Урок на тему Лист
Цілі уроку:
- познайомити учнів із правилами заповнення конверту, написання листів різних видів,
- розповісти про історію листа,
- вміння викладати власну думку,
- підвищити культуру людського спілкування
Прошу тебе, пиши мені листи! У наш гучний вік їм немає ціни.
I. Організаційний момент.
- Дорогі п'ятикласники! До нас на пошту надійшов лист. Я не знаю, що робити з ним.
Ми з хлопцями постараємося вам допомогти. Скажіть, хлопці, що потрібно знати, щоб правильно написати листа та заповнити конверт? Чи все ви знаєте про лист?
Наші співвітчизники, які жили в минулому чи на початку XX століття, вміли та любили писати листи. Багато літературних творів зберегли нам зразки цього мистецтва і сам процес писання листа.
Листи відображають характер людини, оголюють деякі її риси, які не видно у повсякденному спілкуванні. Але листи до певної міри і створюють, формують характер чи, у разі, його шліфують. Адже в листах, як у щоденнику, людина зосереджується, сама себе хіба що систематизує і підсумовує, сама себе пізнає, пояснюючи себе іншому. Про те, як лист формує людську особистість, цікаво та доказово розповів Ф. М. Достоєвський у ранньому романі "Бідні люди" - романі в листах. Епістолярний склад – показник рівня культури та самосвідомості. Герой Достоєвського це добре зрозумів.
Але ж українські письменники минулого писали листи й самі. Писали багато, із захопленням, із любов'ю до тих, кому вони посилалися.
Що не лист, то маленький художній твір нового жанру: елегійний роздум, бешкетний анекдот, сценка, пародія, містифікація.
Екскурсія у минуле.
- До нас на урок приїхалигості з минулого. Зустрічайте екскурсовода музею поштового зв'язку.Оповідання про появу поштової скриньки. (Повідомлення учня).
Інформація з енциклопедії.
Поштова скринька була придумана моряками у XVI столітті. Прямуючи з Європи до Індії, морські мандрівники залишали листи у великій кам'яній скриньці на мисі Доброї Надії, а кораблі, що поверталися, забирали послання до Європи. Такий зв'язок діяла чітко протягом кількох століть.
В даний час цей камінь, що служив першою поштовою скринькою, зберігається в одному з музеїв Кейптауна.
Конструкція його виявилася незручною: без особливих зусиль ящик можна було відкрити. До того ж зловмисники часто забирали поштові скриньки разом із листами. На зміну прийшов ящик із чавуну вагою понад 40 кг. Потім узвичаїлися залізні поштові скриньки, які прикріплювалися до стін будинків. У 1910 році конструктор П. Н. Шабаров розробив ящик з донними дверцятами: вони відкривалися механічно, коли до них прикладали спеціальний мішок. Ця система збереглася до сьогодні.
З'являється учень, переодягнений у ямщика. Він розповідає історію про символ української пошти.
У XVI-XVII століттях в Україні, щоб не було затримок при зміні коней, ямщики, під'їжджаючи до селища, голосно свистіли. Свистом ямщики поганяли коней і давали сигнал усім зустрічним звільнити дорогу.
Петро I вирішив зламати цю традицію і зробити все, як у Європі. При ньому для подачі сигналів почав вводитися поштовий ріжок. Спочатку він використовувався на лінії Петербург-Нарва. Але серед ямщиків це нововведення не знаходило підтримки.
У XIX столітті ріжок все ж таки став символом української пошти, його зображення з'явилися на поштовому прапорі, вивісках, печатках, але за своїм прямим призначенням він практично не використовувався.
Поштовий ріжок та хвацька поштова трійка на безкраїх українських теренах так і не змогли з'єднатися. Але вихід було знайдено. З 70-х років XVIII століття для подачі звукового сигналу почали використовувати піддужний дзвіночок.
З розвитком залізниць стали поступово зникати поштові диліжанси в Європі та поштові трійки в Україні. Рожок залишився як поштовий символ, а дзвіночку з цим не пощастило.
Розповідь про те, як було вигадано поштовий конверт. (повідомлення учениці).
У 1820 році власник магазину в англійському місті Брайтоні Бревер вирішив для залучення покупців влаштувати у вітрині магазину оригінальну виставку. Всю ніч він працював над спорудженням грандіозної піраміди з незліченних паперових листів різних розмірів.
Підставою піраміди служили аркуші паперу, призначені для друкування газет, а вершиною-аркуш паперу завбільшки з візитну картку.
Паперова піраміда у вітрині магазину привернула увагу всього міста. Вдень і вночі біля вітрини збирався натовп. Особливої уваги удостоївся листок, який вінчав піраміду. Якщо раніше брайтонці використовували для листів папір будь-якого формату, то після виставки стало особливим шиком писати листи на папері формату візитної картки.
Власник магазину став отримувати від своїх покупців численні скарги з цього приводу, які й навели його на думку виготовити щось на зразок мішечків для вкладання листів.
Бревер, продумавши форму та розміри, виготовив невелику партію таких мішечків та став вручати їх своїм покупцям. Мішечки мали величезний успіх і отримали назву конверт. Успіх конвертів був настільки великий, що Бревер змушений був доручити їхнє виготовлення 12 спеціальним підприємствам.
З дня винайдення першого поштового конверта минуло майже двісті років.За цей час змінювалися його формат, оформлення, якість паперу, але суть залишається незмінною – нести поштою вести людям.
- Дякую нашим гостям. Пройшло багато років, а люди досі пишуть листи, але відправляють їх уже дедалі частіше електронною поштою.
ІІ. Пояснення нового матеріалу.
- Хлопці, як ви вважаєте, навіщо пишуть листи? Чому нині листи є цінністю? Які види листів ви знаєте?

ІІІ. Робота у групах.
- Написати цікавий лист-справжнє мистецтво. Сьогодні ви вчитиметеся писати листи особистого характеру, навчитеся правильно заповнювати конверт. Для цієї роботи наш клас має розділитись на 4 групи. Кожна група отримує завдання, алгоритм написання листа, слова-підказки, правила заповнення конверта. (Після написання групи обмінюються роботами та перевіряють завдання).
Теми написання листів "Лист президенту", "Лист моєї родини", "Мій учитель", "Хочу розповісти тобі про свій рідний край".
Алгоритм написання листа
Правила заповнення конверту
Від кого Сидорова І. П.
Звідки вул. Набережна, буд. 45, кв. 8, м. Губкінський, ЯНАО
Кому Петрову І. Н. Куди вул. Декабристів, д. 65, м. Москва Індекс 460010
1. Напишіть лист-вітання першій вчительці.