склад та роль оперних ансамблів, що є яскравим засобом характеристики героїв (слайди № 21, 22).
Бесіда з учнями про різноманітні функції оперного хору, то активного учасника дії, то тільки фону, не пов'язаного з розвитком основного сюжету, про барвисті засоби хорових складів (слайди № 23, 24).
6.Бесіда з учнями про тембри співочих голосів, про прагнення композитора вибрати для кожної дійової особи голос, що відповідає вигляду та характеру персонажа (слайди № 25, 26, 27, 28).
7. Бесіда з учнями про роль оркестру в опері (слайди № 29, 30).
Узагальнення та пояснення вчителя.
В оркестрі часто звучать музичні характеристики героїв чи подій, що повторюються протягом опери. Такі мелодії та характеристики отримали назву лейтмотивів чи лейттем.
Надається визначення (слайд № 31).
Опера включає також самостійні оркестрові номери. До них відносяться увертюра, музичні антракти, балетні сцени та музичні картини (слайди № 32, 33, 34).
Розмова про увертюру, її значення в оперному спектаклі.
Увертюра це великий оркестровий вступ до опери. Вона вводить слухача у настрій вистави, втілює загальний характер цього твору. Увертюра зазвичай написана у сонатній формі. У ньому часто проходять головні мелодії опери.
Надається визначення (слайд № 35).
Поєднання в опері музики, літератури, образотворчого та драматичного мистецтва, танцю дає багаті можливості для розкриття змісту вистави, створює яскраве художнє враження (слайди № 36, 37).
ІІІ. Узагальнення на тему уроку як відповіді питання: що нового ви дізналися про опері? Повторення основних понять та визначень.
IV. Домашнє завдання. Скласти кросворд про оперу, використовуючи нові терміни.
Музичний матеріал: М.Глінка, опера “Іван Сусанін”, речитатив та арія Сусаніна з IVд.; Н.Римський-Корсаков, опера "Снігуронька", вступ з прологу, Третя пісня Леля з IV д.; П.Чайковський, опера “Пікова дама”, дует Лізи та Поліни; опера “Євгеній Онєгін”, хор “Болять мої швидкі ноженьки з походушки” з першого к.; А.Бородін, опера "Князь Ігор", "Половецькі танці" з IIд.; М.Глінка, опера “Руслан та Людмила”, увертюра; Н.Римський-Корсаков, опера "Казка про царя Салтана", "Політ джмеля".
Список літератури.
- Волкова, Паола "Міст через безодню". - М.: Зебра Е, 2013
- "Музичні жанри". Загальна редакція Попової Т.В. - М., Музика, 1968
- Осовицька З., Казарінова А. "У світі музики: Навчальний посібник з музичної літератури для викладачів ДМШ". - М.; СПб.: Музика,1997
- Островська Я., Фролова Л. "Музична література у визначеннях та нотних прикладах", навчальний посібник для дитячої музичної школи, 1-й рік навчання. - СПб.: "Валері СПД", 1998
- Покровський Б.А. "Подорож до країни ОПЕРА". - М: Сучасник, 1997