Урок навколишнього світу в 3-му класі на тему
Цілі:
- Організувати діяльність учнів для засвоєння ними знань про розвиток авіації про появу перших літаків
- Сприяти усвідомленню цінності матеріалу, що вивчається.
- Створити умови для розвитку вміння формувати проблему, пропонувати шляхи її вирішення.
- Сприяти збагаченню словника учнів.
- Розкрити значення розвитку авіації, важливість цієї проблеми.
- Розвивати в учнів саму потребу у самовираженні через різні види роботи, враховуючи індивідуальні здібності учнів.
- Виховувати почуття гордості за наших предків, удосконалювати та розвивати свій розум та свідомість.
Устаткування:
- тексти для індивідуального читання (Л. Н. Толстой «Оповідання аеронавта»);
- підручник «Навколишній світ. 3 клас»;
- робочий зошит «Вчимося думати та фантазувати» №1;
- тлумачні словники З. І. Ожегова, У. І. Даля тощо. буд.;
- конверти із завданнями для груп;
- презентація (додаток 1 )
I.Організаційний момент.
Слайд 1.
Дерево цінують за плодами, а людину у справах.
Поспішайте творити добро, доставити людям радість своєю працею.
Душу і серце в роботу вклади, Що секундою в праці дорожчі.
Отже, починаємо урок навколишнього світу.
II. Хвилинки читання.
Слайд 2.
– Перед початком великої роботи проведемо трихвилинне читання.
У кожного учня на парті друкований текст Л. Н. Толстого «Оповідання аеронавта».
– Про який апарат ви прочитали?
- Як він пересувається?
III. Перевірка домашнього завдання.
– Як ви вважаєте, чомулюдина творить?
- Чи може людина жити, не працюючи і нічого не створюючи?
Від кожної групи один учень виступає із повідомленням.
IV. Повідомлення теми уроку, постановка навчальних завдань.
Слайд 3.
- Кажуть, що людина стала людиною тоді, коли глянув на небо і захотів полетіти до зірок. Напевно, це правда, адже людина завжди йшла за мрією.
Учениця. «Чому люди не літають так, як птах? Знаєш, мені іноді здається, що я птах. Коли стоїш на горі, то тебе й тягне летіти. Отак би розбіглася, підняла руки і полетіла».
- Хлопці, ви здогадалися, про що ми говоритимемо на уроці? (Про літальні апарати)
Слайд 4.
– Прочитайте тему уроку. (Тема уроку: Як люди мріяли літати.)
– Сьогодні на уроці ми дізнаємося про перші літальні апарати та їх творців-конструкторів. Пропоную завітати до рубрики. Назвіть їх.
Слайд 5.
V. Знайомство з новим матеріалом.
– Що спільного у літака та птиці?
– Придивляючись до природи, людина почала спостерігати, як літають птахи, як влаштовані їхні крила. Навіщо людині потрібні були ці спостереження?
– Чому людина мріяла літати, як птах?
Слайд 6.
– У стародавніх міфах розповідається про людей, які мріяли літати. Стародавні люди намагалися літати на крилах, зроблених із воску та пір'я. Одним із них був Ікар, який на таких крилах намагався долетіти до сонця, але віск розтанув, Ікар загинув. Інші, кидаючись з висоти з тендітніми саморобними крилами, прив'язаними до спини, теж розбивалися на смерть або отримували серйозні каліцтва.
Поступово стало приходити розуміння того, що люди ніколи не зможуть літати, наслідуючи птахів. Потрібно щосьпринципово нове. Відомо, що таку ідею першим висловив Роджер Бекон (1214-1292): «Можливо виготовляти рушії для польотів, у середині яких сидітиме людина…»
У сімнадцятому столітті людина зайнялася польотами на апаратах, які були легшими за повітря, і почалися перші польоти на повітряних кулях, наповнених гарячим повітрям і воднем (газом).
- Що ви, хлопці, можете розповісти про перші літальні апарати?
Слайд 7.
Слайд 8.
Учень. Першими серед живих істот у повітрі були півень та баран, яких запустили на повітряній кулі. Куля піднялася і опустилася благополучно.
Слайд 9.
- Як називалася перша повітряна куля?
(АЕ РО СТАТ)
Слайд 10.
- Знайдіть тлумачення цього слова у словнику. (Відповіді дітей)
Слайд 11.
Учень. Перша літаюча модель машини, яка була важчою за повітря, з'явилася в 1804 році. Це був повітряний змій площею 994 см2 із хвостовим оперенням.
Слайд 12.
(слово ДІ РІ ЖАБЛІ)
- У перекладі з французької, слово "дирижабль" означає "керований". Під час Великої Вітчизняної війни подібні апарати охороняли небо від ворожих літаків. Знайдіть пояснення слова «дирижабль» у тлумачному словнику.
Слайд 13.
Учень. У 1849 році з пагорба був запущений планер, побудований Джорджем Кейлі, причому на його борту знаходився 10-річний хлопчик. Планер пролетів близько 500 м-коду.
(слово ПЛАНЕ Р)
– Чому на борт посадили хлопчика? (Відповіді учнів)
-Яке пояснення дає тлумачний словник слову "планер"?
Слайд 14.
Учень. 1884 року український винахідник Олександр Можайський побудував важкий літак із паровим.двигуном. Він мав усі основні частини, як сучасний літак: корпус, крила, хвіст, шасі.
Випробування закінчуються невдачею, тож роботи над літаком Можайського забороняються.
(слово СА МО ЛІТ)
Як тлумачний словник пояснює слово «літак»?
– Що таке шасі? Зверніться за допомогою до тлумачного словника. (Відповіді учнів)
Слайд 15.
Учень. В 1896 доктор Самуель Піртонт Ленглі здійснив успішний політ на біплані з розмахом крил в 5 м, покривши відстань в 925 м.
Слайд 16.
– Знайдіть тлумачення цього слова у словнику.
Слайд 17.
– Якщо ви хочете, хлопці, дізнатися про перші літальні апарати більш детально і познайомитися з усіма винаходами, я пропоную вам прочитати книги: «Велика книга рекордів для дітей» та «Оповідання аеронавта» Л. Н. Толстого.
VI. Фізкультхвилинка.
Слайд 18.
Музика у Всесвіті. Інструментальний рок-гурт «Зодіак» «У світлі Сатурна».(запис на магнітофоні)
– Ви отримали багато інформації. Я пропоную вам заплющити очі і під звуки музики здійснити подорож на одному з цих літальних апаратів. На якому виберіть самі.
(після уявного польоту)
Дме вітер нам в обличчя, Захиталося деревце. Вітер тихіше, тихіше, тихіше, Ми піднімаємося все вище, вище
VII. Робота з підручником.
Слайд 19.
– Ви в мене хлопці допитливі, пропоную здійснити подорож до «Це дивовижний світ…»
(самостійне читання учнями)
– Про що ви дізналися?
– Як звати льотчика, який на своєму літаку виконав фігуру найвищого пілотажу «мертву петлю»?
- Що ви ще запам'ятали?
VIII. Рубрика «Картинна галерея».
Слайд 20.
– З якою метою ми відвідаємо картинну галерею?
– Екскурсоводом на цьому уроці у нас буде… (ф. і. учня).
Учень. Я пропоную до вашої уваги репродукцію картини Б. М. Кустодієв «Свято на Неві».
Як ви вважаєте, які почуття відчував художник, створюючи цю картину?
– За якими ознаками ви це визначили?
– Зверніть увагу, свято на річці Неві відбувається у нічний час. Промені яскравого прожектора висвітлюють нічне небо та маленький літачок, який звуть у народі «етажеркою». Але недарма кажуть «маленький і далеко». Затамувавши подих, спостерігають люди за тим, як льотчики на цих маленьких літальних апаратах виробляють у небі різні трюки. Адже це – початок 20 століття, і українська авіація робить лише перші кроки!
– Скажіть, чому літак називають «етажеркою»?
IX. Робота у групах.
Слайд 21.
– А зараз працюємо за групами.
(Кожна група отримує конверти із завданнями)
1-а група.
- Літальний апарат, на якому літали герої у казках.
- Летить птах-небилиця, а всередині народ сидить.
- Літальний апарат, на якому літала Баба Яга.
- Загорчу, задзюрчу, в небеса влечу.
- У птахів ноги, а у літака.

2-я група.
Робочий зошит №1 стор. 30 Завдання 98.
3-я група.
Робота з тлумачними словниками. Знайдіть значення слів: аеростат, дирижабль, аероплан, літак.
4-а група.
Зі слів виберіть назви основних частин літака. (Дані слова: корпус, крила, хвіст, шасі, тулуб, лапи, дзьоб, кермо.)
Перевірка за групами.
X. Підсумокуроку.
– Який висновок ви можете зробити з того, що дізналися на уроці?
Слайд 22.
– Продовжіть пропозицію «Сьогодні на уроці я дізнався(а)…
Мені найбільше сподобалося…»
XI. Рефлексія.
Слайд 23.
– Який настрій у вас викликав урок?
Подивіться на малюнок і зафарбуйте Пушистика червоним олівцем, який настрій у вас викликав урок.
XII. Домашнє завдання.
Слайд 24.
Група А.
Підготувати повідомлення про літаки. Звернутися за допомогою до бібліотеки.